overfm.gr | Europa League | Περίπατος για Λεβερκούζεν και Τότεναμ, λύτρωση με Λαΐφη η Σταντάρ

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν και η Τότεναμ φιλοδώρησαν αμφότερες με τέσσερα γκολ τις Χαποέλ Μπερ Σεβά και Λουντογκόρετς, ενώ ο Κωνσταντίνος Λαΐφης έδωσε τη νίκη στο 95′ στην Σταντάρ Λιέγης.

Αλκμάαρ – Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-0:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυνατά στον αγώνα, όμως αυτή που είχε την πρώτη καλή ευκαιρία ήταν η Σοσιεδάδ στο 25’, με το σουτ του Γιανουζάι να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 31’ ο Κουπμάινερς προσπάθησε να απαντήσει, όμως ο Ρεμίρο σταμάτησε την προσπάθεια του.

Ο Ντε Βιτ σηκώθηκε ψηλότερα από όλους για μία κεφαλιά στο 59’, όμως ο Ρεμίρο ήταν έτοιμος και εκείνη την φορά, ενώ μόλις ένα λεπτό αργότερα ο Κουπμάινερς πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι.  Ο Λόπες προσπάθησενα βάλει μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 81’, όμως και πάλι ο Ρεμίρο απομάκρυνε την προσπάθεια του.

Η Αλκμαάρ παραλίγο να «κλέψει» το τρίποντο, όμως η κεφαλιά του Αμπουκάλ πήγε πάνω στον Ρεμίρο, κρατώντας το τελικό 0-0.

Αλκμάαρ (Σλοτ): Μπιζό, Σβένσον, Χατζηδιάκος, Ίντι, Βάινταλ, Μίντσζο, Ντε Βιτ, Κουπμέινερς, Στενγκς, Γκούντομουντσον, Κάρλσον

Ρεάλ Σοσιεδάδ (Αλγκουαθίλ): Ρεμίρο, Ζαλντούα, Ελουστόντο, Λε Νορμάντ, Μονρεάλ, Πόρτου, Ζουμπιμέντι, Μερίνο, Γιανουζάι, Ιζακ, Ογιαρθαμπάλ

Κλουζ – Ρόμα 0-2:

Η Κλουζ έκανε την πρώτη ευκαιρία του ματς στο 6’, με τον Περέιρα να περνά έναν αντίπαλο και να σουτάρει, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Η Ρόμα δεν μπορούσε να απειλήσει τους Ρουμάνους, παρά μόνο με τον Μαγιοράλ στο 32’, όμως ο Μπαλγκρατεάν σταμάτησε την προσπάθεια του. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ανοίξει το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρόμα βρήκε την λύση, με τον Ντεμπελζού να πετυχαίνει αυτογκόλ στο 49’. Η Κλουζ είδε απλώς την κατάσταση να χειροτερεύει, με τον Λέχνερ να κάνει πέναλτι στο 66’ και τον Βερετούτ να κάνει ένα λεπτό αργότερα το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ.

Κλουζ (Πετρέσκου): Μπαλγκραντεάν, Σούσιτς, Μανέα, Μπούρτσα, Καμόρα, Ντζόκοβιτς, Ίτου, Ροντόν, Πον-Αλεξάντρου, Περέιρα, Ντεμπελζού

Ρόμα (Φονσέκα): Λόπες, Σπιναθόλα, Κριστάντε, Ζεσούς, Πέρς, Φράιλε, Ντιαβαρά, Καλαφιόρι, Πελεγκρίνι, Πέρεζ, Μαγιοράλ

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Χαποέλ Μπερ Σεβά 4-1:

Η ομάδα του Μπος μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, απειλώντας πρώτα με την κεφαλιά του Μπέιλι στο 7’ και το σουτ του Βιρτς στο 9’. Τελικά ο Σικ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 29’, βάζοντας μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους. Ο Τσέχος έχασε την ευκαιρία να κάνει το 2-0, με τον Λεβίτα να νικάει στο τετ α τετ τον αντίπαλο επιθετικό. Στο δεύτερο ημίχρονο η Λεβερκούζεν δεν άργησε να σκοράρει, με τον Μπέιλι να κινείται ωραία μέσα στην μεγάλη περιοχή για το 2-0 στο 48’.

Η Μπερ Σεβά δεν τα παράτησε και κατάφερε να μειώσει με τον Σβίρο στο 58’, ωστόσο δεν μπόρεσε να κρατήσει για πολύ τους γηπεδούχους. Ο Ντεμιρμπάι κατάφερε να κάνει με μί ωραία εκτέλεση φάουλ το 3-1 στο 76’, ενώ στο 80’ ο Αλάριο πέτυχε και τέταρτο γκολ, δίνοντας έτσι μία άνετη νίκη στην Λεβερκούζεν.

Μπάγερ Λεβερκούζεν (Μπος): Χραντέτσκι, Ντράγκοβιτς, Τα, Γεντβάι, Μπελαραμπί, Βιρτς, Ντεμπιρμπάι, Αμίρι, Βέντελ, Σικ, Μπέιλι

Χάποελ Μπερ Σεβά (Αμπουκσίς): Λεβίτα, Νταντιά, Μπαρέιρο, Ταχά, Κάμπα, Γκόλντμπεργκ, Σάλαλιχ, Μέλι, Κελτιένς, Γιοσέφι, Σβίρο

Νάπολι – Ριέκα 2-0:

Οι δύο ομάδες είχαν αρκετές φάσεις στο πρώτο ημίχρονο, με τον Νέβιστιτς να αποκρούει στο 27’ ένα δύσκολο σουτ του Πολιτάνο. Ωστόσο ο Ιταλός τελικά κατάφερε να βρει δίχτυα, μετά από πάσα του Ζιελίνσκι στο 41’. Ο Λόντσαρ προσπάθησε να απαντήσει για τους Κροάτες, όμως ο Μέρετ σταμάτησε την προσπάθεια του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μακσίμοβιτς έστειλε την μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι στο 74’, με τον Λοζάνο να πετυχαίνει τελικά το 2-0 ένα λεπτό μετά. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Ινσίνιε βρέθηκε κοντά στο 3-0, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ και παρέμεινε το τελικό 2-0.

Νάπολι (Γκατούζο): Μέρετ, Ντι Λορένθο, Μακσίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Γκουλάμ, Ντέμε, Μπακαγιόκο, Πολιτάνο, Ζιελίνσκι, Ελμάς, Πετάνια

Ριέκα (Ροσμάν): Νέβιστιτς, Τόμετσακ, Βελκόφσκι, Γκάλοβιτς, Σμόλιτς, Αναστάζιο, Μούριτς, Τσερίν, Λόντσαρ, Στεφουλάι, Αντριασέβιτς

Νις – Σλάβια Πράγας 1-3:

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 15’, χάρις στο μακρινό σουτ του Λινγκρ. Η Νις παραλίγο να κάνει το 1-1 με τον Μορίς στο 21’, με την μπάλα να βρίσκει το δεξί δοκάρι. Στο 23’ ο Ολαγίνκα βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά πέτυχε το αριστερό δοκάρι. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ρεν-Αντελάντ με μία εξαιρετική ατομική ενέργεια, όμως ο Κόλαρ έβγαλε την μπάλα σε κόρνερ.

Στο 61’ η Νις ισορόπισε το παιχνίδι με το γκολ του Γκουίρι, όμως ο Ολαγίνκα έδωσε πάλι το προβάδισμα στην Σλάβια στο 64’, κάνοντας το 1-2. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να κάτι παραπάνω, με τον Σίμα να κάνει το τελικό 1-3 στο 75’, ενώ ο Μπουντάι δέχθηκε δύο κίτρινες στο 92’ και 93’, με τους Γάλλους να τελειώνουν το ματς με δέκα παίκτες.

Νις (Βιεϊρά): Μπενίτες, Ατάλ, Μπαμπού, Νσόκι, Λοτόμπα, Λόπες, Σνάιντερλιν, Ρεν-Αντελάντ, Μορίς, Μαολίντα, Γκουίρι

Σλάβια Πράγας (Τρπισόφσκι): Κόλαρ, Μάσοπουστ, Κουντέλα, Ζίμα, Μπορίλ, Σίμα, Λινγκρ, Χίλες, Σέβτσικ, Ολαγίνκα, Κούτστα

Ντάνταλκ – Ραπίντ Βιέννης 1-3:

Η Ραπίντ κατάφερε να πάρει γρήγορα τον έλεγχο του αγώνα, με τον Κνασμούλνερ να νικά τον Ρότζερς στο 11’. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αρκετές φορές και πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 37’, αυτή τη φορά με τον Σικ. Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Ντάνταλκ βρέθηκε κοντά στο να ισοφαρίσει, όμως ο Οντούα έστειλε την μπάλα άουτ.

Τελικά η Ραπίντ ήταν αυτή που σκόραρε πάλι με τον Κάρα στο 58΄, προτού ο Σιντς μειώσει σε 3-1 στο 64’ με μία ωραία εκτέλεση φάουλ. Το μόνο που πήγε να κάνει η Ντάνταλκ ήταν να μειώσει με τον Οντουά στι 92’, όμως το σουτ του κατέληξε πάνω στον Γκάρτλερ.

Ντάνταλκ (Κίγκαν): Ρότζερς, Χορ, Μπόιλ, Κλίρι, Γκάνον, Σιλντς, Σλόγκετ, Ντάμιγκαν, Τσόλοβιτς, ΜακΜίλαν, Ντάφι

Ραπίντ Βιέννης (Κουμπάουερ): Γκάρτλερ, Στόικοβιτς, Χόφμαν, Μπάρατς, Ούλμαν, Κνασμούλνερ, Γκράχοβατς, Σικ, Φούντας, Ιμπραϊμογλου, Κάρα

Ρέιντζερς – Μπενφίκα 2-2:

Η Ρέιντζερς προηγήθηκε νωρίς στο παιχνίδι, χάρις στο γκολ του Άρφιλντ στο 7’. Η Μπενφίκα έφτασε πολλές φορές κοντά, αλλά δεν κατάφερε να παραβιάσει την εστία του ΜακΓκρέγκορ στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Σεφέροβιτς βρέθησε σε θέση βολής στο 60’, όμως το σουτ πέρασε αρκετά μέτρα μακριά από το δεξί δοκάρι. Τρία λεπτά αργότερα ο Φερτόνχεν φάνηκε να βρίσκει την μπάλα με το χέρι, όμως το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά.

Η Μπενφίκα δεν είχε πει όμως την τελυταία της κουβέντα, με τον αυτογκόλ του Ταβερνιέ στο 78’ να είναι η αρχή της αντεπίθεσης των Πορτογάλων. Τελικά ο Πίτσι με ένα υπέροχο σουτ νίκησε τον ΜακΓκρέγκορ στο 81’, κάνοντας το τελικό 2-2.

Ρέιντζερς (Τζέραρντ): ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ, Γκόλντσον, Μπαλογκούν, Μπάρισιτς, Καμαρά, Ντέιβις, Άρφιλντ, Ρουφ, Μορέλος, Κεντ

Μπενφίκα (Ζεσούς): Λέιτε, Ζιλμπέρτο, Ζαρντέλ, Φερτόνχεν, Γκριμάλντο, Σίλβα, Γκάμπριελ, Τσικουίνιο, Έβερτον, Σεφέροβιτς, Βάλντσμιντ

Σταντάρ Λιέγης – Λεζ Ποζνάν 2-1:

Η Σταντάρ ήταν η καλύτερη ομάδα στο πρώτο ημίχρονο, απειλώντας αρχικά με τον Μποκαντί στο 16’ και έπειτα δύο φορές με τα σουτ του Ουλάρ στο 27’ και το 32’. Ωστόσο η κατάσταση άλλαξε δραματικά για τους γηπεδούχους, με τον Ουλά να αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη στις καθυστερήσεςι του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ, με τον Ίσακ να εκμεταλλεύεται την πάσα του Πουκάς για το 0-1 στο 61’. Ωστόσο οι πανηγυρισμοί δεν κράτησαν για πολύ, με τον Ταψομπά να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το 1-1 στο 63’.

Η Ποζνάν έμεινε με δέκα παίκτες, έπειτα από την αποβολή του Τσρνομαρκόβιτς στο 75’ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Εκεί που το ματς έμοιαζε πως θα τελείωνε ισόπαλο, ο Λαΐφης με κοντινή κεφαλιά στο 95’ έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

Σταντάρ Λιέγης (Μοντανιέ): Μποντάρτ, Φάι, Ντουσέν, Λαΐφης , Γκαβόρι, Μποκαντί, Μπαλικβίσα, Τσίμιροτ, Ράσκιν, Λαστιένε, Ουλάρ

Λεχ Ποζνάν (Ζουράφ): Μπέντναρεκ, Μπούτκο, Τσρνομαρκόβιτς, Ρόνε, Πουκάς, Σκόρας, Τίμπα, Μοντέρ, Σικόρα, Ραμίρες, Ίσακ

Τότεναμ – Λουντογκόρετς 4-0:

Η Τότεναμ πίεσε από τα πρώτα λεπτά την εστία του Ιβάνοφ, με ένα φάουλ του Μπέιλ στο 7’. Τελικά ο Βινίσιους άνοιξε το σκορ στο 16’, πετυχαίνοντας το πρώτο του σγκολ με τον σύλλογο. Οι «πετεινοί» είχαν και άλλες ευκαιρίες με τον Γουίνκς και τον Ντέιβις, όμως ήταν πάλι ο Βινίσιους που έκανε το 2-0 στο 34’.

Στο δεύτερο ημιχρονο ο Γουίνκς έγραψε το 3-0 με ένα μακρινό σουτ στο 63’, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο ‘Αλι είδε την προσπάθεια του να περνάει λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι. Η ομάδα του Μουρίνιο κατάφερε να πετύχει και τέταρτο γκολ στο 73’, αυτή την φορά με τον Βινίσιους ως δημιουργό και τον Μόουρα εκτελεστή. Οι Βούλγαροι δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι παραπάν στον αγώνα και έμεινε το τελικό 4-0.

Τότεναμ (Μουρίνιο): Χαρτ, Ντέιβις, Τανγκάνγκα, Σάντζες, Ντόχερτι,  Ντομπελέ, Άλι, Γουίνς, Μπέιλ, Βινίσιους, Μόουρα

Λουντογκόρετς (Γκεντσέφ): Ιβάνοφ, Νεντιάλκοφ, Μότι, Γκριγκόρε, Ανίτσετ, Γιάνκοφ, Μπαντάι, Κεσέρου, Βερντόν, Ικοκό, Ντεσπόντοφ