overfm.gr | Ligue 1 | Παρί Σαν Ζερμέν – Μονπελιέ 4-0: Ένας υγιεινός, Παριζιάνικος περίπατος

Η Παρί Σαν Ζερμέν, έχοντας την επιθετική τριάδα της σε τρομερή φόρμα, επικράτησε με άνεση της Μονπελιέ με σκορ 4-0 εντός έδρας

H Παρί Σαν Ζερμέν, παίζοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο, επικράτησε άνετα της Μονπελιέ με 4-0 στο «Παρκ Ντε Πρενς» και παραμένει στην κορυφή του γαλλικού πρωταθλήματος με 45 βαθμούς. Από την άλλη, η Μονπελιέ – που έχει «ξεχάσει» τι σημαίνει νίκη εδώ και εβδομάδες – θα παραμείνει στους 28 πόντους και την 11η θέση.

Το γήπεδο άρχισε να… «γέρνει» προς την πλευρά των γηπεδούχων από το 19ο λεπτό, όταν ο τερματοφύλακας της Μονπελιέ, Γιόνας Ομλάν αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη κάρτα του Ντελαζό για σκληρό μαρκάρισμα και πήρε την άγουσα προς τα αποδυτήρια, αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες από νωρίς. Μάλιστα, μόλις λιγά λεπτά αργότερα (34′), ο Εμπαμπέ άνοιξε και το σκορ για την ομάδα του Ποτσετίνο, ανοίγοντας, παράλληλα και τον «χορό» των τερμάτων.

Στο 60ό λεπτό, ο Γάλλος από εκτελεστής «ντύθηκε» δημιουργός και «σέρβιρε» για τον Νεϊμάρ, ο οποίος με ωραίο τελείωμα δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το 2-0. Μερικά δευτερόλεπτα αργότερα (61′), ο Μάουρο Ικάρντι κατόρθωσε να βάλει και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς, πετυχαίνοντας με όμορφη κεφαλιά το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε δύο λεπτά αργότερα ο Εμπαμπέ, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Ικάρντι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Παρί Σαν Ζερμέν (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Νάβας (Ρίκο 46′), Μαρκίνιος (Κέρερ 51′), Ντιάλο, Κουρζάβα (Μπέκερ 76′), Φλορένζι, Παρέδες (Ντανίλο 76′), Βεράτι, Νεϊμάρ, Εμπαμπέ, Ντι Μαρία, Ικάρντι (Σαράμπια 82′)

Μονπελιέ (Μισέλ Ντερ Ζακαριάν): Ομλάν, Χίλτον, Μέντες, Σεκέ, Κονγκρέ (Κόζα 68′), Λε Ταλέ (Μαβιντίντι 68′), Σαβανιέ, Ρίστιτς (Μπερτό 21′), Σάμπια, Μολέ (Σοτάρ 35′), Λαμπόρντ (Ουάχι 68′)