overfm.gr | Bundesliga | Πάτησε κορυφή η Ουνιόν

Ένα αυτογκόλ του Χίμπερς στο 3′ ήταν αρκετό να δώσει την εκτός έδρας νίκη στην Ουνιόν Βερολίνου επί της Κολωνίας με 1-0 περνώντας στην πρώτη θέση.

Τρελαίνει κόσμο η Ουνιόν Βερολίνου. Οι πρωτευουσιάνοι πέτυχαν μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί της Κολονίας με 1-0 και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής μετά από έξι αγωνιστικές στην Μπουντεσλίγκα. Η καλή μέρα για τους «Βερολινέζους» φάνηκε από το πρωί και μόλίς στο 3΄σε σουτ του Μπέκερ ο Χίμπερς άλλαξε την πορεία της μπάλας και με αυτογκόλ πήραν το προβάδισμα.

Οι «τράγοι» στο 9′ κέρδισαν και πέναλτι σε χέρι του Κίλιαν. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σιμπατσό όμως ο Σβέμπε απέκρουσε και διατήρησε το προβάδισμα για την ομάδα του. Στο 14′ ακυρώθηκε γκολ ως οφσάιντ για τους φιλοξενούμενους με τον Μπέκερ , ενώ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία στο 41′ όταν η κεφαλια του Πέντερσεν έφτασε λίγο άουτ.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 47′ η Κολωνία έφτασε κοντά στην ισοφάριση όμως ο Γκριλ νίκησε στο τετ α τετ τον Μάινα. Έντεκα λεπτά αργότερα η Ουνιόν είχε δοκάρι σε σέντρα σουτ του Τρέμελ  ενώ έφτασε κοντά στο 2-0 με τον Πάντοβιτς στο 75′. Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγωνα με δέκα παίκτες στο 81′ λόγω αποβολής του Κίλιαν με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

ΚΟΛΩΝΙΑ(Στέφεν Μπάουμγκαρντ): Σβέμπε, Σμιτς (62’ Σίντλερ), Χίμπερς, Πέντερσεν (62’ Λιούμπιτσιτς), Κίλιαν, Κάιντς (75’ Τίελμαν), Έκτορ, Σκιρί, Μάινα (85’ Ανταμιάν), Μαρτέλ, Ντίετς (46’ Τίγκες)

ΟΥΝΙΟΝ(Ουρς Φίσερ): Γκριλ, Τρίμελ, Κνόχε, Ρίερσον, Γιακέλ, Λέιτε, Κεντίρα, Χάμπερερ (64’ Πάντοβιτς), Σέφερ (89’ Σεγκουίν), Μπέκερ (75’ Μίτσελ), Σιμπατσέ (75’ Μπέρενς)

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook στο Twitter στο Instagram στο Youtube στο TikTok.