overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΣ-ας στο φινάλε πήρε την ισοπαλία από τον Παναιτωλικό

Χάρη σε γκολ του Εραμούσπε στο 89′ ο ΠΑΣ Γιάννινα τσίμπησε τον βαθμό από τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν κακό ποιοτικά στο τελευταίο δεκάλεπτο μπήκαν δυο γκολ ένα για κάθε ομάδα και με γκολ του Εραμούσπε ο ΠΑΣ Γιάννινα ισοφάρισε σε 1-1 τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο. Μια εξέλιξη που αποδώθηκε δικαιοσύνη καθώς οι «Ηπειρώτες» ήταν καλύτεροι στην επανάληψη χάνοντας μια-δυο μεγάλες ευκαιρίες ενώ με αυτήν την ισοπαλία βρίσκονται στην ένατη θέση με 18 βαθμούς μαζί με τον Αστέρα Τρίπολης. Από την άλλη οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην όγδοη θέση με 20 βαθμούς.

Χωρίς την μεγάλη φάση ξεκίνησε το παιχνίδι στο Αγρίνιο με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και ο ρυθμός να είναι γρήγορος. Στην συνέχεια και στα υπόλοιπα λεπτά η συνέχεια του ρυθμού δεν ήταν ανάλογη με τις δυο ομάδες να επιδίονται σε μακρινά σουτ χωρίς να ανησυχήσουν τους δυο τερματοφύλακες. Το παιχνίδι συνεχίστηκε στο ίδιο τέμπο και οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν μέτρα στο παιχνίδι και να επισκέπονται πιο συχνά την περιοχή του Τσιντώτα χωρίς όμως να καταφέρουν να απειλήσουν ιδιαίτερα. Το σφύριγμα της λήξης του ημιχρόνου βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα κάτι πολύ φυσιολογικό με βάση την ποιότητα του παιχνιδιού μέχρι στιγμής.

Στην επανάληψη οι «Αγρινιώτες» έχουν μπει πιο καλά και πιο δυνατά αποκτώντας την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ωστόσο η πρώτη αξιόλογη στιγμή του ματς που έπρεπε να φτάσουμε στο 56′ για να συμβεί ήταν για τους «Γιαννιώτες» με μακρινό σουτ του Καραχάλιου που απέκρουσε ο Ανέστης. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» έχει ισορροπήσει το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά και προσπαθεί με αντεπιθέσεις να βγει μπροστά και να παγώσει το Αγρίνιο. Και μάλιστα παραλίγο να σκοράρει στο 76′ όταν ο Μπάλαν βρεθηκε απέναντι από τον Ανέστη όμως ο τελευταίος έσωσε σωτήρια. Και στο 82′ κόντρα στην ροή του αγώνα ο Πέδρο πήρε την κεφαλιά, ο Μπουζούκης άφησε πολύ ωραία για τον Ντουαρτέ που από το ύψος του πέναλτι άνοιξε το σκορ και έκανε το 1-0 για τον Παναιτωλικό. Και επτά λεπτά αργότερα αποδώθηκε δικαιοσύνη όταν ο Εραμούσπε έκανε την σέντρα και ο Εραμούσπε νίκησε στον αέρα τον Λάρσον και με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για τον ΠΑΣ αποσπώντας τον βαθμό.

Παναιτωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης – Λιάβας, Λάρσον, Μαλής, Χουχούμης – Μλάντεν(46′ Μάρτενσον), Ντίας, Κολοβός(72′ Μπουζούκης) – Σενγκέλια(88′ Χατζηθεοδωρίδης), Μόρσει(81′ Ζοάο Πέδρο), Καρέλης(82′ Ντουάρτε).

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Τσιντώτας – Σόρια, Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε – Καραχάλιος, Τζίνο, Ριένστρα(71′ Νίνης) – Παμλίδης , Τζίμας, Μπάλαν(81′ Σταματελόπουλος).