overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Αζερμπαϊτζάν –  Σερβία 1-2, Λουξεμβούργο – Πορτογαλία 1-3 [vids]

Προκριματικά Παγκοσμίου Κυπέλλου: Η Πορτογαλία δεν δυσκολεύτηκε επικρατώντας του Λουξεμβούργου 3-1, ενώ η Σερβία τα βρήκε σκούρα απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν αλλά κατάφερε να πάρει το «διπλό» με 2-1.

Ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική και τελευταία για αυτό το διάστημα του πρώτου ομίλου της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022. Η Σερβία αν και δυσκολεύτηκε λίγο κατάφερε τελικά να πάρει το διπλό στο Αζερμπαϊτζάν με 2-1, ενώ στο άλλο ματς της η μέρας η Πορτογαλία με ανατροπή επικράτησε εκτός έδρας του Λουξεμβούργου με 3-1.

• Αζερμπαϊτζάν –  Σερβία 1-2
  • Λουξεμβούργο – Πορτογαλία 1-3

Αζερμπαϊτζάν – Σερβία 1-2

Σε γενικές γραμμές η αναμέτρηση ήταν μοιρασμένη, με τη Σερβία όμως να κάνει τη διαφορά τις στιγμές που ήταν ιδανικό για εκείνη και εν τέλει να δικαιώνεται. Το γκολ για την Σερβία ήρθε πολύ νωρίς στην αναμέτρηση. Στο 16ο λεπτό Τάντιτς βρήκε πολύ ωραία τον Μίτροβιτς στην άκρη της περιοχής κι εκείνος έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνία της αντίπαλης εστίας.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 59’ να φέρουν το ματς στα ίσα από την εσχάτη των ποινών. Συγκεκριμένα έπειτα από ένα πολύ σκληρό τάκλιν του Κόστιτς, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα από την οποία ο Μαχμούντοφ δεν αστόχησε (1-1). Οι Σέρβοι τελικά βρήκαν τη λύση στο 81ο λεπτό και την «βολίδα» του Μίτροβιτς.

Λουξεμβούργο – Πορτογαλία 1-3

Οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να βρουν εκείνοι πρώτοι το γκολ, γεγονός που τους έδωσε μια πολύ σημαντική ψυχολογική ώθηση. Συγκεκριμένα στο μισάωρο της αναμέτρησης ο Ροντρίγκες πήρε την κεφαλιά, έπειτα από μια σέντρα ακριβείας, και έγραψε το 1-0 με έναν πολύ ωραίο τρόπο.

Οι Πορτογάλοι όμως κατάφεραν να απαντήσουν άμεσα. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (45’+2) ο Νέτο έβγαλε μια πολύ ωραία σέντρα στον Ντιόγκο Ζότα, ο οποίος πήδηξε μόνος του στον αέρα και με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια ο Κριστιάνο Ρονάλντο μας έδειξε για ακόμη μια φορά την κλάση του με ένα εξαιρετικό τέρμα. Ο σούπερσταρ της Γιουβέντους έκλεψε την μπάλα, «άλωσε» σχεδόν το μισό γήπεδο και έπειτα από την σέντρα του Κανσέλο πλάσαρε εύστοχα, κάνοντας το 1-2 (51’). Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε στο 80ο λεπτό με μια ωραία καρφωτή κεφαλιά του Παλίνιο, φέρνοντας έτσι την ομάδα του Φερνάντο Σάντος έπιασε και πάλι την κορυφή της βαθμολογίας με 7 βαθμούς.