overfm.gr | Super League 1 | ΠΑΟΚ 2-1 ΠΑΣ Γιάννινα: Τον «λύτρωσε» ο Ελ Καντουρί

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1.

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε του ΠΑΣ Γιάννινα με 2-1 στην “Τούμπα”, με τον Ομάρ Ελ Καντουρί να πετυχαίνει το νικήτηριο γκολ της αναμέτρησης στις καθυστερήσεις. Ο Δικέφαλος του Βορρά, έφτασε στην 3η θέση της βαθμολογίας, με 18 πόντους, παραμένοντας σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή της βαθμολογίας, ενώ ο ΠΑΣ παρέμεινε στους 9 πόντους και την 9η θέση.

Στο πρώτο μέρος, δεν σημειώθηκαν αρκετές ευκαιρίες, με τον ΠΑΣ να έχει διαβάσει πολύ σωστά τον ΠΑΟΚ, μην επιτρέποντας στον “δικέφαλο” να φτάσει σε μεγάλες φάσεις. Μάλιστα, στο 32′, ο Εραμούσπε άνοιξε τον σκορ για τους φιλοξενούμενους, βάζοντας πολύ δύσκολα στους γηπεδούχους. Στο 38′, ο ΠΑΟΚ είχε τεράστια ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ωστόσο ο Χουτετσιώτης πραγματοποίησε μοναδική επέμβαση σε σουτ του Εσίτι.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ μπήκε αποφασισμένος να γυρίσει το παιχνίδι. Στο 52′, ο Ζίβκοβιτς έκανε το σουτ, με τον Κάρολ Σφιντέρσκι να παίρνει το “ριμπάουντ” της απόκρουσης και να ισοφαρίζει σε 1-1. Μόλις 5 λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες, αφού ο Εραμούσπε αντίκρυσε δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα προς τα αποδυτήρια. Στο 59ο λεπτό, ο Τζόλης είχε την ευκαιρία να ανατρέψει την κατάσταση, ωστόσο το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Χουτετσιώτη.

Στο 86′, ο Σφιντέρσκι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση για γκολ, όμως η κεφαλιά του ήταν απελπιστική και έφυγε αρκετά μέτρα άουτ. Η “λύτρωση” για την ομάδα του Γκαρσία ήρθε στις καθυστερήσεις, με τον Ομάρ Ελ Καντουρί να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Η φάση του γκολ ελέγχθηκε και από το VAR για πιθανή παράβαση φάουλ του Μαροκινού, ωστόσο το γκολ μέτρησε κανονικά. Το τελικό σκορ δεν άλλαξε στα επόμενα λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να πανηγυρίζει μία πολύ δύσκολη επικράτηση απέναντι στον μαχητικότατο ΠΑΣ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ροντρίγο, Περέιρα (Τσολάκ 76′), Κρέσπο, Βαρέλα, Περέιρα, Εσίτι (Ελ Καντουρί 46′), Σβαμπ, Μουργκ (Μπίσεσβαρ 46′), Α. Ζίβκοβιτς, Βιεϊρίνια (Τζόλης 46′), Σφιντέρσκι (Βαγκέ 90+6′)

ΠΑΣ: Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σάλιακα, Πέρσμαν, Κάστρο, Σιόντης, Καρτάλης (Λολης 81′), Παμλίδης, Λεό (Ντομίνγκεζ 62′), Κρίζμαν (Ελευθεριάδης 25′)