overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 2-0: Το ήθελε περισσότερο

Ο Δικέφαλος με δύο τέρματα του Ζίβκοβιτς επικράτησε του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής των Play off του πρωταθλήματος και έμεινε στο -3 από τον δεύτερο Άρη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην Τούμπα για την 4η αγωνιστική των Play off του πρωταθλήματος της Super League. Ο Δικέφαλος επικράτησε 2-0 χάρη στα τέρματα του Ζίβκοβιτς και έτσι έφτασε τους 54 βαθμούς και συνεχίζει να βρίσκεται στο -3 από τον δεύτερο Άρη.

Πάνω κάτω το ματς στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να χάνουν μεγάλες φάσεις, ενώ στο δεύτερο ο ΠΑΟΚ ήταν αρκετά ανώτερος και πήρε το τρίποντο. Παράλληλα, με αυτή τη νίκη οι «ασπρόμαυροι» έκαναν και άλμα Ευρώπης, μιας και πλέον βρίσκονται στο +5 από τον πέμπτο της βαθμολογίας Παναθηναϊκό.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ:

Το πρώτο γκολ του Ζίβκοβιτς στο 49′ ήταν με μεγάλη διαφορά η φάση του αγώνα, η οποία ξεκλείδωσε την άμυνα του Ολυμπιακού και έδωσε «φτερά» στον Δικέφαλο.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:

Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς με δύο τέρματα, κατάφερε και πήρε επάξια το βραβείο του MVP, παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Μπάμπα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ:

Ο Ράχμαν Μπάμπα, ο οποίος έκανε τρομερό ματς και έδειξε ότι βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ:

Ο Θανάσης Ανδρούτσος αντιμετώπισε πολλά προβλήματα από τον Μπάμπα, ο οποίος τον δυσκόλεψε ιδιαίτερα τόσο στο αμυντικό όσο και στο επιθετικό κομμάτι.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ:

Εύκολο παιχνίδι για τον Αλεξάντερ Στάβρεφ, ο οποίος δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα δύσκολες φάσεις, παρά μόνο τον πειθαρχικό έλεγχο.

FACE TO FACE:

Ο Πάμπλο Γκαρσία παρέταξε την ομάδα του με διαφορετικό σύστημα απ’ότι συνηθίζει, με αποτέλεσμα η ομάδα του να φαίνεται κάπως μπερδεμένη στο πρώτο μέρος, κυρίως αμυντικά. Στο δεύτερο, οι ασπρόμαυροι απορρόφησαν καλύτερα τα θέλω του Ουρουγουανού, με αποτέλεσμα να σταθούν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Από την άλλη, η τριάδα στην άμυνα δεν βγήκε για τον Μαρτίνς, ο οποίος είδε την ομάδα του να δέχεται δύο γκολ στο δεύτερο μέρος, με το ένα να είναι στην πλάτη της.

ΑΝΑΛΥΣΗ:

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, η πρώτη καλή φάση ήρθε στο 9′, με τον Μπρούμα να φεύγει στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, αλλά να γλιστρά την ώρα που πήγε να τελειώσει την φάση, με αποτέλεσμα να χάσει χρόνο και το δεύτερό του σουτ να περάσει άουτ. Λίγες στιγμές αργότερα, ο Ολυμπιακός είχε και δεύτερη ευκαιρία, όταν ο Ελ Αραμπί από καλή θέση δεν έπιασε όπως θα ήθελε την κεφαλιά, με αποτέλεσμα αυτή να φτάσει εύκολα στα χέρια του Πασχαλάκη.

Η πρώτη καλή τελική για τον Δικέφαλο ήρθε στο 16′, όταν ο Αουγκούστο με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ από τα γκολποστ του Σα. Στο εικοσάλεπτο του ματς, ο Μπρούμα είχε ακόμη μία μεγάλη στιγμή, καθώς ο Σβαμπ δεν κατάφερε να απομακρύνει σωστά την μπάλα, στρώνοντάς την ουστιαστικά στον Πορτογάλο, ο οποίος με σουτ εντός περιοχής σημάδεψε το δοκάρι.

Στην μισή ώρα αγώνα, ο Μασούρας πάτησε δέχθηκε μία ωραία σέντρα από τον Ανδρούτσο, σουτάροντας με την μία και βρίσκοντας τον τερματοφύλακα των «ασπρόμαυρων» σε ετοιμότητα. Δύο λεπτά αργότερα, η ομάδα του Γκαρσία είχε διπλή φάση, με τον Βιεϊρίνια να εκτελεί το φάουλ και τον Σα να μπλοκάρει, ενώ στη συνέχεια η πίεση του ΠΑΟΚ ψηλά έφερε κλέψιμο, με τον Ζίβκοβιτς να βγαίνει σε τετ α τετ και τον Πορτογάλο γκολκίπερ να διώχνει σε κόρνερ μετά την κόντρα που έβαλε στο σουτ ο Αβραάμ Παπαδόπουλος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος μπήκε πολύ δυνατά, με αποτέλεσμα πριν συμπληρωθούν 5 λεπτά να βρει το γκολ με τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος με ένα εξαιρετικό αριστερό σουτ έγραψε το 1-0. Μετά από αρκετή ώρα λαθώς, οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να βρουν και δεύτερο τέρμα, όταν ο Καντουρί βρήκε με εξαιρετική κάθετη μπαλιά τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος πέρασε τον Σα για το 2-0.

Ο Πέδρο Μαρτίνς με αρκετές αλλαγές προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, η οποία έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει στο 78′, όταν ο Πασχαλάκης σταμάτησε τον Μασούρα σε τετ α τετ, ενώ στη συνέχεια ο Μπάμπα γλίτωσε τα χειρότερα για την ομάδα του. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε λάθη και σκληρές μονομαχίες, με την μοναδική φάση να είναι για τους γηπεδούχους, όταν ο Τζόλης δεν κατάφερε να σκοράρει από καλή θέση στο 87′.

Συνθέσεις:

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Ίνγκασον, Κρέσπο, Μπάμπα, Σβαμπ (Τσιγγάρας), Αουγκούστο, Ζίβκοβιτς (Τζόλης), Βιεϊρίνια (Βαρέλα), Καντουρί (Ουάρντα) και Σφιντέρσκ (Κρμέντσικ).

Ολυμπιακός: Σα, Ανδρούτσος, Αβραάμ (Καμαρά), Παπασταθόπουλος, Χολέμπας, Ρέαμπτσιουκ (Βαλμπουενά, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Μπρούμα (Φορτούνης), Μασούρας (Κάιπερς), Ελ Αραμπί.