overfm.gr | Premier League | Premier League: «Τεσσάρα» για Λίβερπουλ, 2/2 για Τζέραρντ και Βίλα [vds]

Μετά την Άρσεναλ, η Λίβερπουλ διέλυσε και τη Σαουθάμπτον με 4-0 και βρέθηκε στο -1 από την κορυφή της Premier League. Νίκη και 2/2 για την Άστον Βίλα του Τζέραρντ, 2-1 την Κρίσταλ Πάλας.

Η Λίβερπουλ έστησε πάρτι στο Άνφιλντ το απόγευμα του Σαββάτου (27/11) εις βάρος της Σάουθαμπτον, καθώς επιβλήθηκε με 4-0 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Premier League:«Τεσσάρα» για Λίβερπουλ.

Premier League: «Τεσσάρα» για Λίβερπουλ

H ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία πέτυχε τα τρία γκολ στο πρώτο μέρος, με τον Ντιόγκο Ζότα να σκοράρει δις και τον Αλκάνταρα να σημειώνει το τρίτο, διέλυσε τη Σαουθάμπτον παίζοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο ανα διαστήματα. Το τελικό αποτέλεσμα, διαμορφώθηκε στο 52ο λεπτό από μονοκόμματο σουτ του Φαν Ντάικ.

Λίβερπουλ: Άλισον, Άρνολντ, Κονατέ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Φαμπίνιο, Χέντερσον, Αλκάνταρα, Μανέ, Σαλάχ, Ζότα.

Σάουθαμπντον: Μακάρθι, Μπέντναρεκ, Λιάνκο, Σαλίσου, Λιβραμέντο, Ρομέου, Γουόρντ Προους, Περό, Άρμστρονγκ, Μπρόχα, Άνταμς.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη πανηγύρισε η Άστον Βίλα, που με ένα γκολ του Τάργκετ στο 15ο λεπτό και ένα του ΜακΓκιν στο 86ο, επικράτησε 2-1 της Κρίσταλ Πάλας εκτός έδρας. Κάπως έτσι ήρθε το 2/2 με τον Στίβεν Τζέραρντ στον πάγκο, με τη Βίλα να πιάνει τους «αετούς» στη 10η θέση της βαθμολογίας της Premier League. Για τους ηττημένους, βρήκε δίχτυα στις καθυστερήσεις ο Γκουεΐ.

Η Νόριτς δεν κατάφερε να συνεχίσει με νίκη στην Premier League, καθώς μετά το πρώτο τρίποντο κόντρα στη Σάουθαμπτον την περασμένη αγωνιστική, έμεινε στη λευκή ισοπαλία με τη Γουλβς.

Ο Χρήστος Τζόλης μπήκε αλλαγή για δεύτερη σερί αγωνιστική, αλλά νωρίτερα από το περασμένο ματς, αφού κόντρα στη Σαουθάμπτον είχε περάσει στις καθυστερήσεις.

Νόριτς: Κρουλ, Άαρονς, Χάνλεϊ, Γκίμπσον, Γουίλιαμς, Νόρμαν (35′ Ρουπ), ΜακΛίν, Γκίλμουρ, Ρασίτσα (82′ Ντόουελ), Σαργκέντ (68′ Τζόλης), Πούκι.

Γουλβς: Ζόζε Σα, Κίλμαν, Κόουντι, Σάις, Σεμέδο (78′ Ντεντόνκερ), Νέβες, Μουτίνιο, Αΐτ Νουρί, Τρινκάο (68′ Τραορέ), Χιμένεθ, Χουάνγκ (90+2′ Χούφερ).