overfm.gr | Super League 1 | Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ: Το ντέρμπι της Λεωφόρου που κρίνει πολλά… [vids]

Σαφής υπεροχή των «πράσινων» στη Λεωφόρο.

Ημέρα ντέρμπι σήμερα Κυριακή (7/11) ανάμεσα σε Παναθηναϊκό και ΠΑΟΚ (19:30) για την 9η αγωνιστική της Super League και οι δύο ομάδες «καίγονται» αμφότερες για τη νίκη. Από τη μια η ισοπαλία του Παναθηναϊκού με τον ΟΦΗ απομάκρυνε τον Παναθηναϊκό από τις πρώτες θέσεις και πλέον το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ είναι κομβικής σημασία για τη συνέχεια.

Αλλά και για τον ΠΑΟΚ η έκβαση του αγώνα είναι σημαντική, καθώς θέλει να μείνει κοντά στις δύο πρώτες θέσεις και να εκμεταλλευθεί βαθμολογικά τη σύγκρουση ΑΕΚ και Ολυμπιακού στην επόμενη αγωνιστική.

Το σερί του Παναθηναϊκού

Ο ΟΦΗ σταμάτησε το εντυπωσιακό ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο και τον υποχρέωσε στην πρώτη του απώλεια με αυτό το 0-0. Είχαν προηγηθεί οι τρεις νίκες με τα 13 γκολ. Τώρα ο Παναθηναϊκός παίζει και πάλι στην έδρα του, το δυσκολότερο θεωρητικά ματς ως τώρα, καθώς υποδέχεται τον ΠΑΟΚ.

Οι «πράσινοι» έχουν δημιουργήσει ένα εντυπωσιακό σερί. Στις 2 Φεβρουαρίου 2020, είχαν νικήσει τον ΠΑΟΚ σε ένα παιχνίδι που ήταν ισόπαλο στο ημίχρονο. Από τότε δεν έχουν κερδίσει άλλο, εφόσον δεν προηγήθηκαν στο ημίχρονο. Σε 17 αγώνες προηγήθηκαν στο ημίχρονο και 16 φορές νίκησαν μια έχασαν. Σε 9 αγώνες, που ήταν ισόπαλοι στο ημίχρονο, επτά φορές ήλθαν ισόπαλοι και δύο έχασαν. Και σε τέσσερις αγώνες που ήτα πίσω στο σκορ, τρεις φορές έχασαν και μια έφεραν ισοπαλία. Στους 13 τελευταίους αγώνες στο «Απόστολος Νικολαϊδης» δηλαδή που δεν προηγήθηκε στο ημίχρονο, δεν νίκησε!

Η ιστορία των μεταξύ τους αναμετρήσεων

Οκτώ αγώνες έχουν παίξει τις δύο προηγούμενες σεζόν για το πρωτάθλημα, χωρίς να έχει καταφέρει νίκη φιλοξενούμενος. Τέσσερα παιχνίδια κρίθηκαν υπέρ του γηπεδούχου και τέσσερα ήταν ισόπαλα. Μάλιστα τα τρία από τα τέσσερα τα κέρδισε ο Παναθηναϊκός. Ο ΠΑΟΚ έχει δηλαδή μια νίκη στα οκτώ τελευταία πρωταθλήματος, ενώ βέβαια είχε κερδίσει δύο φορές στα προημιτελικά του Κυπέλλου το Φεβρουάριο του 2020.

Γηπεδούχος ο Παναθηναϊκός έχει τρεις νίκες και μια ισοπαλία, μετά την ήττα του στις 3 Μαρτίου 2019, με 2-0 στο «Σπύρος Λούης», τη σεζόν που πήρε ο ΠΑΟΚ το πρωτάθλημα. Ο ΠΑΟΚ έχει νικήσει οκτώ φορές τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα, ποτέ όμως φθινοπωρινό μήνα. Μάλιστα αν εξαιρέσουμε τη νίκη τον Δεκέμβριο του 2001, όλες οι άλλες είναι μετά  την αλλαγή του χρόνου.