overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος 0-1: Διπλό με υπογραφή Αγκάγιεβ και Μανδά (vid)

Οι «Περιστεριώτες» επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα.

Ο Ατρόμητος κατάφερε να δραπετεύσει με το διπλό από τους «Ζωσιμάδες» κερδίζοντας με 1-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα για την 20η αγωνιστική της Super League. Το νικητήριο γκολ για τους «Περιστεριώτες» το πέτυχε ο Αγκάγιεβ στο 5ο λεπτός της αναμέτρησης και πλέον η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι μετρά 25 βαθμους.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Ο ΑΓΚΑΓΙΕΒ ΒΡΙΣΚΕΙ ΔΙΧΤΥΑ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Στο 3΄ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά του Μπρένερ, με τον Γκαλβάο όμως στην συνέχεια να απομακρύνει την μπάλα. Λίγα λεπτά αργότερα οι «Περιστεριώτες» κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, με τον Αγκάγιεβ να βρίσκει δίχτυα στο 5΄έπειτα από μακρινό αριστερό σουτ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν δυσανασχέτησε και στο 11΄απείλησε ξανά τα καρέ του Μανδά, με το γύρισμα του Λέο όμως να μην καθιστά κάποιο κίνδυνο για τον Έλληνα γκολκίπερ.

Η ΠΙΕΣΗ ΤΟΥ ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ ΚΑΙ Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΚΡΙΖΜΑΝ

Οι παίκτες του Νταμίρ Κάναντι πίεζαν αρκετά ψηλά τους Γιαννιώτες, με αποτέλεσμα να μην μπορούν να δημιουργούν επιθέσεις. Στο 28΄ ο νεοαποκτηθέντας Εντομβόγνι έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-0, με το σουτ του να μπλοκάρεται από τον πορτιέρε του ΠΑΣ Γιούρι Λοντίγκιν. Στην συνέχεια η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη αντέδρασε και στο 31΄δεν μπόρεσε να κάνει το 1-1 με τον Λέο.

Οι Ηπειρώτες εξακολουθούσαν να έχουν το συγκεκριμένο ρυθμό και στο 39΄έχασαν και δεύτερη ευκαιρία, με το Γκρίζμαν να παίρνει την κεφαλιά αλλά ο Μανδάς να αντιδρά σωστά. Επιπλέον, λίγο πριν την ανάπαυλα του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα, με το σουτ του κάστρα να μπλοκάρεται ξανά από τον τερματοφύλακα των «Περιστεριωτών».

Ο ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΑΓΚΑΓΙΕΒ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ατρόμητος ξεκίνησε πιο δυναμικά στο παιχνίδι, με τον Μάτιτς να απειλεί  τα καρέ του Λοντίγκιν στο 50΄έπειτα από κεφαλιά μέσα από την μεγάλη περιοχή. Στην συνέχεια ο σκόρερ του πρώτου τέρματος ο Αμίρ Αγκάγιεβ τραυματίστηκε στο 58΄, με αποτέλεσμα να παίρνει την θέση του ο Πέτρος Γιακουμάκης.

Ο ΜΑΤΙΤΣ ΑΠΕΙΛΕΙ ΞΑΝΑ

Ο Ατρόμητος έχοντας καλύτερα πατήματα στον αγωνιστικό χώρο κατάφερε να απειλήσει ξανά με τον Μάτιτς στο 67΄, με τον Πήλιο όμως να διώχνει την μπάλα από την γραμμή. Λίγα αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 76΄ο Ούμπιδες έκανε μια πολύ καλή εκτέλεση φάουλ με τον Γιούριν Λοντίγιν  όμωςνα διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ο ΠΑΣ Γιάννινα στο τελευταίο δεκάλεπτο προσπάθησε να πιέσει, όμως στο τέλος δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με αποτέλεσμα η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι να παίρνει εκείνη του τρεις βαθμούς.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ    7΄Λιάσος (ΠΑΣ Γιάννινα) , 33΄Εντομβόνγι (Ατρόμητος),  65΄Γούτας (Ατρόμητος), 85′ Σάλομον (Ατρόμητος)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ Βάτσιος (διαιτητής), Νικολακάκης (βοηθός), Νικολαΐδης (βοηθός), Μαλούτας (τέταρτος), Σκουλάς, Μεϊντάνας (VAR)