overfm.gr | Eurocup | Προμηθέας – Τσεντεβίτα 69-105: Πολύ βαριά ήττα για τους Πατρινούς

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε η σημερινή βραδιά για τον Προμηθέα, αφού γνώρισε πολύ βαριά ήττα με 105-69 από την Τσεντεβίτα-Ολίμπια στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος».

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε η σημερινή βραδιά για τον Προμηθέα, αφού γνώρισε πολύ βαριά ήττα με 105-69 από την Τσεντεβίτα-Ολίμπια στο κλειστό «Δημήτρης Τόφαλος». Η ομάδα του Μάκη Γιατρά, η οποία κατέβηκε χωρίς τον Βαγγέλη Μάντζαρη, έδωσε πολύ χρόνο σε νεαρούς παίκτες, ωστόσο οι υπεροχή των Σλοβένων σε όλα τα μήκη και πλάτη του παρκέ τον οδήγησαν σε μια οδυνηρή ήττα.

Οι Πατρινοί ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο και δεν άφησαν τους Σλοβένους να ξεφύγουν με διψήφια διαφορά, βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κυρίως μέσα από το ζωγραφιστό με τον Ντάνι Αγκμπελέσε (23-27).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων μετά από 3 λεπτά στο δεύτερο δεκάλεπτο (23-33), με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (36-47).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε άρδην, με τους φιλοξενούμενους να παίζουν μόνοι τους και στις δύο πλευρές του παρκέ, και με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 17-37 να εκτοξεύουν την διαφορά στους 31 πόντους (53-84). Η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Τσεντεβίτα να φτάνει σε μια πολύ ευρεία νίκη με το τελικό 105-69.

Τα δεκάλεπτα: 23-27, 36-47, 53-84, 69-105

Προμηθέας  (Γιατράς): Αγκμπελέσε 4 (2/5 δίποντα, 3 λάθη), Λούντζης 5 (1 τρίποντο, 2 ασίστ, 3 λάθη), Αγραβάνης 5 (1/4 τρίποντα), Γκάρετ 3 (1), Χριστοδούλου 3 (1/4 σουτ), Βασιλείου 8 (2/2 τρίποντα), Κουρουπάκης 4 (2/5 δίποντα), Μίλερ 7 (1), Ραντίτσεβιτς 2 (5 ασίστ), Μαντζούκας 10 (2/5 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μπαζίνας 6 (4 ασίστ, 5 λάθη), Τανούλης 12 (3/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα)

Τσεντεβίτα  (Γκόλεματς): Ράντοβιτς 3 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πέρι 15 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/3 βολές), Χόπκινς 14 (6/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ντούστσακ 1, Μούριτς 14 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Μπλάζιτς 18 (6/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χότζιτς 10 (2), Τζόουνς 3 (1/8 σουτ), Σκούκα 5, Ντίμετς 9 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 5 (2/6 δίποντα), Ρούπνικς 8 (2 τρίποντα, 7 ασίστ)

Πηγή: Ebasket