overfm.gr | Super League 1 | Παναθηναϊκός: Με 4-3-3 και Σερπέζη στα χαφ

Το πλάνο 11άδας του Ντάνι Πογιάτος, ίδιο και απαράλλαχτο με Τρίπολη και Λάρισα, εν όψει του κρίσιμου αγώνα του Παναθηναϊκού με τον Άρη.

Από τη στιγμή που ο Ισπανός προπονητής του Τριφυλλιού υπολογίζει για βασικό τον Χουάνκαρ, που είναι 100% εντάξει, τότε δεν θα αλλάξει τακτική και πλάνο για το πρώτο εντός έδρας ματς της σεζόν με τον Άρη στο ΟΑΚΑ (16:00, ΣΚΑΪ).

Το κλασικό 4-3-3 θα εφαρμόσει κόντρα στους Θεσσαλονικείς, με τον Διούδη βασικό τερματοφύλακα, τους Σάντσες, Χουάνκαρ στα άκρα και το δίδυμο Σένκεφελντ, Βέλεθ να μην «σπάει» στην άμυνα. Στη μεσαία γραμμή δεν υπάρχει Αγιούμπ, λόγω τραυματισμού, επομένως ο Ντάνι Πογιάτος θα εμπιστευθεί τον παίκτη που θεωρεί ότι αυτή τη στιγμή είναι σε καλύτερη κατάσταση σε σχέση με τους υπόλοιπους. Ο λόγος για τον Σερπέζη, ο οποίος άρχισε βασικός στην ήττα από τον Αστέρα, με 1-0, στην Αρκαδία.

Μπουζούκης και Κουρμπέλης θα συνεχίσουν ως βασικοί, με τους Καρλίτος και Μακέντα να θεωρούνται βέβαιοι για την 11άδα. Προφανώς με τη γνωστή εναλλαγή του… ενός ημιχρόνου! Ο Μακέντα θα αρχίσει ως φορ, ο Καρλίτος αριστερά και στο 2ο ημίχρονο ανάλογα και με την εξέλιξη του ματς θα αλλάξουν θέσεις! Ο Αϊτόρ θα είναι ο παίκτης που θα πλαισιώσει την επιθετική γραμμή, μια και στο 1ο ημίχρονο στο «Αλκαζάρ» υπήρξε από τους διακριθέντες δίνοντας την ασίστ στο 0-1 των Πράσινων.