overfm.gr | Basket League | Παναθηναϊκός – Νικητής στη ματσάρα με τη Βίρτους

Ο Παναθηναϊκός του Δημήτρη Πρίφτη, αναδείχτηκε νικητής, σε ένα συγκλονιστικό φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας, που είχε δυο παρατάσεις, με τη Βίρτους Μπολόνια.

Στο…«πράσινο» έκατσε η μπίλια. Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τη Βίρτους Μπολόνια, ο «εξάστερος» αναδείχτηκε νικητής.

Ανατροπές, εναλλαγές στο σκορ και μεγάλα σουτ! Όλα τα είχε αυτό το παιχνίδι στο οποίο η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη, κατάφερε να αντέξει στην πίεση της Βίρτους Μπολόνια.

Οι «πράσινοι» μπήκαν στο ματς αποφασισμένοι να ξεπεράσουν τη βαριά ήττα που υπέστησαν μόλις χτες από τον Ερυθρό Αστέρα. Στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασε να προηγηθεί μέχρι και με 10 πόντους (71-61) και στη συνέχεια η Βίρτους έκανε νέα ανατροπή.

Αρχηγική εμφάνιση έκανε ο Παπαπέτρου, ο οποίος, με μεγάλο σουτ οδήγησε το ματς στη δεύτερη παράταση με το σκορ να είναι στο 100-100.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο δεν αναδείχθηκε κανένας νικητής.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης και ο Τζαϊτέ από τις δυο ομάδες ήταν οι πρωταγωνιστές της πρώτης περιόδου, που έληξε με σκορ 23-23.

Στα ίδια επίπεδα και με τις δυο ομάδες να μην έχουν πολύ καλό ρυθμό, κύλησε το δεύτερο δεκάλεπτο.

Ο Κέντρικ Πέρι και ο Ιωάννης Παπαπέτρου «κουβάλησαν» επιθετικά το «τριφύλλι». Ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 43-42 πριν οι δυο ομάδες περάσουν στην ανάπαυλα.

Καλύτερος στο δεύτερο παρά το μπλακ άουτ:

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος. Έφτασε να προηγείται με +1 της Βίρτους, που έμοιαζε να μην μπορεί να προσαρμοστεί στις ανάγκες του ματς.

Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός προηγείτο με σκορ 71-61. Ωστόσο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη, έχασαν τη συγκέντρωση τους και μετά από ένα «μπλακ άουτ», έκλεισαν το τελευταίο δεκάλεπτο με το ισόπαλο 90-90, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση.

«Μεγάλος» Παπαπέτρου και νικητής ο Παναθηναϊκός στις παρατάσεις:

Η διακύμανση του σκορ, συνεχίστηκε και στις δυο παρατάσεις. Λίγο πριν το τέλος της πρώτης παράτασης και μετά από σκληρό παιχνίδι, η Βίρτους προηγήθηκε με 98-100.

Εκεί, ο Ιωάννης Παπαπέτρου με ένα συγκλονιστικό σουτ έστειλε το παιχνίδι σε δεύτερη παράταση.

Εξακολούθησε νέο θρίλερ, όπου βρήκε τον Παναθηναϊκό, να χαμογελά τόσο για την προσπάθεια όσο και για το αποτέλεσμα.