overfm.gr | ΜΠΑΣΚΕΤ | Παναθηναϊκός – Πολκοβίτσε 64-67 – Το πάλεψε μέχρι το τέλος

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην Ευρώπη έπειτα από 20 χρόνια. Ωστόσο παρά την υπερπροσπάθεια, ηττήθηκε από την Πολκοβίτσε με σκορ 67-64.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με ήττα 67-64 από την Πολκοβίτσε της Αρτέμιδας Σπανού.

Οι «πράσινες» μπροστά στα μάτια 1000 περίπου φιλάθλων τους πάλεψαν «παλικαρίσια» ενάντια στην Πολκοβίτσε αν και ηττήθηκαν κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ.

Συνολικά, στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανανθηναϊκός ήταν πολύ καλύτερος από το πρώτο. Ωστόσο η προσπάθεια του δεν έφτασε για να υπερκεράσει την πιο ποιοτική Πολκοβίτσε.

Διακριθείσες για το «τριφύλλι», ήταν η Ριντ και η Βιντσιλαίου.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Ελληνίδα φόργουορντ, Άρτεμις Σπανού, άνοιξε το σκορ μέσα στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 0-3 για την Πολωνική ομάδα.

Γρήγορα οι παίκτριες της Πολκοβίτσε έφτασαν στο 5-10. Ωστόσο Παναθηναϊκός αντέδρασε μετά το τάιμ άουτ που κάλεσε η Καπογιάννη.

Οι Αθηναίες, με τη ζώνη τους, έσφιξαν την άμυνα και ανάγκασαν τις Πολωνές σε πολλά λάθη και άστοχα σουτ. Ενδεικτικό είναι το γεγονός ότι ο Παναθηναϊκός, τελείωσε την περίοδο με μόλις 1 λάθος ενώ η Πολκοβίτσε με 6!

Έτσι, με το σκορ στο 7-12, οι «πράσινες» έκαναν ένα μικρό σερί και πέρασαν μπροστά με 13-12. Κομβική ήταν η είσοδος στο ματς της Αγγελικής Βιντσιλαίου, που βοήθησε την ομάδα της.

Μάλιστα η Ελληνίδα παίκτρια ευστόχησε σε ελεύθερη βολή και διαμόρφωσε το τελικό σκορ του πρώτου δεκαλέπτου σε 14-12.

Η Βιντσιλαίου και πάλι φώναξε «παρούσα». Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου,  η νεαρή γκαρντ, έκλεψε τη μπάλα και έβαλε ένα γρήγορο δίποντο για να κάνει το 16-12. Ακόμα, η Ρίντ ήταν καθοριστική στην επίθεση, βάζοντας, 8 πόντους.

Η Πολκοβίτσε από την άλλη, απάντησε με τη Φιτζέραλντ, η οποία έτρεξε γρήγορα και έβαλε ένα πανέμορφο λέι απ με το αριστερό χέρι.

Ακόμα, οι Πολωνές, με το σκορ στο 19-14, αντέδρασαν άμεσα κάνοντας ένα 9-0, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 19-23. Κομβικές σε εκείνο το σημείο οι Φιτζέρλαντ και Γκέρτσεν με τα τρίποντα τους.

Το σερί της Πολκοβίτσε και η αντίδραση του Παναθηναϊκού

Η Πολκοβίτσε συνέχισε την καλή της απόδοση και με γρήγορα καλάθια των Μαβούνγκα και Τσάντο, έκανα το 19-27. Η Ελένη Καπογιάννη, βλέποντας εκείνο το 0-13 των Πολωνών παικτριών, κάλεσε εσπευσμένα σε τάιμ άουτ, έχοντας πολλά παράπονα από την άμυνα των «πρασίνων».

Με το σκορ να μένει για αρκετά λεπτά το ίδιο η Μαβούνγκα εκμεταλλεύτηκε την ασίστ της Γκετσε κάνοντας το 19-29. Ακόμα, μετά από πολύ λίγο, η Φιτζέραλντ διαμόρφωσε το 19-32 και η Μαβούνγκα ευστόχησε και πάλι για το 19-34.

Η Σταχ «έσπασε» το σερί της Πολκοβίτσε και εκμεταλλευόμενη την πάσα της Βιντσιλαίου έκανε το 21-34. Η Σπανού, απάντησε άμεσα για το 21-36.

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός, με δυο ελεύθερες βολές της Ριντ και ένα λέι απ της Σταχ έκανε το 25-36. Ακόμα, η Βιντσιλαίου, ευστόχησε σε δυο ελεύθερες βολές για το 27-36, κατεβάζοντας τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, μετά από ώρα.

Οι Πολωνές δε μπορούν να ολοκληρώσουν την τελευταία επίθεση τους. Πολύ καλή η άμυνα του Παναθηναϊκού στο τέλος του ημιχρόνου.

Τελικό σκορ ημιχρόνου, ήταν το 27-36.

Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισαν οι Ριντ με 10 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ η Βιντσηλαίου πρόσθεσε άλλους 5.

Από την Πολκοβίτσε, πρώτη σκόρερ στο ημίχρονο ήταν η Μαβούγκα με 10 πόντους, έχοντας και 5 ριμπάουντ. Ακόμα ξεχώρισαν οι Γκέρτσεν με 9 πόντους και Σπανού, που είχε 7 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Το δεύτερο ημίχρονο

Η εικόνα για τις δυο ομάδες παρέμεινε ίδια στο τρίτο δεκάλεπτο η Πολκοβίτσε ξεκίνησε φουριόζα, κάνοντας το σκορ 27-43.

Πρωταγωνίστριες οι Γκερτσεν, Γκαΐντα, Τελένγκα και Τσάντο στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου.

Με το σκορ να είναι στο 29-43, η Βιντσηλαίου με την παρουσία της έδωσε νέα ανάσα στον Παναθηναϊκό.

Βιντσιλαίου και Ριντ ευστοχώντας σε λέι απ και βολές έφτασαν το παιχνίδι ξανά στους 10 πόντους διαφορά και το σκορ στο 36-46.

Στη συνέχεια με το σκορ στο 36-48, η Βιντσηλαίου ευστοχώντας στο δεύτερο τρίποντο της ομάδας της μείωσε στους 9, διαμορφώνοντας το 39-48.

Η τρομερή Βιντσιλαίου με ένα όμορφο μπλοκ σταμάτησε τη Φιτζέραλντ.

Σκορ τρίτου δεκαλέπτου ήταν το 39-48.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε πολύ καλά  για τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη. Η Χολμς ευστόχησε σε δίποντο για το 41-48 και η διαφορά πλέον είχε «ροκανιστεί» στους 7. Η ίδια διαφορά παρέμεινε με το σκορ να γίνεται 43-50.

Η Βιντσιλαίου συνέχισε να είναι κομβική για τον ΠΑΟ, καθώς με εντυπωσιακό μπλοκ στη Γκαΐντα, κράτησε τη διαφορά στους 7. Σε εξαιρετική μέρα η Ελληνίδα παίκτρια.

Με το σκορ να παραμένει για αρκετά αγωνιστικά λεπτά το ίδιο, η Πολκοβίτσε ανέβασε και πάλι τη διαφορά σε διψήφια νούμερα. Με τις Τσάντο και Γκαΐντα, το σκορ έφτασε στο 43-55. Το σερί των Πολωνών, διευρύνθηκε και το σκορ έφτασε στο 46-60.

Παναθηναϊκός: Τελευταία προσπάθεια για μια επική ανατροπή

Η Βιντσηλαίου πάλεψε όσο μπόρεσε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό μέσα στο ματς μέχρι το τέλος. Απομένοντας 50” για τη λήξη, η Ελληνίδα παίκτρια, μείωσε σε 57-66. Η Ριντ μείωσε εκ νέου σε 61-66, ευστοχώντας σε δυο δίποντα.

Ακόμα, παίζοντας πολύ καλή άμυνα, στα 14” η Ρίντ έκλεψε τη μπάλα, έδωσε ασίστ στη Χολμς η οποία ευστόχησε σε τρίποντο φέρνοντας το παιχνίδι στην κόψη του ξυραδφιού.

Στην τελευταία φάση, κόλλησε το μυαλό της Ριντ, ενώ η Χολμς αστόχησε σε τρίποντο. Έτσι παρέμεινε το τελικό 64-67

Ο Παναθηναϊκός, είχε ανάγκη να βγουν μπροστά και άλλες παίκτριες, καθώς μόνες αιχμές υπήρξαν οι Βιντσιλαίου, Ριντ και Χολμς.

Συγκεκριμένα, Αγγελική Βιντσιλαίου ήταν πρώτη σκόρερ με 20 πόντους, έχοντας ακόμα 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, καθώς επίσης και 4 «κλεψίματα». Ακόμα ξεχώρισε η Ριντ, με 17 πόντους 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Τέλος η Χολμς είχε 12 πόντους.

Από την Πολκοβίτσε, ξεχώρισε η Μαβούνγκα με 15 πόντους και 12 ριμπάουντ. Ακόμα, η Γκέρτσεν είχε 12 και η Τσάντο 10. Κοντά στο νταμπλ-νταμπλ η Σπανού, με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Ο Παναθηναϊκός, μπροστά στα μάτια 1000 περίπου οπαδών του έχασε από την Πολκοβίτσε με τελικό σκορ  64-67. Οι «πράσινες» κρατούν την υπερπροσπάθεια και ότι δεν το έβαλαν κάτω στα δύσκολα.

Για να δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα μπορείτε να πατήσετε εδώ.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-36, 39-48, 64-67.