overfm.gr | A1 Γυναικών | Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 79-87 – Όλα στο κόκκινο…επι 6!

Το έκτο πρωτάθλημα στην ιστορία του κατέκτησε ο Ολυμπιακός στο μπάσκετ γυναικών. Οι «Ερυθρόλευκες» επικράτησαν 87-79 του Παναθηναϊκού και έκαναν το 4-2 στην σειρά των τελικών.

Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το έκτο πρωτάθλημα στην ιστορία του στο μπάσκετ γυναικών. Το σύνολο του Μάρτινς Ζίμπαρτς επικράτησε με 87-79 του Παναθηναϊκού και έκανε το 4-2 στην σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Η εικόνα του αγώνα

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε τον αγώνα με τους καλύτερους οιωνούς. Με καλάθια μέσα από τη ρακέτα πήρε από νωρίς κεφάλι στο σκορ (7-10). Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός «σουλούπωσε» την άμυνα του και έκανε την ανατροπή στο πρώτο μισό του πρώτου δεκαλέπτου (17-12 στο 5′). Οι «Ερυθρόλευκες» απάντησαν με σερί 7-0 και πέρασαν μπροστά με 2 (17-19). Ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα και η πρώτη περίοδος έληξε με τον Ολυμπιακό προηγούμενο με 26-27.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό. Ξέφυγε στο +4 (28-32) με τον Παναθηναϊκό να ροκανίζει αμέσως την διαφορά και να ισοφαρίζει (32-32) και το ματς να μένει ισόπαλο (38-38) ως το 15′. Ο Ολυμπιακός έβαλε την μια άμυνα πίσω από την άλλη και και με επιμέρους 1-8 έφεραν τον αγώνα στο +7 (39-46) στο 18′. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε 44-46 υπέρ των Πειραιωτών.

Με σπασμένα φρένα ξεκίνησε η ομάδα του Μάρτινς Ζίμπαρτς στο δέυτερο μέρος. Εκμμεταλλευόμεννη τα λάθη και την αστοχία του Παναθηναϊκού και ένα σερί 2-11 η διαφορά πήγε στους 11 (46-57 στο 24′). Φίντζεραλντ και Ρίντ ανέλαβαν να «κουβαλήσουν» τον Παναθηναϊκό και μείωσαν στους 4 (58-62 στο 28′). Τα κάστανα από την «ερυθρόλευκη» φωτιά έβγαλε το τρίποντο της Ιωάννας Δίελα, με το τριφύλλι να απαντά ξανά και να μειώνει στο καλάθι (63-65). Οι εύστοχες βολές της Νικολοπούλου έφεραν το ματς στα επίπεδα του 63-67 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Με όπλο την άμυνα και την ρακέτα του ο Ολυμπιακός έφερε ξανά το παιχνίδι σε διψήφια διαφορά (65-75) στο 33′. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να μείνει ζωντανός στο ματς με την Φίντζεραλντ (69-76) αλλά μάταια. Από την άλλη οι φιλοξενούμενες βρήκαν λύσεις στην επίθεση με την Βίτολα και ξέφυγαν στο +13 (72-85). Από εκεί και πέρα με όλα να έχουν κριθεί το μάτς έληξε 87-79 και έτσι ο Ολυμπιακός κατέκτησε το 6ο πρωτάθλημα στην ιστορία του.

Τα δεκάλεπτα: 26-27, 44-46, 63-67, 79-87