overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Προκριματικά Μουντιάλ: Εύκολα οι Κροάτες, «παλικαρίσια» νίκη για Σλοβακία [vid]

Προκριματικά Μουντιάλ: Οι Κροάτες «καθάρισαν» στο δεύτερο ημίχρονο τον αγώνα με την Μάλτα, την ώρα που η Σλοβακία πήρε σπουδαία νίκη απέναντι στην Ρωσία για τα προκριματικά του Μουντιάλ.

Για τον 8ο όμιλο, οι Σλοβάκοι πήραν το προβάδισμα στο πρώτο ημίχρονο, με τον Σκρίνιαρ να εκμεταλλεύεται την ωραία σέντρα του Μακ και με κεφαλιά στο 38′ να κάνει το 1-0. Η απάντηση από τους Ρώσους ήρθε στο δεύτερο μέρος με τον Φερνάντες στο 71′, ωστόσο η ισοπαλία δεν κράτησε για πολύ. Μόλις τρία λεπτά αργότερα ο Μακ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους Σλοβάκους, βρίσκοντας δίχτυα με ένα ωραίο σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Οι Κροάτες μπορεί να άργησαν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο οι αλλαγές του Ντάλιτς ήταν αυτές που έδωσαν την λύση. Ο Πέρισιτς άνοιξε το σκορ στο 62′ για τους Κροάτες, ενώ ο Μόντριτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 76′ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 2. Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε στο 90′ ο Μπρέκαλο, έπειτα από ωραίο γύρισμα του Πέρισιτς.

Νωρίτερα μέσα στην ημέρα, η Κύπρος επικράτησε την Σλοβενίας με 1-0, χάρις στο γκολ του Πίττα, με τον Όμπλακ, να πραγματοποιεί, παρά το γκολ, άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση.

Σλοβακία – Ρωσία 2-1 (38′ Σκρίνιαρ, 74′ Μακ – 71′ Φερνάντες)

Σλοβακία (Ταρκόβιτς): Κούτσιακ, Πέκαρικ (92′ Πάουσεκ), Σάτκα, Σκρίνιαρ, Χούμποτσαν, Κούτσκα, Χρομάντα (61′ Χροσόφσκι), Κοσέλνικ, Ντούντα, Μακ (76′ Ντούρις), Σραντς (92′ Στρέλετς)

Ρωσία (Τσερτσέσοφ): Σούνιν, Κουντριάσοφ, Τζικίγια, Σεμένοφ, Φερνάντες, Κουζάγιεφ, Οτζόεφ, Γκολόβιν, Ζιρκόφ (46′ Μιστοβόι “65′ Σομπόλεφ”), Τζιούμπα, Ζεμαλεντίνοφ (58′ Αλ. Μίραντσουκ)

Κροατία – Μάλτα 3-0 (62′ Πέρισιτς, 76′ Μόντριτς, 90′ Μπρέκαλο)

Κροατία (Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Βίντα, Τσαλέτα – Καρ, Μέλνιακ (57′ Μπάρισιτς), Κόβατσιτς, Μπαντελάι (54′ Μόντριτς), Πάσαλιτς (54′ Μπρέκαλο), Βλάσιτς, Όρσιτς (78′ Λόβριτς), Μπούντιμιρ (54′ Πέρισιτς)

Μάλτα (Μάνια): Μπονέλο, Μποργκ (67′ Μουσάτ), Πέπε, Σο, Καμεντσούλι, Κρίστενσεν (82′ Γκαμπίν), Γκουιλαμιέμ, Εμπόνγκ (67′ Κορμπολάν), Πισάνι (62′ Γκρεχ), Τεούμα, Σαταριάνο