overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Πάρτι η Σερβία, εύκολη νίκη για Ουαλία

Με τους παίκτες του Λιούμπισα Τουμπάκοβιτς να πετυχαίνουν τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, η Σερβία πήρε μία εύκολη νίκη με 5-0 επί της Ρωσίας, ενώ η Ουαλία εκμεταλλεύτηκε την κόκκινη κάρτα του Γέρε Ουρόνεν και νίκησε με 3-1 την Φινλανδία, για την τελευταία αγωνιστική του Nations League.

Πάρτι έστησε η Σερβία στο πρώτο ημίχρονο, καθώς κατάφερε με τέσσερα γκολ να «σκορπίσει» την Ρωσία. Ο Ράντονιτς έκανε την αρχή στο στο 10’, ενώ ακολούθησε στο 25’ ο Γιόβιτς για το 2-0. Στο 41’ ο Βλάχοβιτς τριπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, ενώ με δεύτερο προσωπικό του τέρμα ο Γιόβιτς έκανε το 4-0 στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι αλλαγές του Τσερτσέσοφ άλλαξαν την εικόνα της Ρωσίας, ωστόσο ήταν πάλι η Σερβία που σκόραρε, αυτή την φορά με τον Μλαντένοβιτς στο 64’. Η Ρωσία είχε την ευκαιρία να πετύχει ένα γκολ, όμως το σουτ του Ερόκιν σταμάτησε πάνω στους αμυντικούς και έμεινε το τελικό 5-0.

Σερβία (Τουμπάκοβιτς): Ράικοβιτς, Μιλένκοβιτς, Σ. Μίτροβιτς, Σπάχιτς, Ράντονιτς, Ρίστιτς, Γκουντελάι, Μακσίμοβιτς, Μλαντένοβιτς, Γιόβιτς, Μίτροβιτς

Ρωσία (Τσερτσέσοφ): Γκιγέρμε, Καραφέφ, Ντιβέγεφ, Τζικίγια, Ζιρκόφ, Ερόκιν, Οτζόεφ, Κουζάγιεφ, Αν. Μίραντσουκ, Αλ. Μίραντσουκ, Ζαλομποτνόι

Με το «αριστερό» ξεκίνησε ο αγώνας για την Φινλανδία, με τον Ουρόνεν να αποβάλλεται με απευθείας κόκκινη στο 12’. Ο Γουίλσον έκανε το 1-0 στο 29’ με ένα σουτ μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 1-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Ουαλοί δεν έχασαν χρόνο και έκαναν το 2-0 με τον Τζέιμς στο 47’.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση, ωστόσο ο Πούκι κατάφερε να κάνει το 2-1 στο 63’ έπειτα από σέντρα του Λουντ. Τελικά η Ουαλία «κλείδωσε» το ματς, με τον Μουρ να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 84’.

Ουαλία (Πέιτζ): Γουόρντ, Ρόμπερτς, Μέφαμ, Ρόντον, Λόρενς, Γουίλσον, Αμπάντου, Μόρελ, Νόριτον-Ντέιβις, Τζέιμς, Μπέιλ

Φινλανδία (Κανέρβα): Χραντέτσκι, Τοϊβιο, Αρατζούρι, Ο’Σένεσι, Ουρόνεν, Τέιλορ, Καμαρά, Σίλερ, Άλο, Πούκι, Λουντ

Αυστρία – Νορβηγία 1-1: “Έκλεψαν” τον βαθμό με Γκρμπιτς στις καθυστερήσεις οι γηπεδούχοι

Οι δύο ομάδες πάλευαν για την πρώτη θέση, η οποία έδινε το εισιτήριο για την 1η λίγκα του Nations League. Η Νορβηγία είχε μία καλή ευκαιρία με τον Λάρσεν στο 37’ για να προηγηθεί, αλλά απέκρουσε ο Περβάν. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αρναούτοβιτς έχασε μία μεγάλη ευκαιρία στο 48΄, με το σουτ του να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Τελικά ο Ζαχίντ ήταν αυτός που έβαλε μπροστά στο σκορ την Νορβηγία στο 61’, έπειτα από συνεργασία με τον Μπερίσα. Η Αυστρία αύξησε την πίεση και κατάφερε τελικά να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας, χάρις στο γκολ του Γκρμπιτς στο 94’.

Αυστρία (Φόντα): Περβάν, Λάινερ, Ιλσάνκερ, Χιντερέγκερ, Ούλμερ, Ρανφτλ, Μπαουμγκάρντλινγκερ, Σλάγκερ, Αλάμπα, Ζάμπιτσερ, Αρναούτοβιτς

Νορβηγία (Λάγκεργμπακ): Μπράτβαϊτ, Ρίερσον, Γκαμπρίελσεν, Χάντσε-Όλσεν, Σκιέλβικ, Ζαχίντ, Τρόνσταντ, Ούλβεσταντ, Νταέλι, Λάρσεν, Μπερίσα

Βόρεια Ιρλανδία – Ρουμανία 1-1: Πλήρωσαν τις χαμένες ευκαιρίες οι γηπεδούχοι

Οι γηπεδούχοι απείλησαν νωρίς στο παιχνίδι με τον Μπάλαρντ, όμως το σουτ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Οι Ρουμάνοι δεν κατάφεραν να απειλήσουν την εστία του Πίκοκ-Φάρελ στο πρώτο ημίχρονο, ενώ η κεφαλιά του Μπόις στο 44’ κόπηκε από έναν αμυντικό προτού καταλήξει στην εστία.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι βορειοϊρλανδοί ήταν αυτοί που κατάφεραν να προηγηθούν στο σκορ, χάρις σε ένα εξαιρετικό σουτ του Μπόις στο 56’. Η Ρουμανία προσπάθησε να απαντήσει στο 62’ με μία κεφαλιά του Κριστέα, η οποία πέρασε άουτ. Τελικά οι Ρουμάνοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Μπιφάλβι στο 81’, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Βόρεια Ιρλανδία (Μπάρακλο): Πίκοκ-Φάρελ, Μπάλαρντ, Έβανς, Κάθκαρτ, Κένεντι, ΜακΝερ, Σμιθ, ΜακΚαν, Ντάλας, Μαγκένις, Μπόις

Ρουμανία (Ραντόι): Ταταρουσάνου, Τόσκα, Κριστέα, Νεντελτσεάρου, Καμόρα, Νίστορ, Μάριν, Κρέτου, Μαν, Τανάσε, Αλίμπεκ

Ιρλανδία – Βουλγαρία 0-0: “Λευκή” ισοπαλία με λίγες φάσεις

Η Βουλγαρία ήταν αυτή που επέβαλε τον ρυθμό της στο πρώτο ημίχρονο, χάνοντας μία μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί με τον Ντιμιτρόφ στο 36’, ωστόσο η κεφαλιά του πέρασε λίγα εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απαντήσουν με την κεφαλιά του Κόλινς στο 39’, η οποία πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Λουκόφ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ιρλανδία παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο και έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί, πρώτη με το σου του Κόλινς στο 54’ και η δεύτερη με το δοκάρι του Μπρέιντι στο 68’. Οι δύο ομάδες προσπάθησαν στα εναπομείναντα λεπτά να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ, ωστόσο τελικά έμειναν στο 0-0.

Ιρλανδία (Κένι): Ράντολφ, Ο’Σέα, Ντάφι, Λονγκ, Μάνινγκ, Νάιτ, Χουριχέιν, Μπρέιντι, Χόργκαν, Κόλινς, Κέρτις

Βουλγαρία (Ντερμεντζίεφ): Λουκόφ, Ντιμιτρόφ, Ανγκέλοφ, Κικίνιο, Μαλίνοφ, Τσφέτκοφ, Ιβάνοφ, Ιλίεφ, Ντέλεφ, Κράεφ

Ισραήλ – Σκωτία 1-0: Άντεξαν παρά την πίεση οι γηπεδούχοι

Το Ισραήλ ήταν αυτό που κατάφερε να απειλήσει πρώτο στο παιχνίδι, με τον Μάρσαλ να αποκρούει το σουτ του Μενασέμ στο 19’. ΜακΓκιν προσπάθησε να κάνει το 1-0 στο 34’, όμως δέχθηκε το «όχι» του Μαρτσιάνο. Τελικά οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 44, έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια του Σόλομον.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σκωτία ανέβασε στροφές και παραλίγο να ισοφαρίσει με τον Ο΄Ντόνελ στο 56’, με τον Μαρτσιάνο να αποκρούει το σουτ του. Στο 69΄οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για χέρι μέσα στην μεγάλη περιοχή, όμως ο αγώνες συνεχίστηκε κανονικά. Η Σκωτία έχασε δύο πολύ μεγάλες ευκαιρίες για να ισοφαρίσει, πρώτα με τον ΜακΚένα στο 87’ και τέλος με τον Γκρίφιθς στο 89’, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά τους τρεις βαθμούς.

Ισραήλ (Ρουτενστάινερ): Μαρτσιάνο, Ντάσα, Γεϊνι, Τίμπι, Μπίτον, Μενασέμ, Λάβι, Σόλομον, Νάτχο, Βάισμαν, Ζάχαβι

Σκωτία (Κλαρκ): Μάρσαλ, Ο’Ντόνελ, Γκάλαγκερ, ΜακΤόμινεϊ, Ρόμπερτσον, ΜακΓκρέγκορ, Τζακ, Τίρνεϊ, ΜακΓκιν, Ντάικς, Κρίστι

Ουγγαρία – Τουρκία 2-0: “Κλείδωσαν” τη νίκη με Βάργκα

Οι δύο ομάδες κράτησαν το μηδέν για το μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, με τον Καραμάν να χάνει την ευκαιρία να κάνει το 1-0 στο 40’. Τελικά οι «μαγιάροι» προηγήθηκαν με τον Σίγκερ στο 57’, έπειτα από απόκρουση του Γιουνόκ και ριμπάουντ του προτού για το 1-0.

Παρά την πίεση της ομάδας του Γκιουνές και τις ευκαιρίες με Τσαλχάνογλου, οι Ούγγροι έκαναν το 2-0 με τον Βάργκα στο 95’, παίρνοντας τη νίκη.

Ουγγαρία (Γκέρα): Ντιμπούς, Φιόλα, Λανγκ, Σάλαϊ, Νέγκο, Σίγκερ, Νατζ, Χάνγκα, Καλμάρ, Κόνιβες, Νίκολις

Τουρκία (Γκιουνές): Γκιουνόκ, Σανγκάρε, Ντεμιράλ, Καμπάκ, Ερκίν, Τουφάν, Τεκντεμίρ, Καραμάν, Τσαλχάνογλου, Καβέτσι, Τοσούν

Τσεχία – Σλοβακία 2-0: “Καθάρισαν” Σούτσεκ και Όντρατσεκ

Η Τσεχία μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε δύο φορές με τον Όντρατσεκ, προτού ο Σούτσεκ κάνει με κεφαλιά το 1-0 στο 17’. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να φανούν απειλητικοί στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ήταν πάλι οι γηπεδούχοι που σκόραραν στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Όντρατσεκ να νικά αυτή την φορά τον Ρόντακ στο 55’.

Η Σλοβακία είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με ένα σουτ του Μακ στο 61’, το οποίο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Οι Τσέχοι δεν απειλήθηκαν στην συνέχεια και κράτησαν εύκολα το 2-0.

Τσεχία (Σιλχάβι): Βάτσλικ, Κουφάλ, Μπράμπετς, Κάλας, Ματέου, Σούτσεκ, Κραλ, Γιάνκτο, Νταρίντα, Μάσοπουστ, Όντρατσεκ

Σλοβακία (Τάρκοβιτς): Ρόντακ, Πέκαρικ, Γκιόμπερ, Σκρίνιαρ, Χουμποτσάν, Λομπότκα, Ρούσνακ, Κούτσκα, Χάμσικ, Μακ, Ντουρίς

Κόσοβο – Μολδαβία 1-0: Δεν πλήρωσαν την αποβολή του Ντρέσεβιτς οι γηπεδούχοι

Το Κόσοβο πατούσε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο και ήταν αυτό που κατάφερε να προηγηθεί, με τον Καστράτι να κάνει στο 31΄το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν απάντηση στην συνέχεια του παιχνιδιού.

Σε περιπέτειες μπήκαν οι Κοσοβάροι, με τον Ντρέσεβιτς να παίρνει απευθείας κόκκινη κάρτα στο 85’, ωστόσο δεν ήταν αρκετό για να στερήσει τη νίκη από την ομάδα του Σαχίτι.

Κόσοβο (Σαχίτι): Ουκάνι, Βοϊβόντα, Ραχμάνι, Ντρέσεβιτς, Χαντεργκιονάι, Μπερίσα, Σάλα, Ζεγκρόβα, Τσελίνα, Καστράτι, Μουρίκι

Μολδαβία (Φιράτ): Ναμάσκο, Γιαρντάν, Εφρός, Άρμας, Πλάτιτσα, Ιονίτα, Σεμποτάρου, Σπαρτάρου, Τουρτσάν, Ρέμπιουκ, Νικολεάσκου