overfm.gr | Super League 1 | Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-4: Θριαμβευτής στη Λεωφόρο [vids]

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με το εμφατικό 4-1 επί του Παναθηναϊκού στη Λεωφόρο, με μεγάλους πρωταγωνιστές τούς Ελ Αραμπί και Μασούρα στο φινάλε των play off.

Με γκολ των Μασούρα (7’, 12’) και Ελ Αραμπί (38’, 72’) ο Ολυμπιακός έκλεισε με σπουδαίο τρόπο το φετινό Πρωτάθλημα, το οποίο κατέκτησε, νικώντας με 4-1 τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο. Οι γηπεδούχοι είχαν χαμένο πέναλτι με τον Βιγιαφάνιες, αρκετές χαμένες ευκαιρίες, μείωσαν με τον Μαουρίσιο (53’) πληρώνοντας την κάκιστη ψυχολογία τους και την τραγική κατάσταση της άμυνάς τους. Στους 90 βαθμούς σταμάτησε ο Πρωταθλητής Ολυμπιακός, στους 53 και εκτός Ευρώπης, για μία ακόμα χρονιά, έμεινε ο 5ος Παναθηναϊκός.

ΓΡΑΦΕΙ Ο ΛΑΜΠΡΟΣ ΓΚΑΡΑΓΚΑΝΗΣ

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Σε ένα ματς με πολλές ευκαιρίες και καθαρό νικητή, δύσκολο να εντοπιστεί η μία που κάνει τη διαφορά. Για την οικονομία του αγώνα, το 0-1 του Ολυμπιακού και η συνεργασία Ελ Αραμπί – Μασούρα άνοιξε τον δρόμο στους φιλοξενούμενους για μία εύκολη επικράτηση. Ανέδειξε όλες τις αμυντικές αδυναμίες των Πράσινων και καθόρισε το 90λεπτο.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Γιώργος Μασούρας καθάρισε μόνος του το παιχνίδι της Λεωφόρου μέσα σε 5 αγωνιστικά λεπτά. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις κακές τοποθετήσεις της άμυνας του Παναθηναϊκού, τιμώρησε την κατάσταση αυτή και με τα εξαιρετικά του τελειώματα έθεσε τις βάσεις νίκης των Πειραιωτών.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Όχι και τόσο αφανής, ο καλύτερος επιθετικός του ελληνικού Πρωταθλήματος. Μπορεί ο Μασούρας να «υπέγραψε» το ντέρμπι, όμως ο Ελ Αραμπί είναι στα σίγουρα ο πλέον πολύτιμος παίκτης των Πρωταθλητών και σε αυτό το ματς. Δίνει την ασίστ στο 0-1, κάνει το 0-3 και πετυχαίνει το 4ο τέρμα των νικητών, σε μία στιγμή που ο Παναθηναϊκός πίεζε να μειώσει. Εκ των κορυφαίων ξανά ο Μαροκινός φορ.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο νεαρός Καραγιάννης μπήκε την τελευταία στιγμή στην 11άδα του Παναθηναϊκού και, φυσικά, δεν έχει την εμπειρία να διαχειριστεί τέτοια παιχνίδια. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν στα χειρότερά της και υπήρξε η γραμμή του Τριφυλλιού που ευθύνεται απόλυτα για το εύρος σκορ. Καραγιάννης, Βέλεθ, Μολό και στο 1ο ημίχρονο ο Σάντσες ήταν, επιεικώς, κάτω του μετρίου.

ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ

Ο διαιτητής Έκμπεργκ έχασε το πέναλτι του Σα στον Ιωαννίδη, στη συνέχεια της φάσης ο Ολυμπιακός σκόραρε ωστόσο το τέρμα δεν μέτρησε. Ο Πολωνός VAR Τζιλ επεσήμανε το σφάλμα του Σουηδού, ο οποίος άλλαξε την απόφασή του καταλόγισε την παράβαση.

FACE TO FACE

Η μεγάλη διαφορά των δύο ομάδων ήταν η ψυχολογία και η ποιότητά τους. Ο Ολυμπιακός είχε τους παίκτες να μετουσιώσουν σε γκολ τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, ο Παναθηναϊκός έχασε πέναλτι και 4-5 κλασικές στιγμές να σκοράρει. Η εναλλαγή συναισθημάτων και πραγματικότητας στο 72’ όπου έγινε το 1-4, ενώ δευτερόλεπτα πριν οι Πράσινοι είχαν διπλή χαμένη απίθανη ευκαιρία με Ιωαννίδη και Βιγιαφάνιες αποτυπώνει σε λίγες στιγμές όλο το 90λεπτο.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Ο Ολυμπιακός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο 1ο ημίχρονο, σημειώνοντας 3 γκολ εκμεταλλευόμενος κάθε σφάλμα της άμυνας των γηπεδούχων, που άρχισαν με μία αλλαγή σε σχέση με την 11άδα που ανακοινώθηκε (τραυματίστηκε στο ζέσταμα ο Χουάνκαρ, τη θέση του πήρε ο Καραγιάννης). Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μασούρα προηγήθηκαν με 3-0, με τα 2 τέρματα του Έλληνα μεσοεπιθετικού να σημειώνονται στο 7’ και στο 12’ από ασίστ των Ελ Αραμπί και Χασάν.

Στο 0-3 του 38’ άλλαξαν οι ρόλοι, με τον Μασούρα να δίνει την ασίστ στον Ελ Αραμπί, που με κοντινό πλασέ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χριστογεώργο. Οι «ερυθρόλευκοι» σημείωσαν και 4ο τέρμα, στο 14’, με τον Χασάν όμως ο VAR γύρισε πίσω τη φάση και καταλόγισε πέναλτι σε μαρκάρισμα του Σα στον Ιωαννίδη, που το έχασε ο Βιγιαφάνιες στο 17’ (απέκρουσε ο Πορτογάλος γκολκίπερ). Στο 18’ οι Πράσινοι είχαν δοκάρι με τον Ιωαννίδη, που είχε μία ακόμα καλή στιγμή στο 45’ όταν από σέντρα του Μακέντα έστειλε την μπάλα λίγο άουτ με κεφαλιά από πλεονεκτική θέση. Ο Παναθηναϊκός είχε ακόμα δύο ευκαιρίες με τον Μπουζούκη, θα μπορούσε συνολικά να έχει πετύχει ένα γκολ, αλλά η τραγική κατάσταση της άμυνάς του έγινε απολύτως εκμεταλλεύσιμη από τους Πειραιώτες.

Αρκετές φάσεις και γκολ, δίχως να αλλάξει το σκηνικό κυριαρχίας του Ολυμπιακού, είχε το 2ο ημίχρονο. Ο γκολκίπερ Χριστογεώργος είχε καλές επεμβάσεις σε σουτ του Εμβιλά (52’) και πλασέ του Χασάν (63’), κρατώντας σε κάπως φυσιολογικά επίπεδα το σκορ. Με θαυμάσιο τέρμα ο Μαουρίσιο (53’) νίκησε τον Σα και μείωσε σε 3-1, με τον Ελ Αραμπί να διαμορφώνει το αποτέλεσμα με απίθανη κεφαλιά από σέντρα του Ανδρούτσου στο 72’. Δευτερόλεπτα πριν ο Παναθηναϊκός έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-3, με τους Ιωαννίδη και Βιγιαφάνιες σε δεύτερο χρόνο με τον γκολκίπερ Σα και την άμυνά του να αναχαιτίζουν την απειλή. Καλή στιγμή είχε και ο Μπουζούκης στο 56’, που από πλεονεκτική θέση στο δεύτερο δοκάρι και αμαρκάριστος έστειλε την μπάλα άουτ μετά από ωραίο γύρισμα του Σάντσες.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Παναθηναϊκός (Σωτήρης Συλαϊδόπουλος / 4-3-3): Χριστογεώργος – Μολό, Καραγιάννης, Bέλεθ, Σάντσες – Αλεξανδρόπουλος (67’ Σανκαρέ), Μπουζούκης (62’ Καρλίτος), Μαουρίσιο (78’ Σπ. Τζαβίδας) – Βιγιαφάνιες, Μακέντα (67’ Eνγκμπακοτό), Ιωαννίδης (78’ Aϊτόρ).

Αναπληρωματικοί: Ξενόπουλος, Σανκαρέ, Σαβιέρ, Καρλίτος, Αίτόρ, Ενγκμπακοτό, Αθανασακόπουλος, Σερπέζης, Σπ. Τζαβίδας.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς / 3-4-3): Σα – Εμβιλά (78’ Μπρούμα), Σεμέντο, Καλογερόπουλος – Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Καμαρά (70’ Τιάγκο Σίλβα), Ρέαμπτσιουκ (46’ Λαλά) – Μασούρας (71’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί, Χασάν (89’ Βαλμπουενά).

Αναπληρωματικοί: Κρίστινσον, Φορτούνης, Τιάγκο Σίλβα, Βρουσάι, Ντρέγκερ, Μπρούμα, Βαλμπουενά, Λαλά, Ραντζέλοβιτς.

Κίτρινες κάρτες: 30’ Σάντσες, 50’ Μολό, 59’, 90’+1’ Βιγιαφάνιες / 16’ Σα, 41’ Ρέαμπτσιουκ, 80’ Καλογερόπουλος.
Διαιτητής: Αντρέας Έκμπεργκ (Σουηδία) / Βοηθοί: Μεχμέτ Κουλούμ, Στέφαν Χάλμπεργκ (Σουηδία) / 4ος: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας) / VAR: Πάβελ Τζιλ (Πολωνία).