overfm.gr | Basket League | Περιστέρι – ΑΕΚ 101-80 – Πέταξε ψηλά στο δεύτερο ημίχρονο

Το Περιστέρι κατάφερε να πάρει ευρείας έκτασης νίκη με 101-80 επί της πληγωμένης από τα προβλήματα υγείας ΑΕΚ, που δε μπόρεσε να αντιδράσει.

Το Περιστέρι υποδέχθηκε την ΑΕΚ στο πλαίσιο της αναβληθείσας 12ης αγωνιστικής της Basket League. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να νικήσουν κατά κράτος με το ευρύ 101-80.

Το ματς διεξήχθη στη σκιά των εξελίξεων της υγείας του Μπράιαν Ανγκόλα. Ακόμα, ένα ενδιαφέρον στοιχείο είναι ότι ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έκανε πρεμιέρα ως βοηθός προπονητή, στο πλευρό του Μίλαν Τόμιτς.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, οι δυο ομάδες έχουν από 5 νίκες και 6 ήττες, καταλαμβάνοντας από κοινού την 7 θέση. Μάλιστα το ίδιο ακριβώς ρεκόρ έχει το Λάυριο, το οποίο την επόμενη αγωνιστική υποδέχεται τους «Πρίγκιπες της Δυτικής Όχθης».

Επίθεση ο Γκιέλο, άμυνα ο Τσαντ Μπράουν και… ξέφυγε το Περιστέρι

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Το Περιστέρι αν και προηγήθηκε με 12-6, η ΑΕΚ πλησίασε στον πόντο για το 12-11. Έτσι συνέχισε σχεδόν όλο το πρώτο δεκάλεπτο, μέχρι που οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν την πρωτοπορία του σκορ με 22-21, έπειτα από τρίποντο του Νίκου Παππα. Ωστόσο οι παίκτες του Τόμιτς προηγήθηκαν και πάλι, με συνέπεια το πρώτο δεκάλεπτο να λήξει με σκορ 28-25.

Στη συνέχεια η κίνηση του Τόμιτς να περάσει στο παρκέ τον Γκιέλο αποδείχθηκε καλή για τους γηπεδούχους. Έτσι με τον Πολωνό να «κόβει» στην επίθεση, αλλά και τον Τσάντ Μπράουν να «ράβει» στην άμυνα το Περιστέρι πήρε την πρώτη καλή διαφορά. Έτσι, αρχικά οι νικητές προηγήθηκαν με 31-25 και στη συνέχεια με 42-29. Ο Έρικ Γκρίφιν, προσπάθησε να δώσει ανάσα στην ΑΕΚ και με ένα τρίποντο έριξε τη διαφορά στους 10 πόντους για το 42-32. Με την ουσία να μην αλλάζει, οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να βρίσκεται στο 48-39.

Πέταξε… ψηλά το Περιστέρι στο δεύτερο μέρος

Η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς  μπήκε στο γήπεδο με σκοπό να πάρει ικανή διαφορά που θα του δώσει τη νίκη. Αυτό επετεύχθη αρχικά με τον Μωραΐτη να κάνει το 56-45 με εύστοχο τρίποντο. Στη συνέχεια, οι Κατσίβελης και Κουζέλογλου, διαμόρφωσαν το 62-50 με εύστοχα τρίποντα εκατέρωθεν. Ακόμα, η ομάδα των Δυτικών Προαστίων, κατάφερε να διατηρεί τη διαφορά πάνω από τους 15 πόντους για αρκετά λεπτά. Με το χρονόμετρο να γράφει 3:37 πριν το τέλος της περιόδου, ο Λίνος Χρυσικόπολος ευστόχησε σε σουτ 3 πόντων διαμορφώνοντας το 71-53.

Η ΑΕΚ κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει τη διαφορά, ωστόσο  δε μπόρεσε να κάνει κάτι πιο δραστικό. Η «Ένωση» έκανε ένα σερί 8-10 υπέρ της.Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 78-63.

Το Περιστέρι, δεν κινδύνευσε ουσιαστικά στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο. Κατάφερε να διατηρεί τη διαφορά υπέρ του. Έτσι 6:22 πριν το τέλος το φωτεινό ταμπλό στο κλειστό γήπεδο «Ανδρέας Παπανδρέου» έγραφε 85-65. Η ΑΕΚ ήταν φανερά επηρεασμένη από τα προβλήματά της και δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο.

Ο Μίλαν Τόμιτς,  ευτύχησε να έχει σε καλή μέρα αρκετούς παίκτες του. Από την άλλη η ΑΕΚ στερούνταν και όπλα, αλλά και καλές ιδέες. Το ματς στο «Ανδρέας Παπανδρέου» τελείωσε με σκορ 101-80.

Μπορείτε να δείτε τη στατιστική εικόνα του αγώνα πατώντας ΕΔΩ.

Τα δεκάλεπτα: 28-25, 48-39, 78-63, 101-80.

Τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Περιστέρι (Τόμιτς): Πέτεγουεϊ 18 (2), Μωραΐτης 8 (2), Χρυσικόπουλος 16 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Κατσίβελης 14 (3/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπράουν 7 (3/8 δίποντα, 1/4 βολές, 13 ριμπάουντ), Κόζι 9 (1/7 τρίποντα), Γκιέλο 17 (1/2 δίποντα, 5/6 τρίποντα), Χρηστίδης 8, Γκρέι, Φίλιππας, Ζουγρής, Ευσταθιάδης.

ΑΕΚ (Δέδας): Κολόμ 14 (2 τρίποντα, 7 ασίστ), Φλιώνης 5 (1), Παππάς 16 (3/6 τρίποντα), Γκρίφιν 14 (3/6 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χάμερ 14 (7 ριμπάουντ), Σαξιώνης, Ράουτινς 3 (1/7 τρίποντα), Φιλιππάκος, Καρλής 1, Κουζέλογλου 14 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά – Περιστέρι: 20/37 δίποντα, 15/28 τρίποντα, 16/21 βολές, 36 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 8 επιθετικά), 23 ασίστ, 8 λάθη, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΑΕΚ: 14/32 δίποντα, 12/30 τρίποντα, 17/29 βολές, 36 ριμπάουντ (21 αμυντικά + 15 επιθετικά), 13 ασίστ, 14 λάθη, 2 κλεψίματα, 1 μπλοκ.