overfm.gr | Basket League | Προμηθέας – Μεσολόγγι 82-68: Υποβιβασμός για την ομάδα του Καλαμπάκου

Το Μεσολόγγι έχασε από τον Προμηθέα στην Πάτρα (82-68) και σε συνδυασμό με την νίκη της Λάρισας επί του Ηρακλή, αποχαιρετά την κατηγορία.

Πέμπτη συνεχόμενη νίκη για τον Προμηθέα στην Basket League, καθώς επικράτησε με 82-68 του Μεσολογγίου στο «Δημήτρης Τόφαλος». Η ομάδα του Μάκη Γιατρά με αυτή την νίκη συνεχίζει την ανοδική πορεία της στo πρωτάθλημα, με την ομάδα του Καλαμπάκου να αποχαιρετά την κατηγορία μετά την νίκη της Λάρισας επί του Ηρακλή.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 5-9 με τρίποντο του Λόρενς και τον Λούντζη να ισοφαρίζει σε 9-9 με την συμπλήρωση 6 λεπτών. Ο Προμηθέας βρήκε ρυθμό στο τελευταίο δίλεπτο και κατάφερε να κλείσει την πρώτη περίοδο με αέρα 7 πόντων (22-15).

Το Μεσολόγγι κατάφερε να μειώσει στους πέντε με τους Ντέιβις και Γκράβα (28-23), με τον Προμηθέα να απαντάει με τρίποντο του Χριστοδούλου και 4 πόντους του Γκράντ για να πάει για πρώτη φορά στους 11 πόντους (35-24). Ο Προμηθέας διατήρησε την διαφορά στα ίδια επίπεδα και πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 9 πόντων (44-35).

Το Μεσολόγγι με μια αντεπίθεση διαρκείας στο ξεκίνημα της επανάληψης κατάφερε να μειώσει στον πόντο με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Γκότσερ (48-47). Ο Προμηθέας αντέδρασε άμεσα και με σερί 9-0 μετά από τάιμ άουτ του Γιατρά πήγε ξανά την διαφορά στους 10 πόντους (57-47). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με το προβάδισμα των πατρινών να παραμένει διψήφιο (66-56).

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κι άλλο στην τέταρτη περίοδο με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να σκοράρουν και την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα (71-61). Το Μεσολόγγι προσπάθησε μεν αλλά δεν κατάφερε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης με το τελικό σκορ να είναι 82-68.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-35, 66-56, 82-68