overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΣ Γιάννινα: Η ανασκόπηση της χρονιάς

Η διοργανώτρια Αρχή, Super League έκανε την αξιολόγηση της για την σεζόν του ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο “Άγιαξ της Ηπείρου” υπό την ηγεσία του Αργύρη Γιαννίκη έκανε μια καταπληκτική χρονιά.

Σημαντικότερη στιγμή του ΠΑΣ Γιάννινα για τη σεζόν που πέρασε είναι το Κύπελλο Ελλάδας. Οι ποδοσφαιριστές απέκλεισαν τον Παναθηναϊκό και έφτασαν μέχρι τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Ο Ολυμπιακός όμως έβαλε δύσκολα στην ομάδα και τελικά το ταξίδι σταμάτησε στους “4”.

Παράλληλα και η εικόνα στο πρωτάθλημα ήταν εντυπωσιακή.

Αναλυτικά η ανασκόπηση:

«Ο υποβιβασμός του Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα το 2019 από τη Super League μετά από οκτώ χρόνια συνεχούς παρουσίας, άφηνε ερωτηματικά για την άμεση αντίδραση.

Και η ομάδα της Ηπείρου όχι μόνο γύρισε, αλλά έκανε και πολύ καλή πορεία στο πρωτάθλημα, σε συνδυασμό με την παρουσία της στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα βρέθηκε στην όγδοη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και έχασε μια θέση στα Playouts για να τερματίσει τελικά ένατος.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη έκανε πέντε νίκες εκτός έδρας, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της ιστορίας της στην κατηγορία, μάλιστα και τις πέντε στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.

Οι τρεις από αυτές ήταν στην Αθήνα και η μια, αυτή επί της ΑΕΚ στις 27 Ιανουαρίου ήταν ιστορική. Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε για πρώτη φορά στην ιστορία του επίσημο αγώνα στο «Σπύρος Λούης».

Με τη λήξη της κανονικής διάρκειας ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα συμπλήρωσε και 800 αγώνες στην ιστορία του στην κατηγορία.
Οι Ηπειρώτες όμως είχαν και ένα παράξενο ρεκόρ. Ήταν η ομάδα που έχασε 24 βαθμούς σε αγώνες που βρέθηκε μπροστά στο σκορ. Περισσότερους από κάθε άλλη ομάδα!

Συνολικά σε εννέα παιχνίδια που βρέθηκε σε θέση νικητή, έκανε έξι ήττες και τρείς ισοπαλίες!

Ήταν η ομάδα του πρώτου ημιχρόνου.

Στην κανονική περίοδο πέτυχε 15 γκολ στο πρώτο ημίχρονο και οκτώ στο δεύτερο! Στα Playout πέτυχε τέσσερα γκολ, όλα στο πρώτο ημίχρονο! Οι άλλες ομάδες είχαν κατά κανόνα περισσότερα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η πορεία

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε στο πρωτάθλημα από την 3η αγωνιστική χρονικά, καθώς του δόθηκαν δύο επιπλέον εβδομάδες να ετοιμαστεί. Στο «Κλεάνθης Βικελίδης» αιφνιδιάζει και προηγείται με 2-0 ως το 22’, για να πάει με αυτό το σκορ στα αποδυτήρια. Ο Άρης καταφέρνει να ισοφαρίσει στο δεύτερο ημίχρονο.

Το πρώτο παιχνίδι στους «Ζωσιμάδες» είναι με τον Ολυμπιακό και ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα αιφνιδιάζει και πάλι. Ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει στο δεύτερο ημίχρονο.

Ακολουθεί παιχνίδι στο Βόλο. Στο πρώτο ημίχρονο μαντεύει κανείς εύκολα. Το σκορ είναι 0-1, αλλά η ομάδα δεν αντέχει και ο Βόλος το γυρίζει 2-1.

Πάλι εκτός έδρας με τον Απόλλωνα, για τέταρτο ματς ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα προηγείται στο πρώτο ημίχρονο στη Ριζούπολη τώρα. Αυτή τη φορά η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη κρατάει τη νίκη, πρώτη στο πρωτάθλημα.

Οι καλές εντυπώσεις δεν υποχωρούν όταν χάνει στην έδρα του από την ΑΕΚ, αυτή τη φορά αιφνιδιασμένος αυτός με ένα πέναλτι στην αρχή του αγώνα.

Επιστρέφει στα καλά αποτελέσματα με νίκη 2-0 μέσα στο Περιστέρι, πάλι από το πρώτο ημίχρονο. Όμως εντός αργεί η νίκη. Μετά την ΑΕΚ, νικά και η ΑΕΛ, με ανατροπή φυσικά, ενώ παίρνει ισοπαλία ο Παναιτωλικός.

Μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου η ομάδα της Ηπείρου χάνει τρία παιχνίδια εκτός έδρας, πετυχαίνει την πρώτη νίκη εντός έδρας με τη Λαμία και βρίσκεται στη 10ηθέση. Βαθμολογικά κάπου μεταξύ έκτης θέσης και 13ης.

Το ξεκίνημα του δεύτερου γύρου και του 2021 δεν είναι καθόλου καλό. Ο Απόλλων Σμύρνης και ο Βόλος νικούν στα Γιάννενα και πλέον ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα είναι 11ος, αλλά σε απόσταση αναπνοής από την επικίνδυνη ζώνη.

Αλλά στις 27 Ιανουαρίου παίρνει μια βαθιά ανάσα επικρατώντας της ΑΕΚ στην Αθήνα. Είναι η πρώτη νίκη μέσα στο 2021, που σταματά ένα σερί επτά αγώνων χωρίς νίκη. Χάνει εντός έδρας από τον Ατρόμητο, αλλά παίρνει σπουδαία νίκη στο Αγρίνιο. Αυτή τη φορά ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα νικά με ανατροπή, μοναδική φορά που το κατάφερε!

Χάνει από τον ΠΑΟΚ εντός έδρας, αλλά με τον αγώνα να γίνεται στο Περιστέρι, και τέσσερα παιχνίδια πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας είναι 10ος, αλλά στον συν επτά από τον κίνδυνο.
Από τα μέσα Φεβρουαρίου ως το τέλος Μαρτίου ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα απογειώνεται.

Εκτός από την πρόκριση με τον Παναθηναϊκό στο Κύπελλο, μαζεύει 10 βαθμούς στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια. Νικά ΟΦΗ και Παναθηναϊκό εντός, παίρνει ισοπαλία στη φορμαρισμένη Λαμία και σπάει το αήττητο της έδρας του Αστέρα Τρίπολης.

Ο Car.gr ΠΑΣ Γιάννινα έχει ουσιαστικά καθαρίσει την υπόθεση παραμονή και του λείπει η μαθηματική επιβεβαίωση.

Νικά και τον Ατρόμητο στην πρεμιέρα των Playouts και πιάνει στην κορυφή το Βόλο. Τα καλά όμως σταματούν εκεί. Παίρνει μόλις ένα βαθμό στα έξι επόμενα παιχνίδια ως το τέλος του πρωταθλήματος παίζοντας με ομάδες που έδιναν απεγνωσμένη μάχη παραμονής πίσω του.

Ο προπονητής

Ο Αργύρης Γιαννίκης ανέλαβε το καλοκαίρι του 2019 τον υποβιβασμένο ΠΑΣ Γιάννινα και από την αρχή έδειξε ικανός να διαχειριστεί ένα σημαντικό κορμό παικτών που έμειναν και με λίγες προσθήκες τον οδήγησε στην πρώτη θέση της Super League 2, όταν το Μάρτιο του 2020 διακόπηκε λόγω της πανδημίας.

Τα ίδια καλά στοιχεία διαχείρισης έδειξε ο 41 ετών κόουτς και στη μεγάλη κατηγορία κρατώντας τον ΠΑΣ Γιάννινα σε ασφαλή θέση με καλό ποδόσφαιρο, ενώ έφτασε και στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

• 2 γκολ: Γιάννης Κάργας, Ροντρίγκο Εραμπούσπε, Φαμπρίσιο Μπρένερ, Ζαν Μπατίστ Λεό
  • 1 γκολ: Επαμεινώνδας Παντελάκης, Άγγελος Λιάσος, Βλάντσιλαβ Νάουμετς, Μικολάε Μιλιντσεάνου».