overfm.gr | Premier League | Πρωταθλήτρια Αγγλίας η Σίτι μετά από ιστορική ανατροπή!

Η Μάντσεστερ Σίτι επέστρεψε από την κόλαση του 2-0 κόντρα στην Άστον Βίλα και με νίκη 3-2 πήρε το πρωτάθλημα της Premier League.

Τι να πει κανείς για αυτό το πρωτάθλημα. Σε ένα δραματικό φινάλε η Μάντσεστερ Σίτι από εκεί που βρισκόταν πίσω στο σκορ 2-0, έκανε την ανατροπή και νίκησε 3-2 την Άστον Βίλα. Πανζουρλισμος επικράτησε στο Έτιχαντ όπου με τη νίκη αυτή οι «Πολίτες» κατέκτησαν την Premier League.

Η εικόνα της αναμέτρησης που έχρισε πρωταθλητή:

Στο «Ετιχαντ» απονεμήθηκε το τρόπαιο του πρωταθλήματος μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς από τους φιλάθλους της. Η Άστον Βίλα μπήκε πολύ δυνατά στο ματς κι έδειξε πως δεν τη νοιάζει η μάχη του τίτλου. Έκανε το παιχνίδι της και «πάγωσε» το Έτιχαντ στο 39ο λεπτό με το γκολ του Κας. Οι γηπεδούχοι σάστισαν και δεν μπόρεσαν να βρουν πολλές ευκαιρίες. Η ομάδα του Τζέραρντ ήταν άψογη αμυντικά και κράτησε το 1-0 μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.
Από την κόλαση στον παράδεισο σε πέντε λεπτά. Η γηπεδούχοι πάτησαν χορτάρι στο δεύτερο ημίχρονο με έναν σκοπό. Ποιος είναι αυτός; Η ανατροπή και η κατάκτηση του πρωταθλήματος. Ο Ζιντσένκο σέρβιρε στον Γκουντογκάν κι εκείνος σκόραρε με το κεφάλι. Η Σίτι κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να στεφθεί ξανά πρωταθλήτρια, για τέταρτη φορά στα τελευταία πέντε χρόνια. Την ανατροπή υπέγραψαν ο Ρόδρι και ο Γκουντογκάν με τ δεύτερο προσωπικό του τέρμα.