overfm.gr | A1 Γυναικών | ΠΑΟΚ-Νίκη Λευκάδας 95-51: Τρίποντη… νίκη για τον Δικέφαλο

Εύκολη επικράτηση των «ασπρόμαυρων» κόντρα στους Νησιώτες για την Α’1 μπάσκετ γυναικών

Νίκη για τον ΠΑΟΚ , ο οποίος υποδέχτηκε στο PAOK Sports Arena τη Νίκη Λευκάδας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Α1 Μπάσκετ γυναικών, επικρατώντας με 95-51.

Ο Δικέφαλος παρατάχθηκε στο γήπεδο με αρχική σύνθεση τις: Ακλ, Σύρρα, Καρλάφτη, Μάγιο και Μάντεν.

Στην πρώτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ μπήκε «φουριόζος» στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας ένα σερί 10-0. Ο Δικέφαλος έδειξε από νωρίς τα «δόντια» του, προσφέροντας όμορφο μπάσκετ και ανεβάζοντας τον ρυθμό, με την ομάδα της Λευκάδας να μην μπορεί να ακολουθήσει. Με την Ρένια Καρλάφτη και την Στέφανι Μάντεν να ηγούνται στο σκοράρισμα, οι γηπεδούχες έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενες στο σκορ με 26-13.

Στην δεύτερη περίοδο, ο Δικέφαλος παρέδωσε ένα πραγματικό «ρεσιτάλ τριπόντου» εκτελώντας από την γραμμή των 6,75μ με 60%. Έχοντας σε τρομερή μέρα όλες τις παίκτριες του, ο ΠΑΟΚ εκτόξευσε την διαφορά στους 30 πόντους, με το ημίχρονο να κλείνει με τον Δικέφαλο μπροστά στο σκορ με 53-24.

Στην επανάληψη, οι παίκτριες του Βασίλη Μασλαρινού δεν άφησαν το πόδι από το «γκάζι» ανεβάζοντας ακόμα περισσότερο την διαφορά. Συνεχίζοντας την ευστοχία στα μακρινά σουτ και την πιεστική άμυνα, ο Δικέφαλος έδινε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 79-36.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Βασίλης Μασλαρινός παράταξε στον αγωνιστικό χώρο πεντάδα η οποία αποτελούνταν αμιγώς από νεανίδες και κορασίδες. Το παιχνίδι τελείωσε στο 95-51, με τον Δικέφαλο να κάνει την τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 53-24, 79-36, 95-51