overfm.gr | Champions League | Παρί Σεν Ζερμέν – Μπάγερν Μονάχου 0-1: Ήττα και… πρόκριση [vids]

Παρί Σεν Ζερμέν – Μπάγερν Μονάχου: Αν και ηττήθηκαν, οι Γάλλοι κατάφεραν, χάρις στο σκορ του πρώτου αγώνα, να πανηγυρίσουν την πρόκριση στους «4» του UEFA Chmapions League.

Αντιμέτωπη με την ήττα από την Μπάγερν Μονάχου ήρθε η Παρί Σεν Ζερμέν στη ρεβάνς των προημιτελικών του UEFA Chmapions League. Το αποτέλεσμα αυτό δεν συγκινεί στο ελάχιστο τους Παριζιάνους καθώς με το σκορ της πρώτης αναμέτρησης (2-3), κατάφεραν να κλέψουν το εισιτήριο της πρόκρισης στους «4» από του Βαυαρούς.

Την πρώτη καλή στιγμή στην αναμέτρηση ήταν για την Παρί. Στο 10ο λεπτό ο Εμπαπέ γύρισε προς τον Νεϊμάρ, η άμυνα της Μπάγερν δεν μπόρεσε να διώξει, με τον Βραζιλιάνο να επιχειρεί να κάνει το σουτ αλλά η μπάλα να κοντράρει στο σώμα του Νόιερ. Η εμφάνιση και των δύο ομάδων στο πρώτο τέταρτο του ματς ήταν εμφανώς πιο αμυντική, με τον φόβο κάπου πιθανού γκολ.

Λίγο αργότερα σημειώθηκε κι άλλη καλή ευκαιρία για τους Γάλλους. Ο Εμπαπέ στο 32ο λεπτό εισέβαλλε στην αντίπαλη περιοχή, «χόρεψε» τους αμυντικούς και πάσαρε στον Νεϊμάρ. Εκείνος πλάσαρε όμως ο Νόιερ έδιωξε τον κίνδυνο εντυπωσιακά.

Στη συνέχεια ο Βραζιλιάνος άσσος είχε την ευκαιρία να βρει δίχτυα δύο φορές, όμως το δοκάρι δεν του χαρίστηκε. Τόσο στο 37′ όσο και στο 38′ ο επιθετικός της Παρί επιχείρησε δύο σουτ  αλλά η τύχη δεν ήταν με το μέρος του.

Το γκολ όμως ήρθε εν τέλει για την Μπάγερν. Στο 40ο λεπτό ο Αλάμπα έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Νάβας έδιωξε με το πόδι αλλά η μπάλα δεν απομακρύνθηκε. Έτσι ο Τσούπο-Μότινγκ πήρε την κεφαλιά και και σημείωσε το 0-1.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γερμανοί είχαν μια τρομερή ευκαιρία για να φτάσουν στο 0-2. Στο 83′ το πλασέ του Σανέ πέρασε μόλις λίγα εκατοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νάβας, γεγονός που αποτέλεσε την πιο επικίνδυνη για εκείνους ευκαιρία στο δεύτερο μισό του ματς.

Η Μπάγερ Μονάχου δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά. Σημαντικό ρόλο στον αποκλεισμό της έπαιξαν εννοείται οι πολλές απουσίες της ομάδας, με βασικότερη εκείνη του Λεβαντόφσκι.

ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ: Νάβας, Ντανίλο, Κιμπεμπέ, Ντιαλό, Νταγκμπά, Γκέιγ, Παρέδες, Ντράξλερ, Νεϊμάρ, Ντι Μαρία, Εμπαπέ

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Ντέιβις, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Παβάρ, Κίμιχ, Ερναντέζ, Σανέ, Μίλερ, Κομάν, Τσούπο Μότινγκ