overfm.gr | Ligue 1 | «Πλήγωσε» την πρώην ομάδα του ο Μπεν Αρφά (0-1)

Η Μπορντό επικράτησε εκτός έδρας της Ρεν με 1-0.

Η Ρεν υποδέχθηκε την Μπορντό για την 11η αγωνιστική της Ligue 1, με τους φιλοξενούμενους να φεύγουν με το πολύτιμο τρίποντο, αφού επικράτησαν με 1-0. Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ήταν ο πρώην παίκτης της Ρεν, Χατέμ Μπεν Αρφά, ο οποίος πέτυχε το μοναδικό τέρμα της συνάντησης.

Στο πρώτο μέρος, ο αγώνας είχε πολύ υψηλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές ευκαιρίες μπροστά από τις δύο εστίες. Παρ’όλα αυτά, η Μπορντό ήταν εκείνη που κατόρθωσε να πάρει κεφάλι στο σκορ, με τον Χατέμ Μπεν Άρφα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με όμορφο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Μάλιστα, η Ρεν είχε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο, ωστόσο ο “κεραυνός” του Ντελ Καστίγιο βρήκε το δοκάρι της εστίας του Κοστίλ.

Με την έναρξη της επανάληψης, η Ρεν επεδίωξε να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση, όμως δεν μπορούσε να απειλήσει πραγματικά. Η σημαντικότερη ευκαιρία της σημειώθηκε στο 80ο λεπτό, με τον Ντοκού να πετυχαίνει και πάλι το δοκάρι. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε ποτέ, με την Μπορντό να παίρνει τη νίκη και να φτάνει στην 11η θέση με 15 βαθμούς, ενώ η Ρεν παρέμεινε στους 18 και την 3η θέση.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ρεν: Γκομίζ, Ντα Σίλβα, Αγκουέρτ, Σόπι (Τραορέ 59′), Τρουφέρ, Μπουριγκό, Καμαβίνγκα, Τεριέ (Ουνού 59′), Ντελ Καστίγιο (Ντοκού 59′), Ταϊτ (Γκμπόχο 70′), Γκιρασί (Νιάνγκ 77′)

Μπορντό: Κοστίλ, Κοσιελνί, Μπαϊσέ, Σαμπαλί, Κβάτενγκ, Οτάβιο, Μπάσιτς, Μπεν Αρφά (Αντλί 76′), Καλού (Ουντίν 59′), Ζερκάνε (Τραορέ 60′), Μάχα (Μπριάντ 60′)