overfm.gr | Διεθνή | Παρί Σεν Ζερμέν – Μαρσέιγ 2-1: «Σεφτές» για Ποτσετίνο στους τίτλους

Τον πρώτο τίτλο της χρονιάς και πρώτο του Μαουρίτσιο Ποτσετίνο στον πάγκο της ομάδας, πανηγύρισε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία επικράτησε της Μαρσέιγ με 2-1 για το Σούπερ Καπ Γαλλίας.

Στο 17ο λεπτό του αγώνα ο Ικάρντι κινήθηκε έξυπνα σε μία εκτέλεση φάουλ και πήρε μία δυνατή κεφαλιά, με την μπάλα να περνά λίγα μέτρα δίπλα από το αριστερό δοκάρι της Μαρσέιγ. Τέσσερα λεπτά μετά πάλι ο Αργεντινός ήταν ο πρωταγωνιστής, βρήκε δίχτυα στο 22’, όμως ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ, έπειτα από υπόδειξη του βοηθού.

Στο 30’ η Παρί σκόραρε και πάλι, αυτή την φορά με τον Εμπαπέ, όμως ο διαιτητής εξέτασε την φάση στο VAR, βλέποντας πως ο Γάλλος επιθετικός ήταν εκτεθειμένος και έτσι ακύρωσε το γκολ. Ο Τοβάν προσπάθησε να απαντήσει για τους φιλοξενούμενος στο 37’, εκμεταλλεύτηκε μία σέντρα μέσα στην μεγάλη περιοχή και έκανε την κεφαλιά, άλλα ήταν αρκετά άστοχη και πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά ο Ικάρντι τελικά κατάφερε, μετά από διπλή ευκαιρία, να κάνει το 1-0 στο 39’, έκανε μία κεφαλιά στην δεξιά γωνία, με τον Μανταντά να αποκρούει στην αρχή, όμως ο Αργεντινός πήρε το ριμπάουντ και ανενόχλητος έδωσε το προβάδισμα στην Παρί. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, όμως κατάφερε να στείλει ολομόναχος την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Τοβάν έκανε μία ωραία ατομική προσπάθεια και μπήκε στο 53’ μέσα στην μεγάλη περιοχή, σημάδεψε την δεξιά γωνία του Νάβας, αλλά ο Κοσταρικανός έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Ο Καλέτα-Καρ έκανε ένα χαμηλό σουτ στο κέντρο της εστίας στο 60’, με τον Πελέ να μπλοκάρει με ευκολία την μπάλα, ενώ ο Ντι Μαρία έκανε εκτός περιοχής ένα πολύ άστοχο σουτ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Στο 82’ ο Ικάρντι βρέθηκε κάτω μέσα στην μεγάλη περιοχή, με τους γηπεδούχους να ζητούν πέναλτι. Ο Μπουκέ εξέτασε την φάση στο VAR και καταλόγισε πέναλτι υπέρ της Παρί, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Νεϊμάρ στο 85’. Ο Παγιέ μείωσε στο 89’ σε 2-1 για την Μαρσέιγ, με τον Τοβάν να τον τροφοδοτεί μέσα στην μεγάλη περιοχή και εκείνος με ψυχραιμία να νικά τον Νάβας.

Στην τελευταία φάση του αγώνα ο Τοβάν έκανε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ και η Παρί Σεν Ζερμέν κατέκτησε το Σούπερ Καπ Γαλλίας με 2-1.

Παρί Σεν Ζερμέν (Ποτσετίνο): Νάβας, Φλορέντσι, Μαρκίνιος, Ντιαλό, Κουρζάβα (Κιμπεπέ 65’), Παρέδες (Ντανίλο 88’), Βεράτι, Ερέρα (Σαράμπια 90’), Ντι Μαρία (Νεϊμάρ 65’), Ικάρντι (Κεν 88’), Εμπαπέ

Μαρσέιγ (Βίλας-Μπόας): Μανταντά (Πελέ 46’), Ναγκατόμο (Λιρόλα 66’), Αλβάρο, Καλέτα-Καρ, Σακάι, Γκέι (Σανσόν 56’), Καμαρά, Ροζιέρ (Ζερμέν 80’), Τοβάν, Παγιέ, Ράντονιτς (Μπενεντέτο 56’)