overfm.gr | ΣΠΟΡ | Πέρασε αλώβητη και από τη Τουρκία η Εθνική χάντμπολ

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ επικράτησε 28-20 της Τουρκίας στο Ακσαράι της Καππαδοκίας και ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις για τη πρώτη προκριματική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, μόνο με νίκες.

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ πέρασε αλώβητη και από τη Τουρκία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Τουρκία, που καιγόταν για βαθμούς και την νίκησε 28-20. στο Ακσαράι της Καππαδοκίας. Με αυτή τη νίκη μάλιστα η Εθνική μας ομάδα έπιασε το απόλυτο, κάνοντας το 6 στα 6.

Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Πασίας, ο οποίος πέτυχε 7 γκολ. Άξια στάθηκε στο πλάι του ο Κωστακίδης, σκοράροντας 6 φορές σε 6 σουτ. Το σκορ το άνοιξαν οι Τούρκοι, ωστόσο αυτή ήταν η μοναδική φορά που προηγήθηκαν. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε αντίδραση και πήρε ισχυρό προβάδισμα στο πρώτο 14ο λεπτό (2-6). Οι παίκτες της γειτονικής χώρας προσπάθησαν να φέρουν το ματς στα ίσα, καταφέρνοντας μόνο να μειώσουν σε 8-10.  ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα δεν πτοήθηκε και με γκολ του Αραμπατζή ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο νικώντας 14-11.

Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε σχεδόν όπως και το πρώτο. Οι Τούρκοι έβαλαν όλα του τα δυνατά για να γυρίσουν το ματς, ωστόσο η εθνική μας ομάδα που αγωνίστηκε με σθένος, τους επέτρεψε μόνο να μειώσουν. Ο Πασσιάς σκόραρε για το 14-20 στο 44′, με την Εθνική μας να κρατάει με άνεση το προβάδισμα μέχρι τέλους. Έτσι διαμορφώθηκε και το τελικό 20-28.

Ελλάδα (Γιώργος Ζαραβίνας): Κωστακίδης 6. Τζωρτζίνης 2, Λιάπης 2, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Πασσιάς 7, Μπουκοβίνας, Καραμπουρνιώτης 1, Δομπρής 3, Παπάζογλου, Κανδύλας, Παπαδιονυσίου, Κρητικός, Μπόσκος 4, Αραμπατζής 1, Παπαβασίλης

Τουρκία (Οκάν Χαλάι): Χασίογλου 4, Οζτούρκ 3, Ερντογάν 3, Τινκίρ 2. Μπιτσέρ 2, Τσατκίν 2, Πεκτάς 1, Ερτσεϊλάν 1, Ενγκίν 1, Σιμσάρ 1, Ερσίν, Ιλκμπαχάρ, Ζαμάν, Αραμπατσί, Οσμουσιούλ, Γκιουνάι