overfm.gr | Basket League | Προμηθέας-ΑΕΚ – 88-71 – Ξανά στον τελικό οι Πατρινοί [vid]

Σε ένα απόλυτα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, ο Προμηθέας, «ξέσπασε» στο τρίτο δεκάλεπτο και πέρασε στον τελικό του Super Cup της Basket League.

Ο Προμηθέας είναι ξανά στον τελικό του Super Cup! Οι Πατρινοί, μετά από ένα πρώτο ημίχρονο ισορροπιών, «ξέσπασαν» στο τρίτο δεκάλεπτο και θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό, στον αυριανό τελικό.

Οι δυο ομάδες έχοντας το ίδιο στυλ παιχνιδιού, προσπάθησαν να χτυπούν στον αιφνιδιασμό. Ωστόσο ο Προμηθέας ήταν πάντα έστω και για λίγο μπροστά στο σκορ, καθώς ήταν πιο εύστοχο κοντά στο καλάθι.

Από την άλλη Ένωση, αν και ήταν πιο εύστοχη από τη γραμμή του τριπόντου, κάτω από το καλάθι δεν είχε το ίδιο σωστές αποφάσεις. Ο Κασιμίρο είχε σε πολύ καλή μέρα τους Χαντ, Ρέι, Γκραντ  και Ρογκαβόπουλο. Από την άλλη ο Στέφανος Δέδας, είδε τους Χάρις, Ανγκόλα, Γκρίφιν και Κολόμ, να ηγούνται της προσπάθειας της ΑΕΚ.

Στη συνέχεια, η άνοδος της απόδοσης του Προμηθέα, ήταν εκείνη που ξεκαθάρισε και το τοπίο. Οι Πατρινοί με τη νίκη τους μπορούν να χαμογελούν, καθώς θα έχουν την ευκαιρία να κατακτήσουν και πάλι το Super Cup.

Αυτή τη φορά βέβαια, η αποστολή τους δυσκολεύει, καθώς στον τελικό θα αντιμετωπίσουν τον Παναθηναϊκό. Το παιχνίδι, θα διεξαχθεί αύριο στις 21:00, στο «Δημήτριος Τόφαλος».

Η εξέλιξη του αγώνα

Στην εκκίνηση του ματς ο Προμηθέας, φάνηκε να πατά πιο σίγουρα στο παρκέ. Έτσι οι Πατρινοί έπαιρναν συνήθως μικρές, αλλά εύθραυστες διαφορές, που έφταναν μέχρι και τους 6 πόντους.

Η ΑΕΚ, αν και προηγήθηκε στην αρχή με 4-5, στην συνέχεια κυνηγούσε το σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αμφίρροπο, με τις δυο ομάδες να είναι πολύ κοντά στο σκορ. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι τα δυο δεκάλεπτα τελείωσαν με σκορ 20-17 και 22-22 αντίστοιχα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας άλλαξε τη ροή του αγώνα και πήρε διαφορά…ασφαλείας από την ΑΕΚ. Οι Πατρινοί, με πρωταγωνιστή τον Ρέι, ο οποίος έκανε τα πάντα μέσα στο παρκέ, πήραν διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησαν μέχρι το τέλος του αγώνα.

Από τη στιγμή που το σκορ βρέθηκε στο 48-43, ο Προμηθέας «ξέφυγε» και η ΑΕΚ ούτε που τον ξαναείδε… Η ομάδα του Κασιμίρο, με δυναμική παρουσία του Ρέι, άρχισε να χτίζει διαφορές, που έφτασαν μέχρι και τους 18 πόντους (66-48).

Το τέταρτο δεκάλεπτο οι Πατρινοί δεν πιέστηκαν ιδιαίτερα από την Ένωση και μπόρεσαν να διατηρήσουν το παιχνίδι στα χέρια τους. Στο διάστημα που η ΑΕΚ τα έκανε όλα λάθος, ο Δέδας κάλεσε τάιμ άουτ και έκανε έντονα παράπονα στους παίκτες του.