overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΟΚ – Άρης 0-1: «Βάφτηκε κιτρινόμαυρο» το ντέρμπι [pics]

Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι μίσους της Θεσσαλονίκης καθώς επικράτησε με σκορ 0-1 χάρη σε γκολ του Μαντσίνι στο 41ο λεπτό. Στο φινάλε το ματς διακόπηκε προσωρινά μετά το ντου και την ρίψη αντικειμένων στο χορτάρι

Ο Άρης επικράτησε του ΠΑΟΚ με 1-0 χάρη σε γκολ του Μαντσίνισ το 41ο λεπτό στο μεγάλο ντέρμπι της 11ης αγωνιστικής της Super League 1. «Βάφτηκε κιτρινόμαυρο» το ντέρμπι

O αγώνας διακόπηκε λόγω επεισοδίων και εισβολής των οπαδών του ΠΑΟΚ στον αγωνιστικό χώρο της Τούμπας στο 92ο λεπτό. Το ματς ήταν στο 92΄και ο Άρης με το γκολ του Μαντσίνι από το 41′ κρατούσε στα χέρια του μια μεγάλη νίκη.

Απέμεναν δύο ακόμη λεπτά αλλά οι ανεγκέφαλοι χούλιγκανς δεν έδωσαν καν την ευκαιρία στην ομάδα που λένε πως αγαπούν να διεκδικήσει έστω την ισοπαλία. Μπουκάλια, πέτρες, φωτοβολίδες και μετά ντου από την Θύρα 4. Ροντέο ο αγωνιστικός χώρος, μάχες με την αστυνομία και φυσικά διακοπή. Ο αγώνας άρχισε και πάλι στο φινάλε με τον Άρη να φεύγει θριαμβευτής με 1-0

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Εντιαγέ ήταν με διαφορά ο κορυφαίος του γηπέδου. Μπορεί να μη σκόραρε ωστόσο ήταν παντού και κυριάρχησε στο χώρο του κέντρου ενώ παράλληλα μοίρασε και την υπέροχη ασιστ στον Μαντσίνι για το 0-1 στο 41′. Πάτησε περιοχή και απείλησε ουκ ολίγες φορές και ήταν εξαιρετικός και στα ανασταλτικά του καθήκοντα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το γκολ του Άρη στο 41 που ξεκλείδωσε την άμυνα του ΠΑΟΚ ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση και χάρισε στον Άρη τη μεγάλη νίκη στο ντέρμπι.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Άκης Μάντζιος επικράτησε κατά κράτος του Ραζβάν Λουτσέκσου καθώς διάβασε όλες τις αδυναμίες του ΠΑΟΚ, τον χτύπησε στις αντεπιθέσεις αρκετές φορές και δικαιώθηκε απόλυτα για την τακτική του προσέγγιση στην αναμέτρηση.

Από την άλλη ο Ρουμάνος τεχνικός παρότι έκανε γρήγορα τις αλλαγές του δεν πήρε τίποτα από αυτές ενώ χρεώνεται την αδυναμία να αντιμετωπίσει η ομάδα του τον Άρη στον ανοιχτό χώρο.

Η…ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Σκωτσέζος Μπόμπι Μάντεν πραγματοποίησε μια εξαιρετική διαιτησία, διαχειρίστηκε άψογα πειθαρχικά τον αγώνα και πέρασε σχεδόν απαρατήρητος.

O Aγώνας

Ο Άρης μπήκε λίγο καλυτέρα στα πρώτα λεπτά και έχασε την πρώτη μεγάλη φάση στο ματς, με τον Μαντσίνι να κάνει δυνατό σουτ και τον Πασχαλάκη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε πήρε την κατοχή και μέτρα στο γήπεδο και προειδοποίησε με το αδύναμο σουτ του Κούρτιτς που μπλόκαρε εύκολα ο Κουέστα στο 8ο λεπτό. Στο 13′ είχαμε την όμορφη συνεργασία Μουργκ και Μπίσεσβαρ με τον Σφιντέρσκι να κάνει το δυνατό σουτ αλλά ακριβώς πάνω στον Κουέστα που μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια σε μεγάλη ευκαιρία για τον δικέφαλο.

Στο 17ο λεπτό ο Αμπουμπακάρ Καμαρά σπατάλησε τη μεγαλύτερη ευκαιρία όταν σε τετ α τετ αστόχησε απέναντι στον Πασχαλάκη εκτελώντας άουτ, μετά τη πίεση ψηλά των κιτρινόμαυρων να αποδίδει και να εκμεταλλεύονται το λάθος του Ζίβκοβιτς. Η απάντηση του ΠΑΟΚ ήταν άμεση καθώς στο επόμενο λεπτό 19′ το χτύπημα φάουλ του Κούρτιτς, σε εξαιρετικό σημείο για τον δικέφαλο σταμάτησε στο δοκάρι του Κουέστα ο οποίος άγγιξε με τα ακροδάχτυλα σε μια εξαιρετική επέμβαση.

«Βάφτηκε κιτρινόμαυρο» το ντέρμπι

Ο ρυθμός του αγώνα συνέχιζε να είναι εξαιρετικός με τις δύο ομάδες να βρίσκονται στην επίθεσή με αξιώσεις αλλά να τα χαλάνε στη τελική πάσα. Στο 31′ είχαμε  νέα καλή στιγμή για τον Άρη με τον Εντιαγιέ από δεξιά και μέσα από την περιοχή να κάνει το δυνατό σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ από πλεονεκτική θέση και αφού άδειασε τον Μιχαηλίδη.

Στο 37′ ο Μαντσίνι έκλεψε από την κακή πάσα του Βαρέλα έφυγε στην αντεπίθεση θέλησε να κάνει το κάτι παραπάνω με τον Βαρέλα να μην τον αφήνει και τον Πασχαλάκη να μπλοκάρει πριν εκτελέσει.

Στο 38′ είχαμε την τεράστια, φοβερή, υπέροχη απόκρουση του Πασχαλάκη, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να νικάει τον Ματέο Γκαρσία σε κεφαλιά εξ’ επαφής μετά την σέντρα του Καμαρά σε εξαιρετική αντεπίθεση των κιτρινόμαυρων.

Αυτό που άξιζε δικαιωματικά ο Άρης από την αναμέτρηση, το βρήκε στο 41ο λεπτό όταν έφυγε σε μια αντεπίθεση για σεμινάριο μετά το κλέψιμο πάνω στον Σβιντέρσκι, και ο Εντιαγέ βρήκε με εξαιρετική κάθετη τον Μαντσίνι ο οποίος πάτησε περιοχή από τα αριστερά και εκτέλεσε τον Πασχαλάκη στο τετ α τετ για το 0-1.

Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου δεν είχαμε κάποια άλλη αξιόλογη φάση με το προβάδισμα του Άρη να παραμένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Μάντεν.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Λουτσέσκου έριξε στο παιχνίδι τον Ομάρ Ελ Καντουρί αντί του Μούργκ για να γίνει πιο δημιουργικός επιθετικά ο δικέφαλος, αλλά και πάλι ο Άρης σπατάλησε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία της επανάληψης.

Ο Πασχαλάκης νίκησε τον Σάσα σε τετ α τετ μετά την πάσα του Καμαρά. Ο βοηθός σήκωσε την σημαία, ωστόσο αν το γκολ έμπαινε λογικά θα μετρούσε από το VAR, κάτι που κάνει σημαντική την επέμβαση του Πασχαλάκη.

Η σέντρα του Ζίβκοβιτς από τα δεξιά στο 51′ βρήκε το δοκάρι αλλά από τη πάνω μεριά χωρίς αν απειλήσει τον Κουέστα. Στο 57′ είχαμε νέα τελική για τον Άρη με τον Καμαρά να κάνει το σουτ στέλνοντας τη μπάλα άουτ μέσα από τη περιοχή.

Ο ΠΑΟΚ στο 68′ απώλεσε μια τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσει με τον Κουέστα να πραγματοποιεί εκπληκτική επέμβαση σε εξ επαφής σκαστή κεφαλιά του Κούρτιτς μετά από εξαιρετική σέντρα του Ζίβκοβιτς.

Στα επόμενα λεπτά ο ΠΑΟΚ πίεσε ασφυκτικά έκλεισε τον Άρη στα καρέ του αλλά δεν κατάφερε να βρει την μεγάλη φάση για την ισοφάριση.

Στο 91ο λεπτό είχαμε οι οπαδοί του ΠΑΟΚ στο 90+1’ εισέβαλλαν στον αγωνιστικό χώρο, αφού προηγουμένως υπήρξε «βροχή» αντικειμένων στο γήπεδο στην Τούμπα. Με το παιχνίδι να είναι σε εκείνο το σημείο 1-0 υπέρ του Άρη, με τον διαιτητή του αγώνα, Μάντεν, όπως είναι φυσικό να διακόπτει τον αγώνα και τους παίκτες των δύο ομάδων, αρχικά του Άρη και στη συνέχεια του ΠΑΟΚ να πηγαίνουν προς τα αποδυτήρια.

Τελικά το παιχνίδι ξεκίνησε και πάλι από το 91ο λεπτό αλλά δεν άλλαξε τίποτα με το τελικό σφύριγμα του Σκωτσέζου Μάντεν να βρίσκει νικητή τον Άρη.

ΓΚΟΛ:  /41′ Μαντσίνι

ΔΑΙΤΗΤΗΣ: Μπόμπι Μάντεν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 45′ Τέιλορ, 82′ Κούρτιτς, 84′ Ζίβκοβιτς  /  48′ Τζέγκο, 71′ Γκαρσία