overfm.gr | Euroleague | Πανωλεθρία για Παναθηναϊκό, διεσύρθη από την Άλμπα

Ένας Παναθηναϊκός κατώτερος των περιστάσεων ηττήθηκε από την Άλμπα με 94-65 στο Βερολίνο και έφτασε στο 1-2.

Απίστευτο ναυάγιο του Παναθηναϊκού στο Βερολίνο οπου απογοήτευσε για τα καλά με την εμφάνιση του και διεσύρθη από την Άλμπα με 94-65. Από την τραγική εμφάνιση του «τρίφυλλού» που απογοήτευσε τους 300 φιλάθλους που βρέθηκαν στις εξέδρες διεσώθηκε μόνο ο Άντριους.

Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν καλά το ματς και προηγήθηκαν με 5-3. Γρήγορα όμως τα εύκολα λάθη και τα χαμένα ριμπάουντ επέτρεψαν στους γηπεδούχους να βρουν ρυθμό στην επίθεση και με διαδοχικά τρίποντα (5/8) να ξεφύγουν με 17-6 κάνοντας ένα 12-0. Οι «πράσινοι» έμειναν χωρίς σκορ 5μιση λεπτά και έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το εις βάρος τους 17-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά από περίπου επτά λεπτά ο Παναθηναϊκός σκόραρε εντός πεδιάς με αποτέλεσμα να μειώσει σε 19-14. Και μάλιστα πλησίασαν και στο καλάθι την διαφορά με 21-19. Όμως οι Γερμανοί με ένα σερί 11-2 έκαναν το σκορ 32-21 και διατήρησαν αυτή την διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου που έληξε 43-33.

Στην τρίτη περίοδο η Άλμπα με αιχμή του δόρατος τον Κουμάντζε ξέφυγε με 50-33 ενώ με σερί 10-0 ξέφυγε και με 27 πόντους (60-33) με τους παίκτες του Ράντονιτς να έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια. Με τον Λι να προσπαθεί να κατεβάσει την διαφορά εν τέλη το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 62-45,.

Η Άλμπα δίχως να φορτσάρει ή να απειληθεί συνέχισε να κυριαρχεί και στην τελευταία περίοδο. Παρότι κάποιες πρωτοβουλίες του Γκριγκόνις ψαλίδισαν την απόσταση σε 66-50, όμως οι Γερμανοί πέρασαν μπροστά με 31 (85-54). Στην συνέχεια το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και μοιράια ήρθε η συντριβή με 94-65.

Δεκάλεπτα: 17-9, 43-33, 64-45, 94-65