overfm.gr | Basket League | Περιστέρι – Προμηθέας 70-73: Υπόθεση Γκραντ [vid]

O Προμηθέας με απόλυτους πρωταγωνιστές τους αδερφούς Γκραντ, πέρασε από το Περιστέρι (70-73) και συνεχίζει την ανοδική του πορεία στην βαθμολογία της Basket League.

Την δωδέκατη νίκη του στην φετινή Basket League πανηγύρισε ο Προμηθέας, επικρατώντας με 73-70 του Περιστερίου μέσα στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» για την 20η αγωνιστικής του Πρωταθλήματος.  Απόλυτοι πρωταγωνιστές της νίκης της ομάδας του Γιατρά ήταν τα αδέρφια Γκραντ, με τον Τζέριαν να σταματάει στους 20 πόντους έχοντας και 9 ασίστ, και τον Τζεράι να είναι πρώτος σκόρερ με 21, έχοντας καθοριστικά καλάθια στην τέταρτη περίοδο.

To παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Για αρκετά λεπτά κυριάρχησαν οι άμυνες και το ματς ήταν στην μια κατοχή, μέχρι τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου, όταν με τρίποντο του ΜακΛίν το Περιστέρι προηγήθηκε με 4 (13-9). Ο Προμηθέας απάντησε με σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με 13-16 με τρίποντο του Γιαννόπουλου, με τον Σαλούστρο να μειώνει σε 15-16, και το σκορ του δεκαλέπτου να είναι 16-17.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην δεύτερη περίοδο με τον Προμηθέα να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων με τον Τζέριαν Γκράντ (21-24), και τον Τσαϊρέλη να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα με έμμεσο τρίποντο. Ο Προμηθέας με όπλο την πολύ καλή του άμυνα κατάφερε να ξεφύγει με πέντε πόντους με καλάθι του Γκραντ και βολές του Αγραβάνη (30-35), με τον Γκουτιέρεζ να μειώνει ξανά στον πόντο με τρίποντο (34-35). Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με τον Τσαϊρέλη 30’’ πριν την ανάπαυλα (36-35), με τον Προμηθέα να πηγαίνει στα αποδυτήρια με βραχεία κεφαλή (36-37).

Ο Προμηθέας μπήκε καλύτερα στην επανάληψη και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον τρομερό Τζέριαν Γκραντ ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στις παρυφές των 10 πόντων (38-47), με επιμέρους 10-2. Οι Πατρινοί συνέχισαν πατάνε καλύτερα στο παρκέ και κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά κοντά μεταξύ 9 και 11 πόντων για αρκετά λεπτά. Το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει στους 7 πόντους με βολές του Γκουτιέρεζ στο φινάλε της περιόδου (50-57).

O Προμηθέας κατάφερε να πάει την διαφορά για πρώτη φορά στους 12 πόντους με καλάθι του Τζεράι Γκραντ στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου (50-62), με τους γηπεδούχους να απαντάνε με ένα γρήγορο 5-0 σερί (55-62). Το σερί των γηπεδούχων έφτασε μέχρι και το 9-0 κατεβάζοντας την διαφορά στους τρεις (59-62), με τον Προμηθέα να πηγαίνει και πάλι στο +7 με ένα 4-0 σερί (59-66). Ο Τζόουνς με φλότερ κατάφερε να μειώσει στους 5 πόντους μετά από αρκετά λεπτά χωρίς σκορ με καλάθι του Τζόουνς, με τον Πέτεγουεϊ να κάνει το 63-66.

Η επιθετική ανομβρία του Προμηθέα λύθηκε από τον Τζεράι Γκραντ (63-68), με τον ΜακΛίν να σκοράρει μετά από πάρα πολύ ώρα από την περιφέρεια για το 66-68, μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό. Τα αδέρφια Γκραντ συνεργάστηκαν και πάλι δίνοντας αέρα δύο κατοχών στους Πατρινούς (66-70), ο Τζόουνς μείωσε ξανά στο καλάθι με τον Τζεράι Γκραντ να είναι αλάνθαστος από την γραμμή για το 68-72 34” πριν το τέλος. Το Περιστέρι δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση με το τελικό σκορ να είναι 70-73.

Τα δεκάλεπτα:16-17, 36-37, 50-57, 70-73