overfm.gr | Basket League | Προμηθέας – ΑΕΚ 80-81: Μπρέικ με κυρίαρχο Μoρέιρα και κομβικό Μέικον

H AEK πήρε το «διπλό» κόντρα στον Προμηθέα επικρατώντας με 81-80 και πλέον θέλει άλλη μια νίκη για την τρίτη θέση του Πρωταθλήματος.

Η ΑΕΚ έκανε το 2-1 στην σειρά των μικρών τελικών με τον Προμηθέα, κάνοντας μπρέικ στην Πάτρα με 81-80, και πλέον θέλει άλλη μια νίκη για την τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο τις απουσίες των Πατρινών (Δ.Αγραβάνης, Φορντ, Τζέριαν Γκραντ), φόρτωσε με φάουλ τους υπολοίπους ψηλούς και με κυρίαρχο Μορέιρα (18π., 7ρ.) έφτασε στην νίκη.

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ (6-6). Ο Προμηθέας κατάφερε να τρέξει ένα σερί 5-0 με τους Κλαβέλ και Αγραβάνη (11-6), με τον Ματσιούλης να μειώνει στο καλάθι με τρίποντο λίγο αργότερα (13-11). Η μέγιστη διαφορά για τους πατρινούς ήρθε μετά από συνεχόμενους πόντους του Χάρη Γιαννόπουλου (17-11), με την ΑΕΚ να ροκανίζει την διαφορά για το 19-16 του δεκαλέπτου.

Ο Προμηθέας πήγε ξανά την διαφορά στους 6 πόντους με τρίποντο του Κλαβέλ λίγο μετά το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (24-18), με την ΑΕΚ να απαντάει με τρίποντο του Χρυσικόπουλου και καλάθι του Μέικον μειώνοντας στον πόντο (24-23). Το παιχνίδι στην συνέχεια έμεινε για αρκετή ώρα στην μια κατοχή με την ΑΕΚ να περνάει μπροστά με τον Κατσίβελη (28-29) και τους Πατρινούς να ξεφεύγουν πάλι με 5 πόντους με τον Αγκμπελίζ (34-29). Η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα λίγο αργότερα με συνεχόμενους πόντους του Κατσίβελη (36-36), προηγήθηκε με τέσσερις με τον Μορέιρα (38-42), με τον Λούντζη να διαμορφώνει το 40-42 του ημιχρόνου.

H ΑΕΚ διατήρησε το προβάδισμα της στο ξεκίνημα της επανάληψης χωρίς ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει. Συγκεκριμένα, η Ένωση κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με τέσσερις πόντους με τον Μορέιρα (50-54), με τον Προμηθέα να απαντά με σερί 5-0 περνώντας μπροστά (55-54). H AEK απάντησε με επιμέρους 6-1 και πήρε ξανά αέρα δύο κατοχών (56-60), προβάδισμα που διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (60-64).

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να τρέξει επιμέρους σκορ 8-2 και να πάει για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα με κάρφωμα του Χρυσικόπουλου (62-72). O Προμηθέας μείωσε στους πέντε με συνεχόμενους πόντους του Κλαβέλ (67-72), με τον Κατσίβελη να απαντάει με εύστοχο τρίποντο (67-75).

Ο Προμηθέας απάντησε με τους Κλαβέλ και Γιαννόπουλο κάνοντας το παιχνίδι μιας κατοχής (72-75), με τον Ματσιούλις να βρίσκει σκορ μετά από αρκετή ώρα για την ΑΕΚ (72-77). Ο Κλαβέλ κατάφερε να μειώσει τον πόντο με όμορφο coast to coast (76-77) ενάμισι λεπτό πριν το τέλος, αλλά και να βάλει μπροστά τον Προμηθέα (78-77), με τον Γκίκα να βάζει ξανά μπροστά την ΑΕΚ (78-79), και τον Γκραντ να βάζει ξανά μπροστά τον Προμηθέα 13” πριν το τέλος (80-79). Ο Μέικον κέρδισε έξυπνα το φάουλ σε προσπάθεια για σουτ τριών πόντων, ευστόχησε στις δύο βολές, με το τελικό σκορ να είναι 81-80.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 40-42, 60-64, 80-81