overfm.gr | Super League 1 | Πολύ-Βόλο(ς) και στο σπίτι του

Ο Βόλος δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει του Ιωνικού με 2-0 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο με αποτέλεσμα να πετύχει την πρώτη εντός έδρας νίκη.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την πολύ μεγάλη ισοπαλία με τον Ολυμπιακό με 1-1 στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης», ο Βόλος δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει του Ιωνικού με 2-0 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο. Με αυτή την νίκη οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην πέμπτη θέση με 8 βαθμούς μαζί με τον Ατρόμητο και τους «Πειραιώτες» ενώ η ομάδα της Νίκαιας βρίσκεται στην τελευταία θέση έχοντας μόνο έναν βαθμό. Αυτή ‘ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρας νίκη των «Βολιωτών» στο γήπεδο τους.

Από νωρίς έδειξαν τις διαθέσεις τους οι γηπεδούχοι και μόλις στο δεύτερο λεπτό ο Χουτεσιώτης επενέβη σε εξαιρετική εκτέλεση από τον Φέρνάντες. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Άλχο βρέθηκε σε καλή θέση όμως δεν έκανε καλό κοντρόλ και έτσι έχασε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ για τους «Θεσσαλούς». Οι «Βολιώτες» συνέχισαν να είναι πιεστικοί στα καρέ του Χουτεσιώτη και έτσι με την συμπλήρωση πρώτου τέτάρτου άνοιξαν το σκορ. Από ωραία μπαλιά του Λούνα ο Μεκίδα έκανε το γύρισμα στον Οζέγκοβιτς που με προβολή έκανε το 1-0 επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητα των πρώτων λεπτών.

Στην συνέχεια και συγκεκριμένα στο 21′ ακυρωθηκε γκολ των «Νικαιωτών» ως οφσάιντ , όταν το μακρινό σουτ του Μίλο βρήκε το δοκάρι και ο επερχόμενος Μύγας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα όμως ηταν εκτεθειμένος. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και όσο περνούσαν τα λεπτά πίεζαν και στο 45′ άγγιξαν την ισοφάριση αλλά το σουτ του Μεντόσα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι και έτσι έχασαν την ευκαιρία να πάνε με το 1-1 στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη και ενώ ο Βόλος είχε μια μικρή πρωτοβουλία κινήσεων στο 53′ έφτασε στο δεύτερο γκολ. Ο Λούνα με διαγώνιο δεξί σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χουτεσιώτη κάνοντας το 2-0 δίνοντας σαφές προβάδισμα στην θεσααλική ομάδα. Στην συνέχεια όπως ήταν λογικό ο Ιωνικός ανέβηκε για να πιέσει ωστόσο δεν μπόρεσε να βρει την μεγάλη φάση για να ξαναμπεί στο ματς. Μια υποψία ευκαιρίας στο 87’ με τον Οφόσου αλλά δεν είχε πρόβλημα να μαζέψει και κάπως έτσι ο Βόλος πανηγύρισε την τρίτη του φετινή νίκη στο πρωτάθλημα.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν – Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα – Τσοκάνης, Μπαριέντος – Πάολο Φερνάντες, Μεθκίδα(64′ Βίκτορ Φερνάντεθ), Ντέλετιτς(80′ Ματίγια) – Οζέγκοβιτς(90′ Κούτσιας).

Ιωνικός (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης – Ρομαό, Τσιγκρίνσκι(73′ Μασάς), Αντούνες(49′ Ιωαννίδης) – Μύγας(80′ Οφόσου), Κάνιας, Βαλεριάνος, Φαντιγκά(73′ Ελευθεριάδης) – Μεντόσα, Μάντζης.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.