overfm.gr | A1 Γυναικών | Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 64-54: Στους τελικούς με «όργια» Ριντ

O Παναθηναϊκός με μαγική εμφάνιση της Ριντ νίκησε τον ΠΑΟΚ και επιστρέφει στους τελικούς της Α1 Γυναικών μετά από 7 χρόνια.

Στους τελικούς της Α1 γυναικών μετά από πέντε χρόνια θα βρεθεί ο Παναθηναϊκός, αφού επικράτησε με 64-54 του ΠΑΟΚ. Οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη με αφετηρία την εξαιρετική άμυνα και την Ριντ για ακόμα μια φορά σε ρόλο ηγέτη στην επίθεση κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση του αξιόμαχου ΠΑΟΚ και να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με απρόοπτο καθώς μετά από μόλις 30 δευτερόλεπτα τραυματίστηκε η Λεουτσάνκα (επέστρεψε στην συνέχεια αλλά αγωνίστηκε λίγο για να προφυλαχθεί), με τις πράσινες να κλείνουν το δεκάλεπτο στο +6 (22-16). Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού έμεινε στα ίδια επίπεδα και μέχρι την ανάπαυλα, με την Ριντ να έχει 13 πόντους (34-28).

Ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε στην επανάληψη και έφτασε την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (55-42), βάζοντας τις βάσεις για την νίκη, η οποία ήρθε με το τελικό 64-54.

Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 64-54
Διαιτητές: Αναστόπουλος Αντ.-Μακρόπουλος-Νάστος
Δεκάλεπτα: 22-16, 34-28, 55-42, 64-54
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 26(1), Μόργκαν 12(1), Μούλη 4, Λύμουρα 13(2), Καλαμπάκου 6(1), Κωτούλα 2, Δίελα 1, Λεουτσάνκα.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 11(2), Μάγιο 7, Κιλαζίδου 2, Σύρρα  4, Τόλη Ε., Λέξα 2, Καρλαφτη 18(5), Μάντεν 10.