overfm.gr | Euroleague | Παναθηναϊκός – ΤΣΣΚΑ 74-98 – Τον ντρόπιασε μέσα στο «Νίκος Γκάλης» [vid]

Ο Παναθηναϊκός φανερά επηρεασμένος από τη διακοπή λόγω κορωνοϊού, σημείωσε εντός έδρας ήττα – ντροπή με 98-74 από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Euroleague, με τους «πράσινους» να ηττώνται κατά κράτος από τους Ρώσους. Με το τέλος του αγώνα, το φωτεινό ταμπλό στο ΟΑΚΑ έγραφε 98-74 υπέρ της ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη βρίσκεται σταθερά στο δρόμο των play- off  της διοργάνωσης, με ρεκόρ 11-7. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι μοιάζουν παραμένουν πρότελευταιοι με ρεκόρ 4-14.

Μουδιασμένος ο Παναθηναϊκός – Τρομακτική η ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Ο Παναθηναϊκός δε βρέθηκε σε καθόλου καλή μέρα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η ΤΣΣΚΑ Μόσχας να πάρει από νωρίς κεφάλι στο σκορ.  Συγκεκριμένα, παρότι η ομάδα του Πρίφτη κατάφερε να προηγηθεί με 20-17, στη συνέχεια, οι παίκτες του Ιτούδη έκανα ένα σερί και προηγήθηκαν από την πρώτη περίοδο. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 26-20 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο πραγματικά η ΤΣΣΚΑ έπαιζε πολλά λεπτά λες και ήταν μόνη της στο παρκέ. Συγκεκριμένα, οι παίκτες της ρωσικής ομάδας, κατάφεραν να «χτίσουν» ένα σερί 14-0. Έτσι πραγματοποίησαν το 40-20. Έκτοτε, κατάφεραν να διατηρούν σημαντικές διαφορές άνω των 20 πόντων. Μάλιστα λίγο πριν το ημίχρονο το σκορ ξέφυγε στο 33-57. Με το ημίχρονο να τελειώνει, ο φωτεινός πίνακας του «Νίκος Γκάλης» έγραφε 33-60.

Απουσίαζε και στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός, φανερά επηρεασμένος από τη διακοπή, δεν κατάφερε να κάνει κάτι περισσότερο και στο δεύτερο ημίχρονο. Έτσι η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, καταφέρνοντας να διατηρεί διαφορές κοντά στους 20 πόντους. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, βρήκε του Ρώσους να προηγούνται 77-55.

Στην τελική ευθεία του αγώνα δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικά. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας συνέχισε να συντηρεί την υπέρ της διαφορά. Ο Ντάνιελ Χάκετ ήταν σε εξαιρετική μέρα και τιμώρησε τους «πράσινους» με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων ήταν ο Γκριγκόνις με 19 πόντους. Ο Παναθηναϊκός παρά το ναυάγιο, είχε σε πολύ καλή μέρα τους Παπαπέτρου και Πέρι με 16 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Τελικό σκόρ στο ΟΑΚΑ ήταν το 74-98.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 33-60, 55-77, 74-98.

Τα στατιστικά του αγώνα:

Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 15 (3/3 τρίποντα), Μέικον 11 (0/4 τρίποντα), Παπαγιάννης 9 (4 ριμπάουντ), Μποχωρίδης (0/3 δίποντα), Καββαδάς, Παπαπέτρου 16 (7/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γουάιτ 6, Αβδάλας, Νέντοβιτς 3 (1), Έβανς 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σαντ Ρος 9 (6 ασίστ).

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Λούντμπεργκ 8 (2), Μπολομπόι 8 (8 ριμπάουντ), Χομένκο 3, Ούχοφ 7 (2), Χάκετ 17 (4/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Αντόνοφ 2, Φόγκτμαν 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σενγκέλια 16 (1), Μιλουτίνοβ 2 (5 ριμπάουντ), Γκριγκόνις 19 (4/8 τρίποντα), Κουρμπάνοφ 5 (1), Σβεντ 6 (2).

Ομαδικά στατιστικά – Παναθηναϊκός: 22/41 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 15/18 βολές, 23 ριμπάουντ (18 αμυντικά + 5 επιθετικά) 15 ασίστ, 7 κλεψίματα, 11 λάθη, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – ΤΣΣΚΑ Μόσχας: 19/34 δίποντα, 17/34 τρίποντα, 9/10 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά + 10 επιθετικά), 24 ασίστ, 6 κλεψίματα, 12 λάθη, 4 μπλοκ.