overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Αυστρία – Δανία 0-4, Μολδαβία – Ισραήλ 1-4, Σκωτία – Νησιά Φερόε 4-0 [vids]

Προκριματικά Μουντιάλ 2022: Τα γκολ στον 6ο όμιλο «πέφτουν» βροχή με την Δανία να κρατάει σταθερά τα ηνία, ενώ Αυστρία, Σκωτία και Ισραήλ μάχονται για την 2η θέση.

Ο 6ος όμιλος για τα Προκριματικά Μουντιάλ 2022 πρόσφερε για μια ακόμη φορά γκολ και θέαμα. Δανία, Ισραήλ και Σκωτία μοίρασαν 4άρες στην Αυστρία, Μολδαβία και στα Νησιά Φερόε αντίστοιχα, με την βαθμολογία να παίρνει φωτιά! Οι Δανοί έκαναν το 3/3 δείχνοντας για μια ακόμη φορά πως είναι το φαβορί, ενώ Σκωτία και Ισραήλ επέστρεψαν δυναμικά στην διεκδίκηση της 2ης θέσης.

Αυστρία – Δανία 0-4

Στη μάχη για την κορυφή, Αυστρία και Δανία ξόδεψαν το πρώτο ημίχρονο ψάχνοντας να βρουν το γκολ που θα τους χαρίσει το προβάδισμα. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν αυτοί που βρήκαν πρώτοι δίχτυα με γκολ του Όλσεν στο 58′ και στη συνέχεια ήταν ασταμάτητοι. Μέσα σε λίγα λεπτά οι Δανοί έκαναν αυτό που ξέρουν καλύτερα.. δηλαδή να σκοράρουν! Ο Μέλε έκανε το 0-2 στο 63′, ο Χόιμπιεργκ το 0-3 στο 67′ και ο Όλσεν διπλασίασε τα τέρματα του στο 73′.

Δείτε παρακάτω τα στιγμιότυπα του αγώνα:

Μολδαβία – Ισραήλ 1-4

Η Μολδαβία προηγήθηκε στο 29′ με γκολ του Καταλίν Καρπ, όμως το Ισραήλ ισοφάρισε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Ζαχαβί. Με την έναρξη του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, μετά από την κόκκινη κάρτα που αντίκρυσε ο Νικολαέσκου στο 50′. Αμέσως οι φιλοξενούμενοι πήραν μπρος και εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα. Ο Σόλομον έκανε στο 57′ το 1-2 και στη συνέχεια οι Νταμπούρ (64′) και Νάτχο (66′) πρόσθεσαν το όνομα τους στον πίνακα των σκόρερ διαμορφώνοντας το τελικό 1-4.

Σκωτία – Νησιά Φερόε 4-0

Στο τρίτο μας του ομίλου, η Σκωτία επικράτησε πολύ εύκολα κόντρα στα νησιά Φερόε με 4-0. Τα γκολ πέτυχαν ο ΜακΓκίν στο 7′ και στο 53′, ο Άνταμς στο 60′ και ο Φρέιζερ στο 70′. Οι Σκωτσέζοι πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς και έφτασαν στην Αυστρία που βρίσκεται 2η με 5 βαθμούς, ενώ τα Νησιά Φερόε μοιράζονται την τελευταία θέση του ομίλου με τους Μολδαβούς, έχοντας μόλις 1 βαθμό.