overfm.gr | Basket League | Παναθηναϊκός – Προμηθέας – 92-83 – Δεν έπεσε σε παγίδες [vid]

Ο Παναθηναϊκός πήρε τον πρώτο τίτλο της σεζόν, δείχνοντας εμφανώς πιο έτοιμος στην αμυντική του λειτουργία. Νίκη σε τον Προμηθέα με σκορ 92-83.

Ο Παναθηναϊκός για ακόμα μια χρονιά σηκώνει τίτλο. 27 σεζόν είναι αυτές… Οι «πράσινοι» με ένα εκπληκτικό παιχνίδι, από την πρώτη περίοδο και μετά, κατάφερε να κερδίσει το Super Cup.

Στην αρχή ο Δημήτρης Πρίφτης παρέταξε στο παρκέ τους Πέρι, Παπαπέτρου, Γουάιτ, Φλόιντ, Σαντ-Ρος. Από την άλλη ο Κασιμίρο, άρχισε το παιχνίδι με τους Ρέι, Γκάντι, Χαντ, Ρογκαβόπουλος, Μάιλς

Η εξέλιξη του αγώνα. Το καλό σερί του Παναθηναϊκού

Ο Προμηθέας ξεκίνησε δυνατά το ματς, έχοντας βραχεία κεφαλή μέχρι το σκορ να φτάσει στο 17-23.

Εκεί, οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, αντέδρασαν και με ένα σερί 16-0 βρέθηκαν μπροστά με 33-23. Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τον ΠΑΟ να προηγείται με 26-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, απλά επιβεβαιώθηκε η  κυριαρχία των «πρασίνων». Ο Παπαπέτρου συνέχισε να είναι σε εκπληκτική βραδιά, καθώς τα έκανε όλα. Ο ηγέτης των Αθηναίων, έκλεισε το ημίχρονο με 13 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του.

Σε γενικότερο επίπεδο, το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη, ήταν συγκεντρωμένο στην άμυνα. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 53-39.

Το δεύτερο ημίχρονο

Στην έναρξη του δεύτερου μέρους, ο Προμηθέας προσπάθησε να αντιδράσει. Έτσι, η ψαλίδα μεταξύ των δυο ομάδων έκλεισε αρχικά στους 9 πόντους, με το σκορ να βρίσκεται στο 53-44.

Ωστόσο οι παίκτες του Παναθηναϊκού δεν επέτρεψαν στους Πατρινούς να πλησιάσουν παραπάνω. Το τρίτο δεκάλεπτο είχε μεμονωμένο σκορ 23-24 και συνολικό 76-63.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου ενέτεινε την προσπάθεια του. Αυτή επέφερε καρπούς, καθώς ο Γκάντι, ο Ρογκαβόπουλος και ο Αγραβάνης, έβαλαν δύσκολα στην «πράσινη» άμυνα.

Το σκορ έφτασε στο 78-73, περίπου εξίμησι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Πλέον είχαμε ματς ξανά, καθώς ο ΠΑΟ σταμάτησε να έχει διψήφιες διαφορές.

Σε εκείνο το σημείο του αγώνα, με το σκορ στο 80-73, ο Προμηθέας «έτρεξε» ένα σερί 4-10. Ακόμα με εύστοχο τρίποντο του Γιαννόπουλου ο Προμηθέας ήρθε ακόμα πιο κοντά. κάνοντας το σκορ 82-77. Το καλάθι μπήκε περίπου τρεισίμιση λεπτά πριν το τέλος, βάζοντας τον Προμηθέα στο παιχνίδι για τα καλά.

Δυο λεπτά πριν το τέλος, ο Παναθηναϊκός, «κρατούσε» το ματς στα χέρια του έχοντας διαφορά 7 πόντων. Το σκορ βρέθηκε σε εκείνο το σημείο στο 86-79.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι«πράσινοι» διατήρησαν την κυριαρχία τους και ήταν οι νικητές του μεγάλου τελικού του Super Cup. Ο Παναθηναϊκός, σηκώνει ακόμα ένα τρόπαιο.

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊικού ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου με 20 πόντους. Ο Μάιλς από την άλλη ήταν ο κορυφαίος σκόρερ για τον Προμηθέα, έχοντας 18 πόντους.

Είναι η 27η σεζόν, που ο ΠΑΟ παίρνει έστω και έναν τίτλο…

Τα Δεκάλεπτα: 26-23, 53-39, 76-63, 92-83.