overfm.gr | Basket League | ΠΑΟ- Βαριά ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα με 55-83

Σε βαριά ήττα επί Σερβικού εδάφους υποχρεώθηκε ο Παναθηναϊκός από τον Ερυθρό Αστέρα. Οι «πράσινοι» λύγισαν από τις απουσίες και την κακή άμυνα.

Ως «Ιανός» εμφανίστηκε ο Παναθηναϊκός στο φιλικό με τον Ερυθρό Αστέρα, όπου γνώρισε βαριά ήττα με  55-83.

Οι «πράσινοι» στο πρώτο ημίχρονο πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και κατάφεραν να προηγηθούν στο τέλος του. Ωστόσο, η καλή τους απόδοση δεν είχε συνέχεια, αφού οι Σέρβοι, έτρεξαν ένα απίθανο σερί 51-20. Έτσι το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη, υποχρεώθηκε σε βαριά ήττα, με το τελικό σκορ να είναι 55-83.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πάρα πολύ καλά και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 19-14.

Ο Λευτέρης Μαντζούκας και ο Λευτέρης Μποχωρίδης άρπαξαν την ευκαιρία και στα λεπτά που χρησιμοποιήθηκαν, είχαν καλή απόδοση.

Η καλή απόδοση του Παναθηναϊκού συνεχίστηκε, μέχρι που η διαφορά έφτασε και το +9 (28-19).

Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 35-32 υπέρ του «εξάστερου».

Βατερλό στο δεύτερο μέρος

το Δεύτερο ημίχρονο δεν εξελίχθηκε καθόλου καλά για τους «πράσινους» Μάλιστα στην τρίτη περίοδο το σκορ έκλεισε σε 32-8, υπέρ του Ερυθρού Αστέρα. Αυτό από μόνο του τα λέει όλα.

Η εικόνα δεν άλλαξε στην τελευταία περίοδο, με την άμυνα να αναδεικνύεται σε Αχίλλειο πτέρνα του Παναθηναϊκού.

Κασελάκης και Κάλινιτς ήταν οι κορυφαίοι των δυο ομάδων, έχοντας από 13 πόντους έκαστος.

Τα Δεκάλεπτα: 19-14, 35-32, 43-64, 55-83.

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Πρίφτης): Πέρι 8 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 5 (1), Καββαδάς 8, Παπαπέτρου 5 (1), Κασελάκης 13 (2), Ο. Ουάιτ, Φλόιντ 4, Αβδάλας, Έβανς 2, Μαντζούκας 4, Σαντ Ρος 2.

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Ράντονιτς)Λαζάρεβιτς 7, Ουόλτερς 7, Ουσκόκοβιτς, Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 6, Κάλινιτς 13 (1), Χόλινς 8, Ιβάνοβιτς 12 (2), Α. Ουάιτ 9, Κούζμιτς 6, Τσίρμπες 2.