overfm.gr | A1 Γυναικών | Πολκοβίτσε – Παναθηναϊκός 76-60: Διαφορά κλάσης

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη γνωρίζοντας την ήττα από την Πολκοβίτσε με 76-60, στην Πολωνία στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Eurocup Γυναικών.

Την τρίτη του ήττα στο Eurocup Γυναικών γνώρισε ο Παναθηναϊκός, χάνοντας με 76-60 από την Πολκοβίτσε στην Πολωνία. Μετά από αυτή την ήττα οι Πράσινες έχουν ρεκόρ 1-3 στην διοργάνωση, ενώ οι γηπεδούχες της Άρτεμις Σπανού συνεχίζουν να είναι αήττητες με ρεκόρ 4-0.

Κορυφαία αλλά πολύ μόνη για τον Παναθηναϊκό ήταν η Ριντ, η οποία σταμάτησε στους 20 πόντους, κατέβασε 3 ριμπάουντ και έδωσε 4 ασίστ. Ακολούθησε η Χόλμς με 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Για τις νικήτριες έλαμψε η Μαβούνγκα, η οποία ήταν ανίκητη κάτω από τις ρακέτες και σταμάτησε στους 2 πόντους και 14 ριμπάουντ, με την Σπανού να ακολουθεί με 17 πόντους.

Το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η Πολκοβίτσε πέρασε μπροστά με πέντε πόντους (11-6) με τον Παναθηναϊκό να αντιδρά με 5-0 σερί περνώντας για πρώτη φορά μπροστά (11-12). Το σκηνικό δεν άλλαξε με το Τριφύλλι να κλείνει την πρώτη περίοδο με βραχεία κεφαλή (16-17).

Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού έφτασε μέχρι τους πέντε πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, (16-21), ωστόσο οι γηπεδούχες απάντησαν με σερί 10-0 για το 26-21. Από εκείνο το σημείο και μετά η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη δεν κατάφερε να πλησιάσει τις Πολωνές με το σκορ του ημιχρόνου να είναι 40-32.

Ένα γρήγορο 5-0 σερί στο ξεκίνημα της επανάληψης έκαναν το παιχνίδι ξανά μετά από πολύ ώρα μιας κατοχής (40-37), ωστόσο η απάντηση ήταν άμεση με 8-1 επιμέρους. για την πρώτη διψήφια Πολωνική διαφορά (48-38). Η Πολκοβίτσε συνέχισε να προηγείται με το προβάδισμα της να ανεβοκατεβαίνει από τους δέκα πόντους και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 59-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να γίνει διεκδικητής της νίκης με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 76-60.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 40-32, 59-47, 76-60