| 07.04.2021

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός: Αν πάει χαλαρά στη ρεβάνς, θα μπλέξει [pic, vid]

Ο Παύλος Σαχτούρης εξηγεί πως αν ο Ολυμπιακός δεν ανεβάσει στροφές στη ρεβάνς με τον ΠΑΣ στο Καραϊσκάκη, δεν θα έχει εύκολο έργο.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ Παύλος Σαχτούρης

Τον τίτλο του φαβορί για την πρόκριση διατήρησε ο Ολυμπιακός μετά το πρώτο σκέλος των ημιτελικών κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι «ερυθρόλευκοι» τα βρήκαν δύσκολα. Δεν είχαν εύκολη δουλειά στους Ζωσιμάδες. Ο κακός αγωνιστικός χώρος δεν βοήθησε. Οι παίκτες του ΠΑΣ είχαν μεγαλύτερο πάθος. Εξάλλου, το ματς ήταν ιστορικής σημασίας για την ομάδα της Ηπείρου. Αλλά στην τελική, στο κλείσιμο της ημέρας, αυτό που μετράει είναι το αποτέλεσμα. Είναι η ουσία. Κι αυτή την πήρε ο Ολυμπιακός με την ισοπαλία 1-1 κόντρα στους Γιαννιώτες.

Η ομάδα του Γιαννίκη για τρίτη φορά φέτος έβαλε… δύσκολα στον Ολυμπιακό. Ισοπαλία για δεύτερη φορά στους Ζωσιμάδες, νίκη των εν δυνάμει πρωταθλητών στις καθυστερήσεις στο Καραϊσκάκη. Ξανά στο ίδιο έργο θεατές. Ένας ΠΑΣ που έδωσε χώρο, άφησε την κατοχή της μπάλας στην ομάδα του Μαρτίνς και «χτύπησε» στο παιχνίδι των αντεπιθέσεων. Εκεί, ειδικά στο δεύτερο μέρος, θα μπορούσε να είχε κάνει μεγαλύτερες στιγμές στον Ολυμπιακό. Ας είναι καλά αφενός ο Σα, αφετέρου η νευρικότητα των γηπεδούχων στην τελική προσπάθεια. Αυτός ήταν και ο λόγος που δεν δέχτηκαν δεύτερο γκολ στο ματς. Φάσεις έκαναν τα Γιάννενα. Κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να προσέξει η ομάδα του Μαρτίνς για τη συνέχεια.

Ο Μαρτίνς δεν άλλαξε διάταξη, άλλαξε αρκετά πρόσωπα στην αρχική ενδεκάδα. Φάσεις έβγαλε με το… καλημέρα στο ματς. Χαρακτηριστική εκείνη του Χασάν στο 11ο λεπτό που θα μπορούσε να είχε κάνει πιο εύκολα τα πράγματα. Αλλά και ΠΑΣ είχε τις στιγμές του, δημιουργώντας προβλήματα στην άμυνα των «ερυθρολεύκων». Πιο χαρακτηριστική εκείνη του 55ου λεπτού με τον Μιλιντσεάνου που βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Σα για το 2-0. Είχε, δε, προηγηθεί στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου με το πέναλτι του Εραμούσπε.

Οι αλλαγές που έκανε ο Μαρτίνς, η διαφοροποίηση στη διάταξη, όλα μαζί βοήθησαν. Τελικά, με την γκολάρα του Χασάν έγινε το 1-1 στο 73ο λεπτό. Ένα γκολ πολύτιμο στη σειρά των ημιτελικών που θα καθορίσει πολλά σε ό,τι αφορά την υπόθεση της πρόκρισης. Όμως υπήρξαν και θέματα. Το κακό πρώτο ημίχρονο, η εμφάνιση του Μπα που πάλι ήταν επιρρεπής σε αβίαστα λάθη, ο «άφαντος» Λαλά, αλλά και οι ενοχλήσεις του Παπασταθόπουλου. Όλα αυτά είναι σημεία που θα πρέπει να προσέξουν ο Μαρτίνς και οι παίκτες του για τη ρεβάνς του Καραϊσκάκη. Αν είναι εκεί όπως πρέπει οι «ερυθρόλευκοι», δεν θα έχουν. Αν πάνε όπως σήμερα στο πρώτο ημίχρονο και στη ρεβάνς, θα μπλέξουν.