overfm.gr | Βόλεϊ | ΠΑΟΚ-Θέτιδα 3-0: Άλμα πρόκρισης για τον Δικέφαλο

Οι «ασπρόμαυρες» επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους κόντρα στην Αθηναϊκή ομάδα

Τη νίκη με 3-0 πανηγύρισε κόντρα στην Θέτιδα ο ΠΑΟΚ, στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων το οποίο διεξήχθη στο κλειστό της Μίκρας στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο της πρώτης φάσης του κυπέλλου.

Στο πρώτο σετ η Θέτιδα μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 6-8 και να βάλει… φωτιά στο σετ. Ο ΠΑΟΚ βρισκόμενος πίσω στο σκορ ανέβασε την απόδοσή του, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά με  9-8 αλλά και 14-9, παίρνοντας επιθετικές βοήθειες τόσο από την Κούμπουρα, όσο και την Πότοκαρ.

Οι «ασπρόμαυρες» επιβεβαίωσαν την άνοδό τους, κάνοντας με σχετική ευκολία και παρά το κακό ξεκίνημα το 1-0 στα σετ με 25-21, παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων να μειώσουν στο τέλος του.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά από νωρίς, δίχως να αφήσει περιθώρια στις φιλοξενούμενες να αντιδράσουν. Αυτό, μαρτυρείται από το γρήγορο 11-5, το οποίο έδωσε την ευκαιρία στον Δικέφαλο να διαχειριστεί όπως θέλει το υπόλοιπο του σετ, το οποίο πήγε σε ασπρόμαυρα χέρια, με την ομάδα του Φλώρου να κάνει το 2-0 με 25-18.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ οι «ασπρόμαυρες» μπήκαν αποφασισμένες να τελειώσουν το παιχνίδι, ούσες προηγούμενες από νωρίς με 7-2 και 12-9, έχοντας πολύ καλή επίθεση αλλά και υποδοχή.

Η Θέτιδα προσπάθησε να παραμείνει στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 18-17, ενώ προσπέρασε μάλιστα με 19-20 στη τελική ευθεία του σετ. Ο Δικέφαλος, ήταν πιο ψύχραιμος στα κρίσιμα σημεία, και με πολύ καλό σερβίς στο τέλος έκανε το 3-0 με 25-22.

Επόμενη αναμέτρηση για τις δύο ομάδες το Σάββατο (3/4) στην Αθήνα, όπου θα κριθεί και το ποια ομάδα θα περάσει στην επόμενη φάση του θεσμού.

Τα σετ: 25-21, 25-18, 25-22