overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Nations League: Το τρόπαιο στις ΗΠΑ με ήρωα τον Πούλισικ [vids]

Οι ΗΠΑ επικράτησαν με την 3-2 απέναντι στο Μεξικό και κατέκτησαν το Nations League, της Βόρεια Αμερικής. Ήρωας του αγώνα ο Κρίστιαν Πούλισικ.

Τα λάθη στην αμυντική λειτουργία των Αμερικάνων, έφερε το Μεξικό μπροστά στο σκορ με 1-0, με τον Κορόνα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα στο 2ο λεπτό της συνάντησης.

Στο 24ο λεπτό ο Μορένο πέτυχε το δεύτερο γκολ για την ομάδα του, αλλά λίγο αργότερα το γκολ ακυρώθηκε με την βοήθεια του VAR. Οι ΗΠΑ απάντησαν στο 27ο λεπτό και ισοφάρισαν με τον Τζιοβάνι Ρέινα, με το ποδοσφαιριστή της Ντόρτμούντ να κάνει το 1-1, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Πούλισικ.

Για να πετύχει κάποια από τις δύο ομάδες το επόμενο γκολ, χρειάστηκε να φτάσουν στο 80ο λεπτό. Η ομάδα που το κατάφερε ήταν το Μεξικό με τον Ντιέγκο Λάινεθ, που είχε περάσει λίγα λεπτά πριν στον αγωνιστικό χώρο να κάνει το 2-1.

Ωστόσο το παιχνίδι δεν τελείωσε εκεί, καθώς οι Αμερικάνοι είχαν δυνάμεις για να απαντήσουν και πάλι και να ξανά φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Συγκεκριμένα ο Ουένσον ΜακΚένι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Μεξικανών, στο 82ο λεπτό για το 2-2.

Το τελειωτικό χτύπημα στην ομάδα του Μεξικού, έδωσε στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης ο Κρίστιαν Πούλισικ, ο οποίος στο 114′, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από την άσπρη βούλα. Με αυτό το γκολ οι ΗΠΑ πήραν την νίκη με 3-2 και κατέκτησαν το Nations League στον Βόρειο τομέα της Αμερικάνικης Ηπείρου.