overfm.gr | Euroleague | Πανωλεθρία του Παναθηναϊκού στην Πόλη

Πολύ βαριά ήττα υπέστη ο Παναθηναϊκός στην Κωνσταντινούπολη καθώς διεσύρθη από την Φενέρμπαχτσε με 107-77.

Τραγικότατη και πολύ άσχημη εμφάνιση πραγματοποίησε ο Παναθηναϊκός στην Κωνσταντινούπολη όπου γνώρισε πολύ βαριά ήττα από την Φενέρμπαχτσε με 107-77 που ήταν η τρίτη πιο βαριά στην ιστορία του στην Ευρωλίγκα. Με αυτή την ήττα οι «πράσινοι» έπεσαν στο 2-6 με τους Τούρκους να παραμένουν μόνοι στην κορυφή. Οι φιλοξενούμενοι δεν εμφανίστηκαν σχεδόν πότέ στο ματς ενώ έχασαν τον Γκριγκόνις. Από το ναυάγιο διεσώθη ο Μπέικον με 20 πόντους ενώ από τους νικητές ο Γουίλμπεκιν με 19.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρός στο ματς και δέχτηκε πολύ γρήγορα ένα 7-0, αναγκάζοντας τον Ντέγιαν Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Το οποίο έπιασε τόπο καθώς με τον Γουόλτερς όχι απλά μίκρυνε η διαφορά αλλά και πέρασε μπροστά το «τριφύλλι» με 20-22. Και τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν προηγούμενοι στην πρώτη περίοδο με 22-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε γκαζωμένη στο παρκέ και με 13-0 σερί προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (35-25) χάρη στους Μαχμούτογλου και Έντουαρντς. Στην συνέχεια οι «πράσινοι» μείωσαν σε 43-36 αλλά ο Γουίλμπεκιν πάτησε το γκάζι και οδήγησε την Φενέρ με το υπέρ της 55-40 στα αποδυτήρια.

Στην τρίτη περίοδο οι Τούρκοι πάτησαν το γκάζι και με τους Καλάθι και Γουίλμπεκιν πήγαν την διαφορά στους 20 (69-49). Οι «πράσινοι» δεν έβρισκαν λύση στο πρόβλημα του Αμερικανού, ενώ με τον Χέιζ να μπαίνει στο παιχνίδι έφτασαν και στο +24 (75-51). Ο Μαχμούτογλου με τρίποντο στην λήξη της τρίτης περιόδου έγραψε το 78-55.

Διαδικαστικού χαρακτήρα η τέταρτη περίοδος με τους γηπεδούχους να κρατάνε την διαφορά των 20 πόντων με τον Χέιζ να μπαίνει στην εξισωση και να κάνει το 93-66. Τα υπόλοιπα λεπτά δεν αντέχουν σε κριτική και ο Παναθηναϊκός γνώρισε την τρίτη πιο βαριά ήττα με 107-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 55-40, 78-55, 107-77