overfm.gr | Euroleague | Πέρασε από την έδρα της Εφές η Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε αναδείχθηκε νικήτρια στον αγώνα με την Εφές (71-80)

Δύο στα δύο στην φετινή Ευρωλίγκα για την Φενέρμπαχτσε, η οποία κατάφερε να αναδειχθεί νικήτρια στον τουρκικό εμφύλιο επικρατώντας με 71-80 επί της Εφές.

Οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στο σκορ για ένα δεκάλεπτο, ωστόσο στην συνέχεια η ομάδα του Κοκόσκοφ πήρε τα ηνία κρατώντας μικρά προβαδίσματα μέχρι το φινάλε.

Πολύ ανταγωνιστικό ήταν το παιχνίδι στο ξεκίνημα του με την ομάδα του Κοκόσκοφ να προηγείται αρχικά με 5 πόντους με τον Ντουβερίογλου (5-10). Οι γηπεδούχοι απάντησαν και με συνεχόμενους πόντους του Σιμόν πέρασαν μπροστά (12-10), και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο με το υπέρ τους 23-16.

Οι φιλοξενούμενοι έκαναν την αντεπίθεση τους στο δεύτερο δεκάλεπτο και με το παιχνίδι να είναι ισόπαλο 32-32 τριάμισι λεπτά πριν το ημίχρονο. Κάπου εκεί η ομάδα του Κοκόσκοφ ανέβασε ρυθμό και κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 7 πόντων (35-42).

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ ωστόσο δεν τα κατάφεραν με την διαφορά να μένει στα ίδια επίπεδα στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (54-61). Ίδιο σκηνικό ακολούθησε και στην τέταρτη περίοδο με την Φενέρ να φτάνει στην νίκη με το τελικό 71-80.

Τα δεκάλεπτα: 23-16, 35-42, 54-61, 71-80

Εφές (Αταμάν): Μπομπουά 11 (1/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6/6 βολές), Σίνγκλετον 2, Μπαλμπάι, Μορμάν 7 (2/7 σουτ, 6 ριμπάουντ), Τουντσέρ, Πλάις 8 (6 ριμπάουντ), Μίτσιτς 7 (2/5 δίποντα, 1/9 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Άντερσον 8 (2), Ντάνστον 4, Σιμόν 24 (4/6 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοβ): Χάμιλτον 4, Μπράουν 17 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Μαχμούτογλου 5 (1), Ντε Κολό 20 (5/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Πιέρ 1, Βέσελι 13 (5/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έντι 3 (1), Ντίξον3 (1), Ντουβερίογλου 4, Ουλανόβας 10 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)