overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα: Αυστρία – Λιθουανία 59-63

Συγκλονιστικό ήταν το δεύτερο παιχνίδι της διοργάνωσης, ανάμεσα στην Αυστρία και τη Λιθουανία, με τους πρώτους να αναδεικνύονται σε πολύ σκληρό καρύδι και τους δεύτερους να παίρνουν την πολύτιμη νίκη, με σκορ 59-63.

Οι Λιθουανοί έκαναν εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, πήγαν με διαφορά 16 πόντων στ’ αποδυτήρια, αλλά οι Αυστριακοί εμφανίστηκαν αλλαγμένοι, πέτυχαν εξαιρετική επίδοση στο τρίτο δεκάλεπτο (23-9 το επιμέρους σκορ), πλησίασαν στον πόντο (52-53 στο 33’) κι έφεραν το παιχνίδι στα ίσια, ενώ απέμεναν έξι λεπτά για τη λήξη του.

Στο υπολειπόμενο χρονικό διάστημα οι δύο ομάδες πήγαν καλάθι καλάθι, με τον Χοκενμπέργκερ να αστοχεί στο σουτ, που θα οδηγούσε το ματς στην παράταση (στα 4.9’’), τον Ζιμάντας να παίρνει το καθοριστικό ριμπάουντ, να ευστοχεί στις δύο βολές, μετά το φάουλ που του έγινε και να διαμορφώνει το αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Πέιτς – Κάριβιτς – Ντέντιτς.
Τα δεκάλεπτα: 13-24, 24-40, 47-49, 59-63.
ΑΥΣΤΡΙΑ (Αμπές): Χαγιρλί 22, Ντογκάν 7 (1), Χάγκερ 12, Χοκενμπέργκερ 10, Φίεντλερ, Βαστιάν 2, Στέινερ, Έντλερ 6.
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Σκούτσας): Μπουτσίνσκας 5, Σιαουρουσάιτις, Σκούτσας 8, Κλαπίνσκας 20, Ζιμάντας 15, Ταμασάουσκας 4, Γιαρουσεβίτσιους 4, Μπουτκεβίτσιους 7, Στόσκους.