overfm.gr | Champions League | Παρί Σεν Ζερμέν-Μπασακσεχίρ 5-1: Νίκη με… μια μέρα καθυστέρηση

Η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε εύκολα την Μπασακσεχίρ.

Άνετη νίκη με 5-1 επί της Μπασακσεχίρ στο Παρίσι πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν, σε έναν αγώνα που διεξήχθη σε … δυο δόσεις και ήταν στο πλαίσιο της έκτης αγωνιστικής του όγδοου ομίλου του Champions League.

Τα χθεσινά γεγονότα με τη ρατσιστική συμπεριφορά του τέταρτου διαιτητή Σεμπαστιάν Κολτέσκου προς τον βοηθό προπονητή της Μπασακσεχίρ Πιέρ Γουεμπό στιγμάτισαν την αναμέτρηση και ανάγκασαν την UEFΑ να τη μεταθέσει κατά μια μέρα.

Ωστόσο, η Παρί Σεν Ζερμέν δεν επηρεάστηκε από τα γεγονότα, ήταν σοβαρή από την αρχή ως το τέλος και έκανε έναν «υγιεινό περίπατο» με πρωταγωνιστές τα δυο μεγάλα της αστέρια, Νεϊμάρ και Εμπαπέ.

Έτσι, οι Παριζιάνοι κατέκτησαν την πρώτη θέση του όγδοου ομίλου με 12 βαθμούς, καθώς υπερτερούν στην ισοβαθμία με τη Λειψία. Η Μπασακσεχίρ από την άλλη έμεινε στους 3 βαθμούς στον όμιλο (με τη νίκη επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ) και κατέλαβε την τελευταία θέση, ωστόσο αποκόμισε πολύτιμες εμπειρίες.

Σκόρερ για τους Παριζιάνους ήταν ο Νεϊμάρ στο 21’, στο 38’ και στο 50’ και ο Εμπαπέ στο 42’ και στο 62’. Για την τουρκική ομάδα σκόραρε ο Τοπάλ στο 57’.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η Παρί μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την πρώτη ευκαιρία που της παρουσιάστηκε στο 21ο λεπτό, όταν ο Νεϊμάρ έκανε μια εκπληκτική ντρίμπλα στον Πονκ και με άπιαστο σουτ νίκησε τον Γκιουνόκ.

Στο 38’ η Παρί βγήκε στην αντεπίθεση και ο Νεϊμάρ βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ μετά από πάσα του Εμπαπέ. Ο Βραζιλιάνος δεν λάθεψε και έκανε το 2-0.

Με τη σέντρα η Παρί κέρδισε πέναλτι, σε ανατροπή του Νεϊμάρ από τον Γκιουνόκ. Ο Εμπαπέ ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε στο ματς ο Ντι Μαρία και με το καλημέρα έκανε αισθητή την παρουσία του. Ο Αργεντινός βρήκε με ωραία πάσα τον Νεϊμάρ στο 50’ και ο Βραζιλιάνος συμπλήρωσε το χατ-τρικ.

Στο 57’ η Μπασακσεχίρ πέτυχε το γκολ της τιμής. Ο Καχβετσί σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Τοπάλ και κατέληξε στα δίκτυα του Νάβας.

Στο 62’ η Παρί βρήκε και πέμπτο γκολ. Ο Ντι Μαρία βρήκε τον αμαρκάριστο Εμπαπέ και ο Γάλλος έσπρωξε την μπάλα στα δίκτυα των Τούρκων.

Το υπόλοιπο της αναμέτρησης ήταν διαδικαστικό και οι δυο προπονητές προχώρησαν σε πολλές αλλαγές για να ξεκουράσουν τους βασικούς τους. Η Παρί θα περιμένει την κλήρωση για τη φάση των «16», ενώ η Μπασακσεχίρ θα επικεντρωθεί στο πρωτάθλημα Τουρκίας.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παρί Σεν Ζερμέν (Τούχελ): Νάβας, Φλορέντσι(79’ Πεμπελέ), Μαρκίνιος(67’ Κερέρ), Κιμπεμπέ(80’ Ντιαλό), Μπάκερ, Ντανίλο, Παρέδες, Βεράτι(80’ Γκουέγιε), Ραφίνια(46’ Ντι Μαρία), Νεϊμάρ, Εμπαπέ

Μπασακσεχίρ (Μπορούκ): Γκιουνόκ, Ράφαελ(68’ Τζουλιάνο), Πονκ, Τοπάλ, Καλντιρίμ(68’ Μπολινιόλι), Τεκντεμίρ(89’ Τσαντλί), Οζκάν, Καχβετσί, Γκούλντμπρασεν, Τούρουκ(80’ Καπλάν), Κριβέλι(68’ Μπα)