overfm.gr | Σούτος | Πράσινη νίκη ουσίας και ψυχολογίας

Ο Χρήστος Σούτος γράφει για την επιστροφή του Παναθηναϊκού στις νίκες.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες κερδίζοντας απόψε την Μπάγερν στο ΟΑΚΑ, μετά από τέσσερις συνεχόμενες ήττες, δύο εντός και δύο εκτός έδρας. Το τελικό 83-76 έφερε την τρίτη νίκη στην ομάδα του Γιώργου Βόβορα, η οποία καλείται στις επόμενες αγωνιστικές να δείξει, εάν αυτή η επιτυχία ήταν φωτοβολίδα ή η αρχή μιας καλύτερης πορείας. Το ματς που ακολουθεί με τη Βιλερμπάν στη Γαλλία, θυμίζουμε ότι η αναμέτρηση είχε αναβληθεί στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής, είναι κομβική γιατί σε ένα δύσκολο πρόγραμμα αγώνων που έχει βγάλει το τριφύλλι, φαντάζει ως ένα βατό παιχνίδι. Μετά τη Γαλλία οι πράσινοι πάνε στο Μιλάνο, για να ακολουθήσουν τρία παιχνίδια στο ΟΑΚΑ, με Ζάλγκιρις, Ρεάλ και Άλμπα στη σειρά. Καταλαβαίνει λοιπόν κανείς ότι ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να πάρει 3 στα 5 για να πιστοποιήσει την αγωνιστική του πρόοδο.

Η σημερινή νίκη είναι αποτέλεσμα δημιουργίας, καλής άμυνας και ευστοχίας από μακρινή απόσταση για την ελληνική ομάδα. Στις προηγούμενες κακές εμφανίσεις των πράσινων βασικό ρόλο έπαιξε η πολύ κακή αμυντική τους λειτουργία, που επέτρεψε στους αντιπάλους του να σκοράρουν με ευκολία πολλούς πόντους. Σήμερα οι παίκτες του Γιώργου Βόβορα μπήκαν αποφασισμένοι από το πρώτο λεπτό και με την αμυντική τους προσήλωση έδειξαν στην ομάδα του Τρινκιέρι, ότι θα περάσει ένα δύσκολο βράδυ. Στο πρώτο ημίχρονο μπόρεσε και πήρε μία διαφορά 9 πόντων, την οποία παρά την αντεπίθεση της Μπάγερν διατηρούσε με σχετική ευκολία σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο. Το 60-54 με το οποίο μπήκε η ελληνική ομάδα στην τελευταία περίοδο, ήταν αποτέλεσμα της μικρής δυσκολίας που αντιμετώπισε στην επίθεση, εξαιτίας της αργής της κυκλοφορίας, αφού η μπάλα έμενε για πολύ ώρα στα χέρια του Νέντοβιτς. Το επιμέρους 23-22 στο τέταρτο μέρος του παιχνιδιού έδωσε στον Παναθηναϊκό τη νίκη με 83-76 και έτσι το τριφύλλι πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Κορυφαίοι των νικητών ο εκπληκτικός Σαντ Ρος με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Γιώργος Παπαγιάννης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 μπλοκ, ο αρχηγός Ιωάννης Παπαπέτρου και φυσικά ο Νεμάνια Νέντοβιτς που πήρε όλες τις κρίσιμες αποφάσεις και επέστρεψε μια και καλή στις καλές εμφανίσεις. Κλειδί για τη νίκη το τρικ του Γιώργου Βόβορα να ρίξει στο ξεκίνημα του αγώνα πάνω στον Μπάλντουιν το νεαρό Καλαϊτζάκη, ο οποίος με την πιεστική του άμυνα εκνεύρισε τον εγκέφαλο της Βαυαρικής ομάδας, τον έβγαλε εκτός ρυθμού και έτσι έδωσε στην ομάδα του την ευκαιρία να χτίσει αυτοπεποίθηση και να πάρει κεφάλι στο σκορ, το οποίο και ποτέ δεν έχασε. Το συμπέρασμα που προκύπτει όμως μετά και από ένα θετικό αποτέλεσμα, είναι ότι ο Παναθηναϊκός στερείται βάθους ποιοτικών λύσεων, γεγονός που του στερεί τη δυνατότητα να αλλάξει σχήματα κατά τη διάρκεια ενός αγώνα και να μεταστρέψει προς δικό του όφελος το ρυθμό της αναμέτρησης. Η προσθήκη ενός ποιοτικού center διαφορετικού στυλ από τον Παπαγιάννη, μπορεί να αλλάξει επίπεδο την ομάδα και να κάνει ευκολότερη τη ζωή του Έλληνα κόουτς από την στιγμή που φαίνεται πως η έλευση του Μακ δείχνει να γεμίζει σημαντικά το κενό στην περιφέρεια.