overfm.gr | Super League 1 | Παναθηναϊκός-ΠΑΣ Γιάννινα 4-0 – Πω Πω ένας…Panathinaikos! [vids]

Την επιστροφή του στην Ευρώπη σφράγισε ο Παναθηναϊκός ο οποίος πήρε το τρίποντο που ζητούσε (4-0) κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα και κλείδωσε την θέση του στα Ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Ευρωπαίος και με την βούλα ο…Panathinaikos! Οι «Πράσινοι» με το γκολ του Λούκας Βιγιαφάνες στο 37ο λεπτό πήραν το τρίποντο που αναζητούσε κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα και μετά από πέντε χρόνια απουσίας θα βρίσκεται και πάλι στις Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Καρλίτος και Μαουρίσιο ανέλαβαν να καθαρίσουν την μπουγάδα για το «Τριφύλλι»

Αναγωριστικά τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες. Παναθηναϊκός και ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησαν να κερδίσουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Οι «Ηπειρώτες» έπαιξαν σε δύο ζώνες με δεδομένο ότι παίζει με 4-4-2.

Από την άλλη ο Παναθηναϊκός μπήκε όπως μπαίνει σε κάθε ματς. Με κατοχή της μπάλας και πίεση ψηλά προκειμένου να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΣ Γιάννινα και να βρει πολύ γρήγορα το γκολ.

Η πρώτη στημένη φάση στο ματς ήρθε στο 3′, με τον Κώτσιρα να προσπαθεί να μπει στην περιοχή του Λοντίγκιν, με την προσπάθεια να αποσοβείται από την άμυνα του ΠΑΣ. Ο Αϊτόρ ανέλαβε την εκτέλεση με τον ρώσο κίπερ να μπλοκάρει με τη μια.

Πιο επιθετικός ο Παναθηναϊκός,έψαχνε χώρους ο ΠΑΣ

Οι «Πράσινοι» άρχισαν ουσιαστικά να ανοίγονται μετά το 9ο λεπτό όταν ο Βιγιαφάνες προσπάθησε να βρει τον Μακέντα στην πλάτη της άμυνας. Η αντίδραση του ΠΑΣ ήταν άμεση, με τον Ιταλό φορ να συγκλίνει αριστερά, έκανε την σέντρα στον Χουάνκαρ χωρίς όμως αντίκρισμα καθώς η μπάλα πέρασε και πάλι κόρνερ.

Το «τριφύλλι» προσπαθούσε συνεχώς ένα άνοιγμα στην άμυνα του ΠΑΣ, ο «Άγιαξ της Ηπείρου» ήταν άριστα στημένος, διαβάζοντας στην ουσία το παιχνίδι του Παναθηναϊκού πιέζοντας ψηλά.

Η πρώτη τελική για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 14ο λεπτό, καθώς η άμυνα του Παναθηναϊκού δεν είχε τοποθετηθεί σωστά. Το λάθος αυτός εκμεταλλεύτηκε ο Λιάσος ο οποίος από θέση μέσα αριστερά έκανε ένα σουτ, το οποίο δεν απασχόλησε ιδιαίτερα τον Μπρινιόλι που μπλόκαρε σχετικά εύκολα.

Κρατούσε μπάλα,ήθελε πολύ το γκολ

Στο 18ο λεπτό ο Παναθηναϊκός έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Αϊτόρ, ο Σένκελφελντ πήρε την κεφαλιά. Στην συνέχεια ο Παλάσιος προσπάθησε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα, με την άμυνα των Ηπειρωτών να φωνάζει βροντερό όχι.

Οι γηπεδούχοι παρά ταύτα δεν σταμάτησαν να πιέζουν. Μόλις μερικά δευτερόλεπτα μετά την προηγούμενη ευκαιρία ο Γκατσίνοβιτς έκανε την σέντρα, ο Παλάσιος πήρε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Άξιο αναφοράς είναι το ποσοστό που έπιασε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 25λεπτό το οποίο θύμιζε περισσότερο…σταλινικά ποσοστά (74%)!

Σκόραρε…κατόπιν Βιγιαφάνες!

Στο 27ο λεπτό της συνάντησης ο Μακέντα ακολούθησε την πορεία της άμυνας του ΠΑΣ Γιάννινα. Μετά από ένα τζαρτζάρισμα η μπάλα βρήκε χέρι αμυντικού των φιλοξενούμενων. Οι «Πράσινοι» ζήτησαν αμέσως πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Μανούχος παραχώρησε κόρνερ.

Ωστόσο η φάση ήταν διαρκείας. Στο 7ο (!) κόρνερ που εκτέλεσε ο Παναθηναϊκός, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στον Βέλεθ ο οποίος έπιασε σουτ στην κίνηση και κατέληξε κόρνερ. MVP αυτής της φάσης διαρκείας ήταν ο Λοντίγκιν, που έκανε τρεις διαδοχικές επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν.

Λίγο πριν την συμπλήρωση ενός ημιώρου ο Σάλιακας βγήκε στην αντεπίθεση και το σουτ που επιχείρησε κόντραρε και βγήκε έξω.

Στο 40λεπτο ο Παναθηναϊκός έφτασε στο γκολ με τον Λούκας Βιγιαφάνες. Συγκεκριμένα στο 37ο λεπτό ο Αϊτόρ πήρε την μπάλα στο κέντρο, με τον Ισπανό να δίνει σωστά στο Χουάνκαρ ο οποίος γύρισε την μπάλα στο ύψος του πέναλτι. Με τον Αργεντινό να παίζει στον ασβέστη έκανε το σουτ και νίκησε τον Λοντίγκιν.

Μέχρι ο διαιτητής Μανούχος να σφυρίξει την λήξη του πρώτου ημιχρόνου καμία σημαντική φάση δεν συνέβη. Δεν παίχτηκαν καθόλου καθυστερήσεις

Συνέχισε να πιέζει,σε παθητικό ρόλο οι Ηπειρώτες

Η πρώτη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ήταν στο 49ο λεπτό. Ο Αϊτόρ μπήκε στην περιοχή. Γύρισε λίγο πιο δυνατά στον Μακέντα με τον Ιταλό φορ να μην προλαβαίνει προ κενής εστίας.
Στο 55ο λεπτό έγιναν οι πρώτε αλλαγές από πλευράς γηπεδούχων. Ο Μαουρίσιο πήρε την θέση του Βιγιαφάνες και ο Καρλίτος αυτή του Γκατσίνοβιτς. Ο Αργεντινός μέσος γνώρισε την αποθέωση από τον κόσμο, όντας ο σκόρερ του τέρματος του «Τριφυλλιού».
Περίπου ενάμιση λεπτό πριν μπουμε στο 60ο λεπτό ο Μανώλης Σάλιακας είδε την κίτρινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα του Έλληνα αμυντικού στον Χουάνκαρ.
Στο 62ο λεπτό της συνάντησης ο Βέλεθ έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα έφυγε κόρνερ μετά από κόντρα που έκανε η μπάλα. Αμέσως μετά ο Αϊτόρ έβγαλε τετ-α-τετ τον Μακέντα με τον Ιταλό φορ να μην μπορεί να τελειώσει την φάση καθώς η άμυνα του ΠΑΣ είχε γυρίσει πίσω.

Ευρωπαϊκή επιστροφή με στυλ…λατινοαμερικάνικο

Μόνο που το γκολ του Βιγιαφάνες έμελλε να μην ήταν τελικά το μόνο. Στο 68′ ο Καρλίτος πάσαρε στον Μαουρίσιο και ο Βραζιλιάνος με πολύ δυνατό σουτ έκανε το 2-0 σφραγίζοντας το Ευρωπαϊκό εισιτήριο.
Ο Καρλίτος τριπλασίασε τα γκολ του Παναθηναϊκού στο 71′, με τον Κουρμπέλη να βγάζει μαγική κάθετη μπαλιά στον Ισπανό φορ. Ο οποίος τρύπησε την εστία του ΠΑΣ Γιάννινα μέσα σε πανδαιμόνιο.
Με την έκβαση της αναμέτρησης να έχει ουσιαστικά κριθεί. Ο Σνάιντερ στο 75′, έκανε το σουτ και τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει την μπάλα.
Το υπόλοιπο της αναμέτρησης ήταν περισσότερο διαδικαστικού χαρακτήρα με την Λεωφόρο να είναι στο πόδι και να εμψυχώνει τον Παναθηναϊκό την Ευρωπαϊκή του επιστροφή μετά από πέντε χρόνια απουσίας.
Πριν το 90λεπτο, ο Χουάνκαρ ανέλαβε να κάνει τέσσερα τα τέρματα του Παναθηναϊκού, με τον Ισπανό μπακ να πέφτει και την μπάλα να κοντράρει στον Παντελάκη, η μπάλα κόντραρε στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει και έκανε το 4-0.