overfm.gr | Basket League | ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 85-87: Κιτρινόμαυρο το «θρίλερ» με λυτρωτή Λάνγκφορντ [pics,vids]

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι των δικεφάλων, επικρατώντας με 85-87 επί του ΠΑΟΚ μέσα στο PAOK Sports Arena στην παράταση.

Η ΑΕΚ αναδείχθηκε νικήτρια στο ντέρμπι των δικεφάλων, επικρατώντας με 85-87 επί του ΠΑΟΚ μέσα στο PAOK Sports Arena στην παράταση. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου είχε τα ηνία του αγώνα στο μεγαλύτερο μέρος του, βρήκε λύσεις από πολλούς διαφορετικούς παίκτες στην επίθεση και παρόλο που το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη, χάρη στο buzzer beater του Κιθ Λάνγκφορντ.

Η ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του ΠΑΟΚ στα πρώτα λεπτά και προηγείθηκε με 2-7, με τους Ασπρόμαυρους να απαντούν με 6-0 σερί και να περνούν μπροστά (8-7). Το παιχνίδι έμεινε αρκετά κλειστό μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια, με την ΑΕΚ να έχει βραχεία κεφαλή στο φινάλε του δεκαλέπτου με καλάθι του Λάνγκφορντ (17-19). Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην δεύτερη περίοδο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ, με την ΑΕΚ να ξεφεύγει με 4 με το δεύτερο τρίποντο του Ρογκαβόπουλου (25-29). Οι δύο ομάδες κόλλησαν επιθετικά στην συνέχεια με την ΑΕΚ να κάνει ένα ξέσπασμα στο δεύτερο μισό της περιόδου και να αποκτά για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα (27-37), με τον ΠΑΟΚ να απαντάει με 9-0 σερί μειώνοντας στον πόντο (36-37).

To ντέρμπι συνεχίστηκε στην επανάληψη με την ΑΕΚ να βρίσκει λύσεις στην επίθεση και με 16 πόντους σε πέντε λεπτά να παίρνει αέρα 7 πόντων (46-53), με την διαφορά να διατηρείται στα ίδια επίπεδα σε όλη την περίοδο (52-57). Η ΑΕΚ κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία και στο ξεκίνημά της τέταρτης περιόδου, με τον Κονατέ να μειώνει στους τρεις 7 λεπτά πριν το τέλος (60-63). Η ΑΕΚ ανέβασε την διαφορά της στους 9 με 6-0, ωστόσο ο ΠΑΟΚ με ένα κρεσέντο του Κάρτερ κατάφερε να φέρει το παιχνίδια στα ίσα με τον Μπιτς να χάνει το τρίποντο στην εκπνοή που θα έδινε την νίκη στην ομάδα του (74-74). Στο έξτρα πεντάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με το επιμέρους σκορ να είναι 11-13 με τον Λάνγκφορντ να χαρίζει την νίκη στην ΑΕΚ με buzzer beater στο φινάλε (85-87).

• THE MVP: Ο Κιθ Λάνγκφορντ. Ο πολύπειρος Αμερικανός γκαρντ εκτός από τους 16 πόντους του είχε και την ψυχραιμία στο τελευταίο σουτ χαρίζοντας την νίκη στην ΑΕΚ.
  • ΑΞΙΟΣ: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος. Πολύ καλή εμφάνιση από τον φόργουορντ των Κιτρινόμαυρων, με 16 πόντους, αρκετούς εκ των οποίων στην παράταση. Παρά τα βήματα του στο τελευταίο λεπτό της κανονικής; διάρκειας έδωσε πολύτιμες λύσεις τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση.
  • THE POINT: Το buzzer beater του Κιθ Λάνγκφορντ. Ο Αμερικανός γκαρντ με την εμπειρία και την τεράστια ευχέρεια του στο σκοράρισμα χάρισε την νίκη στην ομάδα του.
  • ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ: Έλστον Τέρνερ. Ο Αμερικανός από τους 28 πόντους του την περασμένη αγωνιστική, έμεινε στο 0 στο ντέρμπι των δικεφάλων.
  • ΘΑ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ: Τον Τζος Κάρτερ. Ο Αμερικανός ήταν μόνιμη απειλή στην ΑΕΚ, κράτησε την ομάδα του κοντά στο σκορ όποτε ο αντίπαλος ξέφευγε. Τελείωσε το παιχνίδι με 27 πόντους και λίγο έλειψε να πάρει μόνος του την νίκη.
  • Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: O Άρης Λυκογιάννης μπορούσε να χτυπήσει στην ρακέτα της ΑΕΚ μετά και την αποχώρηση του Σλότερ αλλά δεν το έκανε μέχρι την παράταση όταν ο Κακλαμανάκης έκανε πάρτι κόντρα στους κοντούς ψηλούς της ΑΕΚ, χωρίς να καταφέρει να πάρει την νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 36-37, 52-57, 74-74, 85-87