overfm.gr | Basket League | Πήρε την νίκη και πάει για το νταμπλ

Ο Χρήστος Σούτος γράφει για τη νίκη-πρόκριση του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ στους τελικούς της Basket League.

Ο Παναθηναϊκός έκανε αυτό που έπρεπε στο Ο.Α.Κ.Α πριν από λίγο κόντρα στην ΑΕΚ και πήρε την πρόκριση για τον τελικό και του φετινού πρωταθλήματος. Η πρόκριση αυτή μόνο εύκολα δεν ήρθε, αφού οι πράσινοι ακόμα και σήμερα δυσκολεύτηκαν αρκετά μέχρι να υποτάξουν την ομάδα του κόουτς Αγγέλου και να πετύχουν την τρίτη τους νίκη στη σειρά.

Για ένα ακόμα ματς οι παίκτες του Όντετ Κάτας συνέχισαν να δίνουν δικαιώματα και μάλιστα βρέθηκαν στο τέταρτο δεκάλεπτο πίσω στο σκορ με εννέα πόντους. Σε εκείνο το σημείο μίλησε όμως η εμπειρία, το ταλέντο και με μπροσταρη τον αρχηγό Ιωάννη Παπαπέτρου ανέτρεψαν την κατάσταση και έφθασαν στην νίκη. Πολύ σημαντική η συνεισφορά του Μπρέι, ο οποίος έβαλε χειροπέδες στον Μέικον στην τελευταία περίοδο και έδωσε την ευκαιρία στην ομάδα του να ανασάνει αμυντικά.

Ο Παναθηναϊκός περιμένει πια να μάθει τον αντίπαλο του στον φετινό τελικό από το ζευγάρι Προμηθέας- Λαύριο, που αύριο στην Πάτρα δίνουν το τέταρτο τους παιχνίδι στη σειρά με το σκορ να είναι στο 2-1 για τους πατρινούς. Προσωπικά δεν θεωρώ ότι έχει ιδιαίτερη σημασία ποιος θα προκριθεί τελικά από τον δεύτερο ημιτελικό, αφού αν οι πράσινοι είναι στοιχειωδώς σοβαροί θα πάρουν και τον τίτλο του πρωταθλητή μετά από αυτό του κυπέλλου, φθάνοντας έτσι σε ένα ακόμα νταμπλ στην μεγάλη ιστορία τους. Σίγουρα ο Προμηθέας φαντάζει και μεταξύ μας είναι κιόλας, δυσκολότερος αντίπαλος, όμως τα πάντα εξαρτώνται από τους παίκτες του Παναθηναϊκού.

Για το τέλος άφησα τα συμπεράσματα που προκύπτουν από την σειρά κόντρα στην Ένωση. Το τριφύλλι συνεχίζει να είναι αρκετά προβληματικό στο σετ παιχνίδι, αφού δεν βρίσκει δημιουργία σε οργανωμένη άμυνα και μοιραία τα περιμένει όλα από τις ατομικές εμπνεύσεις των σταρ του. Ποτέ ο Παπαπέτρου, ποτέ ο Μήτογλου, ποτέ ο Παπαγιάννης, ποτέ ο Χεζόνια, ποτέ κάποιος άλλος βγάζουν το φίδι από την τρύπα. Μπορεί αυτό να επαρκεί για τον εγχώριο ανταγωνισμό, αλλά σίγουρα δεν φθάνει για την Euroleague. Ο οργανισμός Παναθηναϊκός καλείται να πάρει σημαντικές αποφάσεις το καλοκαίρι αν δεν θέλει να είναι και του χρόνου ένας κομπάρσος πολυτελείας στην κορυφαία διοργάνωση.

Ανεξάρτητα από την τελική έκβαση στους τελικούς του πρωταθλήματος, οι διοικούντες πρέπει να βρουν νέο προπονητή για την ομάδα. Προπονητή ικανό να εμπνεύσει τους παίκτες του, να τους διδάξει την επίθεση και να αυξήσει την απόδοση τους στην άμυνα. Βέβαια δεν αρκεί μόνο ένας νέος προπονητής. Χωρίς σοβαρή ενίσχυση στον άσο, χωρίς την παραμονή των Παπαπέτρου, Μήτογλου, Χεζόνια και χωρίς την απόκτηση παικτών ικανών να μεγαλώσουν το βάθος του πάγκου και τον Χουντίνι να φέρεις δουλειά δεν θα κάνεις. Αυτά όμως αφορούν το μέλλον, τώρα προέχει η κατάκτηση του τίτλου.